Персона

За що розстріляли старшого сина Сергія Єсеніна, і як склалася доля інших дітей поета

Єсенін не намагався бути хорошим: пив, хуліганив, закохувався і швидко остигав до жінок, без яких, як йому досі здавалося, жити не міг. Але йому все прощали, його обожнювали... Після себе Єсенін залишив чотирьох дітей. Кожному з них в житті довелося пройти через немалі випробування...
42.4к.

У Сергія Єсеніна було четверо дітей. Вони були не схожі один на одного, обирали різні шляхи, жили по-різному... Доля старшого сина поета і зовсім була трагічною...

Сергій Єсенін ніколи не намагався бути хорошим: пив, хуліганив, закохувався і швидко остигав до жінок, без яких, як йому досі здавалося, жити не міг. Але йому все прощали, його обожнювали. І до 30 років поет міг похвалитися чималими перемогами на любовному фронті. Тільки офіційно він зв'язав себе узами шлюбу тричі. До того ж у нього було ще три неофіційні дружини, і це не рахуючи швидкоплинних зв'язків. Після себе Єсенін залишив чотирьох дітей. Щоправда, кожному з них в житті довелося зіткнутися з чималими труднощами.

Юрій (Георгій)

Вперше батьком Єсенін став у 19 років. З Ганною Изряднова поет разом працював у друкарні. Молоді люди швидко зійшлися, а незабаром на світ з'явився їхній син. Офіційно немовля назвали Георгієм, але близькі називали його Юрою.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Коли Анна з пологового будинку повернулася додому, вдома панував зразковий порядок: скрізь вимито, печі истоплены, і навіть обід готовий і куплено тістечко, чекав. На дитину дивився з цікавістю, все повторював: «Ось я і батько».

У перший час після народження малюка Сергій Олександрович намагався бути зразковим батьком: заколисував і качав хлопчика, співав йому колискові. До речі, тільки Юре з усіх дітей поета дісталася така честь. І тільки йому батько присвятив вірш.
Але вже через місяць поет пішов із сім'ї і переїхав до Петрограда, а Ганні довелося ростити сина одного. Але Єсенін, приїжджаючи в Москву, провідував сина і допомагав матеріально.

Юрій дуже любив батька, в компаніях декламував його вірші. Здавалося, він піде по стопах батька: рано почав писати вірші, але нікому їх не показувати наважувався. А після закінчення школи і зовсім вирішив вступити в авіаційний технікум.

За що розстріляли старшого сина Сергія Єсеніна, і як склалася доля інших дітей поета
Юрій Єсенін

Здавалося, життя йде своєю чергою. Але міг би подумати Юрій, що недбало кинута фраза під час дружньої вечірки в 1934 році, через багато років назавжди переверне його життя. Тоді хмільна молодь жартома міркувала про те, що добре було б скинути бомбу на Кремль. Обговорили і забули. Але, як виявилося, ця розмова хтось із приятелів запам'ятав.
У 1935 році сина Єсеніна призвали в армію, і він відправився служити в Хабаровськ.

А через рік його заарештували. Хоча Юрій не одразу зрозумів, за що його затримали. Думав, що вчинив військовий злочин. Однак юнак так і не дізнався, що відразу після його затримання в будинку його матері провели обшук. Не знав він і про те, що один з тих, хто тоді був присутній на дружній вечірці, був затриманий по якійсь іншій справі і навіщо розповів про жартівливому розмові.

Але владі цього вистачило для того, щоб пред'явити старшому синові Єсеніна звинувачення в контрреволюційний злочин і змову. Тим більше його батько-поет теж ніколи не соромився у виразах і явно недолюблював можновладців.

За такої серйозної статті належало одне покарання — смертна кара. Але слідчі, щоб вибити з солдата свідчення, схитрували, пообіцявши йому лише кілька років таборів в обмін на зговірливість. Юрій піддався на вмовляння і повторював все, що йому говорили. За версією звинувачення вийшло так, що він не тільки готував теракт, але і був його організатором.

«Визнання» Єсеніну не допомогли: в серпні 1937 році його розстріляли. Ганна Ізряднова про це не знала, що їй тільки повідомили, що засуджені до страти протягом десяти років не мають права на листування. Але стільки безутішна мати не прожила: померла через рік після війни.

У 50-х роках задався метою відновити добре ім'я Юрія молодший син поета Олександр Єсенін-Вольпин. Завдяки йому старший брат був реабілітований, і справу проти нього визнали повністю сфабрикованою. Фальсифікаторів навіть розстріляли, але легше від цього нікому не стало.

Єдина дочка Тетяна

Після розлучення з Ганною Изряднова Єсенін незабаром одружився на актрисі Зінаїда Райх. Але стосунки закоханих складно було назвати ідеальними: вони часто і голосно сварилися, розлучалися і мирилися. Прожили подружжя разом чотири роки, і в шлюбі у них народилися дочка і син Костянтин.

За що розстріляли старшого сина Сергія Єсеніна, і як склалася доля інших дітей поета
Зінаїда Райх з дітьми Танею і Кісток

Але все ж любов випробування не пройшла, і після розлучення з Сергієм Зінаїда вийшла заміж за режисера Всеволода Мейєрхольда. Він прийняв дітей коханої і виховував їх, як власних.

До речі, Єсенін нечасто навідувався дітей від другого шлюбу, але зате дуже пишався Тетяною — донькою, так схожою на нього: златоволосой і блакитноокою.

«...Тільки дітей своїх люблю. Люблю. Донька у мене гарна — блондинка. Топнет ніжкою і кричить: я — Єсеніна!.. Ось така дочка...»

Але спадкоємиці поета довелося вже в дорослому житті тримати удари долі. Спочатку розстріляли її вітчима, потім прямо у власній квартирі невідомі вбили її матір. Тоді Тетяні виповнилося лише 21 рік, вона була заміжня і виховувала маленького сина. В цей же час втратив батька і її чоловік. А турботи про осиротілого молодшого брата Костянтина теж лягли на тендітні плечі дівчини.

За що розстріляли старшого сина Сергія Єсеніна, і як склалася доля інших дітей поета
Тетяна Єсеніна

Під час війни дочка Єсеніна евакуювалася в Узбекистан, та так і залишилася жити в цій країні. Працювала вона в одній з газет журналісткою, писала книги про батька і домагалася реабілітації свого вітчима Всеволода Мейєрхольда. Не стало Тетяни в 1992 році.

Костянтин

Сергій Єсенін душі не чув у Тетяні, а Костянтина, навпаки, довго не визнавав. Справа в тому, що хлопчик зовні зовсім не був схожий на батька: чорноокий і темноволосий. Тим більше моральний вигляд Зінаїди Райх теж не був ідеальним, тому поет довго сумнівався, чи це його син.

Костянтин поступив вчитися в столичний інженерно-будівельний інститут. Однак після смерті вітчима та матері його з батьківської квартири змусили переїхати в невелику кімнату. Грошей у хлопця не було, і підтримували його в цей час рідна сестра і Ганна Ізряднова. Перша дружина його батька допомагала з їжею, так і пізніше, коли Костя пішов на фронт, відправляла йому посилки.

За що розстріляли старшого сина Сергія Єсеніна, і як склалася доля інших дітей поета
Костянтин Єсенін

У листопаді 1941 року син Єсеніна добровільно пішов воювати. Йому довелося несолодко: юнак отримав три серйозні поранення, а після одного з них і зовсім вважали, що він загинув. За виявлену доблесть Єсенін отримав чимало нагород, а після війни закінчив інститут і влаштувався в Держбуд СРСР.

Але не тільки захоплювався будівництвом Костянтин Сергійович. Він любив футбол, і писав про цю гру книги.

Його сестра, Тетяна Єсеніна, розповідала кумедний випадок в аеропорту. Жінка стояла в черзі за квитками, а з валізами їй допомагав молодий офіцер. Він побачив її ім'я та прізвище, коли вона подавала паспорт для покупки квитка. Здивовано запитав у неї: «Ви Єсеніна? Скажіть, а ви не родичка футбольного статистика Костянтина Єсеніна?».

Тетяна розповіла про цьому забавному випадку своєму братові і з веселою усмішкою зауважила: «Ти став поважніша батька».

А ще син Єсеніна, хоч і батька пам'ятав смутно, копітко створював архів, в якому зібрав документи про життя поета. Не стало Костянтина в 1986 році.

Олександр Єсенін-Вольпин

Сашко з'явився на світ за півтора року до смерті Сергія Єсеніна. Правда, сам поет не особливо хотів ставати батьком в четвертий раз. Принаймні, перекладачці Надії Вольпин, з якою у чоловіка склався короткочасний роман, він запропонував зробити аборт. Ображена такою поведінкою дівчина пішла від колишнього коханого, не залишивши адреси. Єсенін розшукував молодшого сина, але побачити його встиг всього двічі.

Після закінчення школи Олександр вступив в МДУ на механіко-математичний факультет, потім продовжив навчання в аспірантурі. Але, незважаючи на явну любов до точних наук, спадкоємець поета теж пішов по стопах батька і паралельно писав вірші. Правда, його твори не припали до вподоби радянської влади, і в 1949 році молодого чоловіка відправили на примусове лікування в психіатричну лікарню. Через рік його, визнавши «соціально небезпечним елементом», відправили в Казахстан.

За що розстріляли старшого сина Сергія Єсеніна, і як склалася доля інших дітей поета
Олександр Єсенін-Вольпин

Після смерті Сталіна Єсеніна-молодшого амністували, але в 1959 році його знову відправили на примусове лікування у психлікарні. Олександр і не приховував, що є затятим противником радянської влади.

У 1961 році в Нью-Йорку побачила світ його книга «Вільний філософський трактат», в якій, зокрема, говорилося про те, що в СРСР немає свободи слова. Природно, за подібні висловлювання Микита Хрущов не погладив по голові опального співвітчизника.

У 1972 році Олександр Єсенін-Вольпин емігрував в США. Працював у кількох університетах, зробив кілька наукових відкриттів. Помер він у 2016 році на 92-му році життя.

За матеріалами: Культурологія, Філологічний маніяк

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст