Суспільство

Кричати на дитину — принизливо для дорослого: дивовижне спостереження про природу гніву

Якщо ви будете практикувати контроль емоцій у момент, коли не зліться, у вас буде більше шансів впоратися з гнівом у критичній ситуації...

Ніколи не кричіть на маленьких дітей...

У 1960-х роках аспірант Гарварду Джин Бріггс зробила цікаве відкриття про природу людського гніву. У 34 роки вона подорожувала за полярним колом, проживши в тундрі 17 місяців. Там не було ні доріг, ні систем опалення, ні продуктових магазинів. Взимку температура опускалася нижче -40 градусів за Цельсієм. Бріггс переконала сім'ю інуїтів «вдочерити» її, щоб описати їх життя в природних умовах.

Бріггс швидко зрозуміла, що в цих сім'ях відбувається щось дивне: дорослі мають виняткову здатність контролювати свій гнів. Інуїти ніколи не злилися. Наприклад, одного разу хтось перекинув киплячий чайник в голку, пошкодивши крижаний підлогу. Ніхто не став цього обурюватися. «Шкода», — спокійно сказав винуватець події і пішов знову за водою. В іншому випадку волосінь, на плетіння якої пішло кілька днів, порвалася при першому закиданні вудочки. Ні в кого не з'явилося ознак гніву «Давайте плести заново» — тільки сказав хтось.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

На їх фоні Бріггс виглядала як дикий дитина, хоча намагалася контролювати свій гнів. Вона діяла набагато імпульсивніші. Вона вирішила розібратися, як батьки-інуїти прищеплюють цю здатність своїм дітям? Як перетворюють малюків, схильних до істерики, у холоднокровних дорослих?

Одного разу Бріггс побачила, як молода мама грає з розлюченим малюком: маленьким хлопчиком близько двох років. Мама дала йому гальку і сказала: «Вдар мене каменем! Ще. Вдар мене сильніше». А коли хлопчик кинув камінь у свою матір, і вона закрила очі руками і зробила вигляд, що плаче: «Ууууу. Це боляче!» Бріггс була абсолютно збита з пантелику. Здавалося, її дії суперечили всьому, що Бріггс знала про культуру інуїтів. Але виявляється, це був потужний інструмент, щоб навчити дитину контролювати свій гнів.

Мами інуїтів дотримуються золоте правило: ніколи не кричати на маленьких дітей. Вони вважають, що лаяти дітей і навіть говорити з ними сердитим голосом — недоречно. Коли вони маленькі, це не допомагає, а лише змушує вас самих рознервувався. Навіть якщо дитина вдарить вас або вкусить.

Інуїти вважають, що кричати на маленьку дитину — принизливо для дорослого. Це вчить дитину злитися, коли у нього проблеми. Батьки, які контролюють власний гнів, допомагають дітям вчитися робити те ж саме.

Коли дитина гнівався: бив когось чи впадав в істерику, ніякого покарання не було. Замість цього батьки чекали, поки він заспокоїться, а потім розігрували те, що сталося, включаючи реальні наслідки такої поведінки. При цьому у них завжди був грайливий і веселий тон. Зазвичай, такі вистави починалися з питання, що провокує дитину погано себе вести. Наприклад, якщо він когось ударив, мама могла запитати: «Чому ти не вдарив мене?» Якщо дитина клював на цю приманку і бив маму, вона не починала кричати або лаятися, а розігрувала наслідки, демонструючи, як їй боляче. «Ти зробив мені боляче і змусив мене плакати — ти цього хотів, так?»

Такі міні-вистави мають не тільки виховний ефект, але й вчать не піддаватися на провокації, ставати сильнішими емоційно. Вони дають дітям можливість повправлятися у контролі над своїм гнівом, коли вони спокійні. Ця практика дуже важлива для дітей. Тому що коли людина вже злиться, йому нелегко придушити свої почуття. Навіть дорослому.

Якщо ви будете практикувати контроль емоцій у момент, коли не зліться, у вас буде більше шансів впоратися з гнівом у критичній ситуації. У дітей можна зустріти самий широкий перелік різноманітних емоцій. У них ще не до кінця розвинулася префронтальна кора головного мозку. Тому те, що ми робимо, реагуючи на емоції дитини, фізично формує його мозок.

© mi3ch

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст