Історії

«Вона була тільки моя! Це все, що у мене є»: Рудольф Нурієв і Марго Фонтейн

Напевно, там, на небесах, вони щасливі...
19к.

Він пережив її всього на два роки. Напевно, там, на небесах, вони щасливі...

Я чомусь раніше думав, що Рудольф Нурієв — людина, якій були невідомі ласка, теплота, ніжність. Ох, як же я помилявся! Прочитавши спогади найбільшою англійської балерини, одного з найближчих Нурієву людей, я зрозумів те, що Рудольф хаметович сам сам хотів, щоб публіка бачила його зухвалим, вибуховим, скандальним, буйним, а у нього виявилося золоте серце і почуття жалю до тієї, яка дуже допомогла йому на початку його кар'єри і стала його найулюбленішою сценічної партнеркою.

Він багатьом був зобов'язаний їй, бо, коли ми вимовляємо Нурієв, то відразу згадуємо — Марго Фонтейн і навпаки. Так, саме Марго, вже будучи смертельно хворий писала про Руді, який оплачував її шалені рахунки за лікарні, ліки, причому робив це анонімно, але дуже мудра Марго розуміла, хто цей таємничий благодійник.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

У Марго не вистачало коштів на лікування, тому що вона віддавала всю себе без залишку родині свого покійного чоловіка — панамського дипломата Тіто Аріаса, який за свого життя і в гріш її не ставив, а вона любила його беззавітно і служила його пам'яті, навіть після його смерті, допомагаючи дітям, які її не цінували. І все ж у її серці був чоловік, якого вона теж любила і який любив її — мабуть, єдину з усіх жінок на землі. І це був Нурієв — такий неосяжний і суперечливий.

Марго було 42, Рудольфу було 23, коли вони вперше зустрілися. Важко було знайти більш несхожих на світі людей. Піднесена, ніжна, романтична Марго і нетерпимий, впертий перебіжчик з СРСР — Рудольф. Але їх відразу потягнуло один до одного. Марго була вже примою з світовим ім'ям і збиралася завершувати свою блискучу кар'єру, але уродженець Уфи з палаючими очима продовжить творчу молодість Марго ще на 10 років. Це були 10 років щастя, вистражданого, але такого бажаного. Танець Марго засяяв новими фарбами. Руді захопив її.

Сталевий блиск його очей заворожував і манив тендітну англійку, яка тремтіла. А він тремтів від неї. Її чуттєвість, самовіддача, фантастичне служіння справі підкорили його. Вони обидва не мислили свого життя без танцю.

Якось одна з французьких подружок Рудольфа побачивши його разом з Фонтейн запитала: «Це твоя мати?» «Ні. Це моя улюблена жінка», парирував Нурієв. Марго відповідь сподобався.

Рудольф відкрито говорив, що у них був роман. Марго завжди відмовчувалася. Що було насправді між ними вже не дізнається ніхто, і це чудово! Марго розуміла, що в Рудольфа був Ерік Брун — великий данський танцівник, наставник, друг і коханий чоловік. А Брун розумів, що Марго дуже важлива для Рудольфа. Вони ідеально підходили один одному на сцені. Марго взяла на себе роль терплячою і турботливої мами, розуміючи яке у неї примхлива, але геніальне дитя.

«Вона була тільки моя! Це все, що у мене є»: Рудольф Нурієв і Марго Фонтейн

Рудольф хамив, грубіянив, обзивав її, а Марго лише відповідала: «Покажи як треба ще раз і я обов'язково виправлюся» дуже мудра жінка, вона читала його, як відкриту книгу, розуміючи його нелегку долю, його характер, його зранену душу. Публіка їх обожнювала. Щоб вони не танцювали — Жизель, Ромео і Джульєтту, Лебедине Озеро — гучні тривалі овації супроводжували їх завжди. Вони здавалися закоханими один в одного і на сцені, і в житті.

Разом вони танцювали понад сімсот разів. Марго часто була собою задоволена. А Рудольф її підтримував завжди. Він скаже про неї: «Вона була моїм найкращим другом, моїм ідеалом, людиною, яка мені бажав тільки добра».

Марго була щаслива в професії, але нещасна в шлюбі зі своїм чоловіком Тіто Аріасом. Даремно вона не послухала свою матір, яка говорила їй: «Цей панамец принесе тобі лише лихо». Аріас зраджував їй. Про це знали всі. Він ніколи не відвідував її вистави, а одного разу у присутності Нурієва нахамив їй, за що отримав від Рудольфа кулаком по пиці.

«Вона була тільки моя! Це все, що у мене є»: Рудольф Нурієв і Марго Фонтейн

У травні 1964 року на Тіто було скоєно замах, куля зачепила хребет і повністю обездвижила його. В нього стріляв чоловік його коханки. Коли Тіто паралізувало, все звалила на себе Марго, навіть піклування про його дітей від першого шлюбу. Але навіть ставши інвалідом, Тіто примудрявся змінювати Марго, яка в поті чола працювала, щоб утримувати численне сімейство Аріас. Вона не раз і не два плакала на плечах Рудольфа і Еріка Бруна — тих рідкісних в її житті людей, які її завжди підтримували.

Одного разу приїхавши з гастролей раніше запланованого Марго застала давню коханку чоловіка — Анабеллу Вальярино.... Якби не творчий і такий щасливий тандем з Рудольфом, Марго навряд чи б вистояла. Вона закінчила танцювати у віці 60 років. Жила в Панамі, на фермі, зі своїм горе-чоловіком, розводила корів і овець і завжди чекала дзвінків з Парижа — від Руді, який так багато значив для неї. У 1989 році Тіто Аріас вмирає. Дізнавшись про це, його коханка Анабелла покінчила життя самогубством, випивши очищувач для басейну. Їх і поховали в один день.

У Марго виявили онкологічне захворювання. Вона боролася за життя до кінця. Продала майже всі свої залишилися коштовності, щоб гідно дожити відпущений їй термін. Вона жила самотньо на своєму ранчо оточений вірними і вже досить літніми домробітницями і 5 собаками, які виявилися куди більш, ніж діти Тіто Аріаса.

«Вона була тільки моя! Це все, що у мене є»: Рудольф Нурієв і Марго Фонтейн

Руді приїжджав відвідувати її в госпіталь. А Марго не впадала у відчай, жартувала: «Раніше гастролювала по театрам, а тепер гастролюю по лікарнях». Її гастролі перервалися 21 лютого 1991 року. Кришталева троянда англійської балетної сцени навічно випурхнула до ангелів, яким був і за життя.

Рудольф Нурієв на прощанні з Марго сказав: «Я повинен був з нею одружитися! Вона була тільки моя! Це все, що у мене є».

Через два роки не стане і його самого. Його життя обірветься в передріздвяний вечір 6 січня 1993 року. Вони пішли, а легенда про магію їх танцю, їх дружбу і їх кохання залишиться навіки.

У заповіті Марго просила поховати її не у Вестмінстерському абатстві — як гордість Англії, — а на кладовищі міста Панама, в ногах у чоловіка. Її пам'ятник — найменший на цьому кладовищі. Ось так вміла любити велика жінка світового балету. Для неї жертовність схоже була важливіше любові. Світла їм пам'ять...

Автор: Кирило Дальберг

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст