Саморозвиток

Як медитація змінить ваше життя

Займаючись медитацією, ви не тільки приведете свій розум в порядок і спокій, але і змінити ваше життя в цілому.
5.3к.

Ви напевно знаєте, що у медитації є багато плюсів, але чи знали ви, що вона може кардинально поліпшити, як ваше психічне, так і фізичне здоров'я. Займаючись медитацією, ви не тільки приведете свій розум в порядок і спокій, але і змінити ваше життя в цілому.

Багатьом з нас час від часу хочеться внести певні зміни у своє життя, як кардіальні, так і незначні. Деякі з них можуть здаватися нереальними, але з медитацією все стає можливим.

Уявіть, що б ви могли приймати більш мудрі рішення і відчути умиротворення і щастя на більш глибокому рівні. Якщо б це було можливим, як би це вплинуло на вас, ваше здоров'я, спосіб життя і стосунки?

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке самопізнання і медитація, а також зрозумієте переваги цих технік і те, як вони можуть на вас вплинути.

Використовуйте силу свого розуму і змініть своє життя

Якщо ви хочете зрозуміти свій розум — просто прислухайтеся до нього. — Джозеф Голдштейн

У багатьох людей медитація асоціюється з чимось таємничим адже вона зародилася в буддійській культурі і чужа європейцям.

Джон Кабат-Цінн був першим, хто використав медитацію як спосіб зниження рівня стресу в клініці медичного центру в Массачусетському університеті. Він розробив спеціальну 8-ми тижневу програму, яка допомагала пацієнтам справитися з болем після того, як препарати їм вже не допомагали.

Програма мала величезний успіх і багато клінік по всьому світу перейняли її собі. В даний час, медитація набирає все більшу популярність і використовується деякими лікарями як техніка, що дозволяє впоратися з болем і знизити страждання пацієнтів.

Вплив медитації

Крім вищезазначених плюсів, медитація також допомагає заново знайти себе.

Джек Корнфілд, письменник і учитель медитації, стверджує наступне:

“Медитація — це не філософія і не релігія. Медитація — це сила духу, що супроводжує вас по життю."

“Техніка самопізнання вважається серцем буддистської медитації. Тим не менш, суть полягає не в буддизмі, а в тому, наскільки ви зосереджуєтесь на те, що з вами відбувається. Це і є медитація і не важливо які техніки використовуються." — Джон Кабат-Зін

Якщо технікою самопізнання можна оволодіти ставши більш уважним, тоді що в цьому складного?

Якщо перестати звертати увагу на те, що відбувається навколо вас, ваш розум почне блукати серед старих спогадів, викликати старі почуття і переживання на тему “що б я сказав/зробив .... якщо б зміг повернути час назад". Ми починаємо думати, нічого насправді не усвідомлюючи і обманювати самі себе вважаючи, що зосередилися, коли насправді це не так.

Чи траплялося з вами таке, що при прочитанні книги вам заново доводилося перечитувати голову або сторінку тому що ваші очі "механічно" читали текст, а думки був десь в іншому місці?

Вирішуйте проблеми, які тягне за собою сучасний спосіб життя за допомогою медитації

Проблеми сучасного способу життя зачіпають абсолютно кожного. Ми вважаємо, що зможемо все встигнути, але в якийсь момент наше тіло починає посилати нам певні попереджувальні сигнали, щоб ми трохи пригальмували. У цьому випадку, самопізнання може зіграти величезну роль. Якщо ваш організм просить вас перепочити, можливо варто до нього прислухатися і так і зробити.

6 кроків до самопізнання

Сучасний образ життя відділяє наше тіло від розуму. Він впливає на нас таким чином, що ми починаємо ігнорувати свої фізичні відчуття і застреваем десь між минулим і майбутнім нехтуючи сьогоденням. Ніби зараз це всього лише "зупинка" на шляху до чогось іншого. Практика самопізнання допоможе вам звертати більше уваги на себе і свої відчуття таким чином об'єднуючи заново ваші тіло і розум, а також відчувати почуття на більш глибокому рівні. Ви ніби вимикає режим автопілота і знову сідаєте за кермо.

Процес самопізнання відбувається наступним чином:

1. Ви більш свідомо починаєте сприймати те, що відбувається з вами
2. Ви починаєте використовувати всі свої органи чуття (а не тільки самі основні, наприклад зір і слух)
3. Ви перестаєте відволікатися
4. Ви перестаєте оцінювати події як позитивне, негативне чи нейтральне і замість цього концентруєтеся на своїх відчуттях
5. Починаєте помічати ті моменти, коли ви намагаєтеся уникнути емоцій бо не хочете відчути біль
6. Приймаєте більш мудрі рішення і стаєте вдячним за те, що маєте

Позбавляючись від постійного стороннього шуму потоку

Основна частина практик медитації починається з того, що ви концентруєтеся на своєму диханні, прислухаючись до нього, але не намагаючись змінити його. Це стане першим кроком на шляху до чуттєвої свідомості. Спочатку, у вас можуть виникнути труднощі і ви можете нічого не відчути. З іншого боку, за допомогою практики, ви можете відчути те, чого не дозволяли собі відчути раніше.

Також ви помітите, як легко вас відволікають нескінченні потоки стороннього шуму. Знову-таки, тут вся справа в тому, щоб усвідомлено сприймати все, що відбувається без осуду. Прислухайтеся до своїх думок і відпускайте їх.

Почніть робити це прямо зараз: будьте більш уважними, почніть відчувати своє тіло, як напружуються м'язи, як одяг стосується вашої шкіри, усі запахи і аромати, якість світла, ледве вловимі звуки. Все це допоможе вам з кожним днем все більше пізнавати себе.
Для самої ж медитації, з іншого боку, ви виділяєте певний час, коли ви можете бути максимально уважним і зосередитися.

Медитація дозволить вам позбавитися від думок "на автоматі", які в більшості випадків є негативними і самокритичними. Також ви позбавляєтеся від хвилювань, сумнівів, страху і злості.

За допомогою медитації можна зруйнувати ілюзію "себе" — свого его і почуття самобутності, за яке ми так чіпляємося.

Практикуючи медитацію ви помітите, що ваш розум зможе фокусуватися не відволікаючись на потік непотрібних думок.

Які докази того, що медитація працює?

Самопізнання і медитація — ментальні практики, за допомогою яких ви розширюєте свою свідомість. Під час досліджень, вченим вдалося встановити, що регулярна медитація викликає позитивні зміни у структурі головного мозку людини.

Наприклад, програми, спрямовані на зниження рівня стресу, в основі яких лежить медитація, розвивають навички планування та організації (все це робить відділи, що відповідають за виконання завдань в префронтальній корі головного мозку). Також, програма вчить справлятися зі своїми емоціями (зміцнює мигдалеподібне тіло, частина лімбічної системи) і поліпшити пам'ять (потовщує гіпокамп).

Медитація на регулярній основі принесе позитивні зміни і в фізичному плані.

Справа в тому, що ви не зможете побачити вплив медитації так як у вас немає потрібного обладнання для аналізу головного мозку, але це не означає, що ви не зможете відчути його.

Кому в першу чергу допоможе медитація?

Хоч медитація позитивно впливає на життя абсолютно всіх, існує три групи людей, яким вона необхідна в першу чергу. Медитація буде вам особливо корисна, якщо ви:

1. Відчуваєте сильний стрес або болі

Якщо ви хочете змінити своє життя із-за проблем зі здоров'ям, тоді самопізнання і медитація зможуть вам в цьому допомогти.

Багато проблем зі здоров'ям з'являються внаслідок стресу.
Незрозумілі головні болі, напруга в м'язах, зниження лібідо, розлади шлунку, постійна слабкість і безсоння — багатьом складно повірити, що винуватцем всього цього є "звичайний стрес".
Стрес може привести до більш серйозних проблем, таких як підвищений тиск, серцеві захворювання, ожиріння і діабет.

Постійний стрес призводить мигдалеподібне тіло (частина лімбічної системи, яка реагує на небезпеки) у стан "бойової готовності". Ваше тіло, в прямому сенсі цього слова, переживає кризу. Фізичні симптоми не зникнуть до тих пір, поки не зникне сам стрес.

У такій ситуації, потрібно змінити свій підхід до джерела стресу. Не варто ховатися від проблеми чи ігнорувати її. Медитація допоможе позбутися або знизити до мінімуму відчуття, що асоціюються з болем і стресом.

2. Прагніть до волі, щастя і самореалізації

Самопізнання і медитація допомагають нам зрозуміти, що призводить до страждань, а що до задоволенню. Вони допомагає нам приймати більш мудрі рішення і як результат — ми стаємо щасливішими. Коли ми щасливі, ми приймаємо мудрі рішення. Виходить таке собі замкнене коло. — Джозеф Голдштейн

Спостереження за тим, як працює ваш розум, допоможе вам почати трансформацію щоб приймати більш мудрі рішення і стати щасливішими.

Медитація допомагає нам зрозуміти, без сторонньої допомоги, які думки мудрі і корисні, а які ні.
Пізнаючи такі почуття жадібність, злість і ревнощі, ми починаємо розуміти, як би нам стало краще, якби вони зникли. Коли ми визначаємо ті думки і емоції, які роблять нас щасливішими, наприклад щедрість, доброта і співчуття, ми усвідомлюємо, чого насправді нам більше хочеться.

Медитація допомагає вам змінити своє життя. Замість того, щоб губитися в своїх думках, ви прислухаєтеся до свого розуму і свідомо вибираєте як вам думати і мислити тверезо.

3. Хочете позбутися від тривожних почуттів

Переривати потік думок, які призводять до цілого ряду неприємних емоцій — це один з навичок, який ви можете придбати за допомогою медитації. Замість того, щоб спробувати заглушити ці емоції за допомогою їжі, алкоголю, наркотиків або сексу, ви вчитеся змінювати своє ставлення до емоційної болю.
Ви вчіться сприймати емоції як щось тимчасове і таким чином не прив'язується до них і не дозволяєте їм визначати вас.

Медитація як шлях до справжнього щастя

Практики медитації і самопізнання існують вже більше тисячі років. Зародившись в буддійської культури, з часом, вони змогли перейти і в західну культуру. Цьому посприяли програми, які отримали позитивні результати та зарекомендовані фахівцями і практикуючими лікарями.

Сканування головного мозку доводить те, що медитація дійсно працює. Тим не менш, ніщо не має такого значення, як відгуки людей, які зазнали ці зміни на собі.

Мир, щастя і свобода — всього цього можна досягти за допомогою медитації.
Почніть прямо з сьогоднішнього дня і подаруйте собі (і навколишніх) щастя.

Автор — 
Переклад статті — Meditation Can Change Your Life: The Power of Mindfulness via Клубер
Фото — yogatour.info

author avatar
Елліна Гофман Редактор
Народившись в Одесі, а тепер проживаючи в Тель-Авіві, я, Елліна Гофман, перенесла багатство культур і знань з одного куточка світу в інший. Моя пристрасть і глибоке розуміння психології міжособистісних відносин і астрології дозволяють досліджувати та розкривати тонкі нюанси людського досвіду крізь лінзу астрологічних символів.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст