Притчі

Буддійська притча «Три горщика»: про три особливих типи людей

Є люди, яким марно щось доводити, з якими краще не вести серйозних справ. Вони просто такі, не варто витрачати енергію...
2.8к.

 

Є люди, яким марно щось доводити, з якими краще не вести серйозних справ. Вони просто такі, не варто витрачати енергію на те, щоб щось їм довести.

Отже, один дуже шанований і знатний вельможа почув про те, що Будду багато вважають, що люди йдуть до нього за мудрістю і за проясненням. Був цей вельможа сам досить відомим, писав книги, виступав з лекціями, любив влаштовувати словесні поєдинки. Він подумки сміявся і смакував, як переможе Будду у словесній пікіровці.

І ось одного разу вельможа зі своїм почтом приїхав до того місця, де знаходився Будда, якого обступили люди. Вельможа дочекався, коли люди розійдуться і наблизився до Будди. Він сказав:

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

— О, поважний, я багато чув про те, що ви говорите істини. Будь ласка, удостойте мене своєю відповіддю, поділіться своїми істинами, розкажіть про найважливіше в житті. Я сам знаю дуже багато, але мені буде дуже цікаво дізнатися про тебе те, чого не знаю я сам.

Будда уважно на нього подивився і спокійно відповів:

— Я не можу відповісти на ваші запитання.

— Але чому? Хіба ви зараз зайняті, хіба кудись поспішаєте? Дивлюся, що люди розійшлися, — не вгамовувався вельможа. Він почував себе скривдженим і ображеним. Ніхто в цій країні не міг йому відмовити в спілкуванні. Навпаки, всі прагнули до того, щоб він сам приділив їм хоч трохи уваги.

— Я нічого не буду вам говорити не тому, що у мене немає часу і не тому, що я зайнятий. А тому, що ви просто не в той стан, щоб сприйняти мої відповіді. Є три типи слухачів, яким марно щось пояснювати. Вони як три горщика. Горщик перший перевернуть догори дном. Навіть якщо ви будете щедро лити воду, то ні краплі в нього не потрапить, він закритий, не здатний взагалі щось сприйняти. Другий горщик відкритий для того, щоб в нього потрапляла рідина, але на дні у нього величезна діра. Ви будете лити на нього воду і думати, що наповнюєте його. Але вода тут же протікає в дірку, нічим цей горщик не наповнюється. І третій тип горщика стоїть так, як і належить горщика, на своєму дні, цілком стійко. Немає в нього ніякої дірки. Але він доверху наповнений помиями. Марно в нього лити чисту воду, вона тут же отруюється цими помиями. Скільки б ти туди не налив вміст горщика не зміниться. Як був він наповнений — з тим же всередині він і залишається. Ви це якраз третій тип горщика. Ви вже наповнені доверху своїми знаннями, навчаннями, помилками. Ви носите це в собі. У вас немає мети відкритися новим знанням. Ви людина знає, а той, хто не шукає і пізнає. Ви вже повні, моєю інформацією не знайдеться місця в цьому горщику.

За матеріалами: Віра Бокарева

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст