Персона

Правила життя Аліси Фрейндліх: як навчитися радіти, навіть якщо все погано

«Я переконана, що ангел-охоронець — це суммированная енергія любові. Людей, які нас любили».

«Я переконана, що ангел-охоронець — це суммированная енергія любові. Людей, які нас любили».

Погодьтеся, ця думка здатна врятувати в хвилини відчаю. Коли ангел-охоронець — це не поняття з області релігії, а земна любов наших близьких.

Для самої Аліси Фрейндліх такою людиною стала бабуся.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Наша сім'я вижила тільки завдяки бабусі Шарлоте.

Вона була німкенею і прищеплювала нам залізну дисципліну. В першу страшну зиму ленинградцам видавалося по 125 грамів хліба – це маленький шматочок треба було розтягнути на весь день. Деякі відразу з'їдали добову норму і вмирали від голоду, тому що є більше було нічого. Тому бабуся отримувала за картками хліб на всю сім'ю, складала його в шафу з масивної дверцятами, замикала на ключ і суворо по годинах видавала по крихітному шматочку.

У мене до цих пір часто стоїть перед очима картинка: я, маленька, сиджу перед шафою і благаю стрілку годинника рухатися швидше – настільки хотілося їсти... Ось так бабушкіна педантичність врятувала нас.

Тендітну, 1 метр 53 сантиметри зростанням Алісу Фрейндліх, онуки ласкаво називають «кнопочкою» або «гномиком».

Для них ангел-хоронитель — це вона.

Чим довше людина зберігає в собі дитинство, тим довше зберігається дане йому від природи дарування.

Коли Фрейндліх починала свою кар'єру, то вона своєю зовнішністю травесті була засуджена до ролей дівчаток і хлопчиків з тюзовского репертуару.

Але тут випадково з бездн інтернету я витягла маленьку сцену і пісеньку Малюка з «Карлсона» в її виконанні. Це було так чудово зіграно, з таким смаком, з такою зворушливою точністю. Без всякого зворушливого сюсюкання, а якось дуже по-дорослому. З почуттям нескінченної гідності, якого зовсім не чекаєш від маленького хлопчика.

Аліса Фрейндліх — це перш за все і за всіх обставин внутрішня гідність. І в своїй "дитячості" теж.

І мабуть не випадково пройшовши коло всіх своїх великих і головних ролей, вона знову опинилася кэрроловской Алісою. Але про це пізніше.

Мені не цікаві люди, які не віддають душу.

Так, є імена, без яких не можна уявити собі наше життя. Є особи, на яких разом із зморшками відбилося наш час. І є голос. Чисте сопрано, змусив нас повірити, що «у природи немає поганої погоди». Хто з нас не наспівує цю пісню.

А адже Фрейндліх не тільки співала, в «Службовому романі», вона явила нам одне із самих вражаючих змін за всю історію радянського кінематографа. Без фотошопу та комп'ютерної графіки.

В її розпорядженні була тільки французька пудра Lancôme так закохана камера Володимира Нахабцева. Цього вистачило, щоб кадри з участю Аліси світилися абсолютним щастям.

Після цього Аліса Бруновна стала зіркою нереального масштабу. Її перетворена зовнішній вигляд копіювали — робили собі таку ж зачіску і шили сукню, «як у Людмили Прокопівни».

А може бути, ця немеркнуча краса — це все-таки душа? Яку вона нам щедро дарувала.

Сидіти довго в очікуванні — якось непристойно. Це марнотратно і несправедливо по відношенню до своєї долі.

«Лихо загального обожнювання» — улюблений вислів Белли Ахмадуліної — як раз про Алісу Фрейндліх. Тоді, тепер, завжди.

Але акторові завжди треба бути готовим до того, що за шаленим поклонінням може послідувати охолодження, а за пропозицією ролей — байдужість.

Різні періоди в житті актриси — зміна театрів, режисерів. Вона не боялася змін і ніколи не зупинялася.

Єдине, що не загрожувало Фрейндліх — це відсутність любові глядачів. Її любили завжди. Пристрасно. Причому з роками все більше.

Не знаю, скільки мені залишилося... Але хотілося б, щоб мистецтво розвивалося не тільки горизонтально, але і вертикально вгору.

Так і сталося. Після того, як в її житті з'явився Андрій Могутній. Минули роки, руйнувалися режими, народжувалися і закривалися театри, і ця людина, нарешті, постукав в заповітні двері: «Аліса Бруновна, я хочу поставити з вами спектакль».

А далі був Льюїс Керролл. І довгі репетиції, в які треба було піти в темний ліс, забувши про своїх навичках та досвіді. Все вперше, все заново.

Першої леді російської сцени довелося вивернути навиворіт своє минуле, свої таємниці і всю свою біль: страшні спогади дитинства, забуті дівчачі образи, доросле жіноче каяття.

Все це треба було прожити разом з глядачами, яких режисер розмістив прямо на сцені. На відстані витягнутої руки. Так що все по-чесному. Без обману. І грим, і сльози, і справжні історії з життя. Мабуть, такого Керроллу не придумати.

П'єса складалася колективно: кожен приносив з собою, що нажив за своє довге життя в театрі. Особисті історії учасників і лягли в основу «Аліси».

І так! це було вгору.

Аліса Фрейндліх. Пряма спина, доброзичливий, але як би відтинає від себе все випадкове і непотрібне погляд.

Вона могла грати старух та дітей, красунь і уродин, корольов і простолюдинок. Ось тільки селфи, коли просять, вона робити так і не навчилася.

З-за цього вона розлюбила гуляти по місту. Тим не менш, якщо у Санкт-Петербурзі і треба щось неодмінно побачити, то, звичайно, її, Алісу Фрейндліх.

Щоб вона просто посміхнулася своєю прекрасною, знаменитою усмішкою.

І відчути нескінченну радість.

За матеріалами: Молодість як особиста реальність

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст