Суспільство

Умберто Еко: 14 ознак вічного фашизму

Культ традиції, неприйняття модерну, незгода — це зрада, пацифізм — це братання з ворогом, новояз, «судження народу в телевізорі», презирство до інтелектуалів... Італійський письменник ще в 1995 році склав список ознак ур-фашизму.
2к.

Культ традиції, неприйняття модерну, незгода — це зрада, пацифізм — це братання з ворогом, новояз, «судження народу в телевізорі», презирство до інтелектуалів: італійський письменник Умберто Еко ще в 1995 році склав список з 14 ознак «вічного фашизму» (ур-фашизму). Кожен може прогнати свою країну через цей список, щоб зрозуміти, поринула вона у «темну пору». Якщо в суспільстві спостерігається 6-7 ознак з цього списку, то воно близько до наступу фашизму (далі все покотиться як сніжний ком).

1. Першою характеристикою ур-фашизму є культ традиції.

Традиціоналізм старіше фашизму. Він виступає домінантою контрреволюційної католицької думки після Французької революції, але зародився він в пізній елліністичний період як реакція на раціоналізм класичної Греції.

З нього випливає, що немає місця розвитку знання. Істина вже проголошена раз і назавжди; залишається тільки тлумачити її темні слова. Досить подивитися «обойми» будь-фашистських культур: у них входять тільки мислителі-традиціоналісти. Німецько-фашистський гнозис харчувався з традиціоналістських, синкретистских, окультних джерел. Найважливіший теоретичний джерело нових італійських правих, Юліус Евола, змішує Грааль з «Протоколами Сіонських мудреців», алхімію зі Священною Римською імперією. Сам той факт, що в цілях збагачення кругозору частина італійських правих зараз розширила обойму, включивши в неї Де Местра, Генона і Грамші, є блискучою демонстрацією синкретизму.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

2. Традиціоналізм неминуче веде до неприйняття модернізму.

Як італійські фашисти, так і німецькі нацисти начебто обожнювали техніку, в той час як традиціоналістські мислителі зазвичай техніку таврували, вбачаючи в ній заперечення традиційних духовних цінностей. Але, по суті справи, нацизм насолоджувався лише зовнішнім аспектом своєї індустріалізації. В глибині його ідеології переважала теорія Blut und Boden — «Крові і грунту». Заперечення сучасного світу проводилося під знаком заперечення капіталістичної сучасності. Це, по суті, заперечення духу 1789 року (а також, зрозуміло, 1776-го) — духу Просвіти. Століття Раціоналізму бачиться як початок сучасного розпусти. Тому ур-фашизм може бути визначений як ірраціоналізм.

3. Ірраціоналізм міцно пов'язаний з культом дії заради дії.

Дійство прекрасно саме по собі і тому осуществляемо поза і без рефлексії. Думання — немужественное справу. Культура бачиться з підозрою, будучи носієм потенційної критичного відношення. Тут все: і висловлювання Геббельса «Коли я чую слово «культура», я хапаюся за пістолет», і милі загальні місця щодо інтелектуальних розмазнею, яйцеголових інтелігентів, радикал-снобізму і університетів — розсадників комуністичної зарази. Підозрілість по відношенню до інтелектуального світу завжди сигналізує присутність ур-фашизму. Офіційні фашистські мислителі в основному займалися тим, що звинувачували сучасну їм культуру і ліберальну інтелігенцію у відході від вічних цінностей.

4. Ніяка форма синкретизму не може винести критики.

Критичний підхід оперує дистинкциями, дистинкции ж є атрибутом сучасності. У сучасній культурі наукове співтовариство поважає незгоду, як основу розвитку науки. В очах ур-фашизму незгода є зрада.

5. Незгода — це ще й знак інакшості.

Ур-фашизм зростає і шукає консенсусів, експлуатуючи прирожденную боязнь чужорідного. Найперші гасла фашистоидного або пре-фашистоидного рухи спрямовані проти інородців. Ур-фашизм, таким чином, за визначенням замішаний на расизмі.

6. Ур-фашизм народжується з індивідуальної або соціальної фрустрації.

Тому всі історичні фашизмы спиралися на фрустровані середні класи, постраждалі від будь-якого економічного або політичного кризи й відчувають страх перед загрозою з боку роздратованих низів. У наш час, коли колишні «пролетарі» перетворюються в дрібну буржуазію, а люмпен з політичного життя самоусувається, фашизм знайде в цьому новому більшості чудову аудиторію.

7. Тим, хто взагалі соціально знедолена, ур-фашизм каже, що єдиною запорукою їх привілеїв є факт народження в певній країні.

Так виковується націоналізм. А єдине, що може згуртувати націю, — це вороги. Тому в основі ур-фашистської психології закладена одержимість ідеєю змови, по можливості міжнародного. Люди повинні відчувати себе обложеними. Кращий спосіб зосередити аудиторію на змову — використовувати пружини ксенофобії. Однак годиться і змова внутрішній, для цього добре підходять євреї, тому що вони одночасно всередині і як би поза.

8. Сочлены повинні відчувати себе ображеними з-за того, що вороги виставляють напоказ багатство, бравують силою.

Коли я був маленьким, мені втовкмачували, що англійці — «нація п'ятиразове харчування». Англійці харчуються інтенсивніше, ніж бідні, але чесні італійці. Багаті ще євреї, до того ж вони допомагають своїм, мають таємну мережу взаємодопомоги. Це з одного боку; в той же час сочлены переконані, що зуміють здолати будь-якого ворога. Так, завдяки коливанню риторичних струн, вороги малюються в один і той же час і занадто сильні, і надто слабкі. З цієї причини фашизмы приречені завжди програвати війни: вони не в змозі об'єктивно оцінювати боєздатність супротивника.

9. Для ур-фашизму немає боротьби за життя, а є життя заради боротьби.

Раз так, пацифізм однозначний братання з ворогом. Пацифізм предосудителен, оскільки життя є вічна боротьба. В той же час є і комплекс Страшного суду. Оскільки ворог повинен бути — і буде знищений, значить, відбудеться останній бій, в результаті якого цей рух отримає повний контроль над світом. У світлі такого «тотального рішення» передбачається настання ери загального світу, Золотого століття.

Однак це протидіє тези про перманентній війні, і ще жодному фашистського лідера не вдалося вирішити утворюється протиріччя.

10. Для всіх реакційних ідеологій типовий елітаризм, в силу його глибинної аристократичності.

В ході історії всі аристократичні і мілітаристські элитаризмы трималися на презирстві до слабкого.

Ур-фашизм сповідує популістський елітаризм. Пересічні громадяни становлять собою найкращий народ на світі. Партія складається з найкращих пересічних громадян. Пересічний громадянин може (або зобов'язаний стати членом партії.

Однак не може бути патриціїв без плебеїв. Вождь, який знає, що отримав владу не через делегування, а захопив силою, розуміє, що сила його ґрунтується на слабкості маси, і ця маса настільки слабка, щоб потребувати Погонича і заслуговувати його.

Тому в таких суспільствах, організованих ієрархічно (за мілітаристської моделі), кожний окремий вождь зневажає, з одного боку, вищих, а з іншого — підлеглих.

Тим самим зміцнюється масовий елітаризм.

11. Всякого і кожного виховують, щоб він став героєм.

У міфах герой втілює собою рідкісне, екстраординарне істота; проте в ідеології ур-фашизму героїзм — це норма. Культ героїзму безпосередньо пов'язаний з культом смерті. Не випадково девізом фалангістів було Viva la muerte! Нормальним людям кажуть, що смерть огорчительна, але треба буде зустріти її з гідністю. Віруючим людям кажуть, що смерть є пасивний метод досягнення надприродного блаженства. Герой же ур-фашизму жадає смерті, предуказанной йому в якості найкращої компенсації за героїчну життя. Герою ур-фашизму померти несила. В героїчному нетерпінні, зауважимо в дужках, йому набагато частіше трапляється вбивати інших.

12. Оскільки як перманентна війна, так і героїзм — досить важкі ігри, ур-фашизм переносить своє прагнення до влади на статеву сферу.

На цьому грунтується культ мужності (тобто зневага до жінки і нещадне переслідування будь-яких неконформистских сексуальних звичок: від цнотливості до гомосексуалізму). Оскільки і підлога — це досить важка гра, герой ур-фашизму грається з пістолетом, тобто ерзацом фалоса. Постійні військові ігри мають своїм підґрунтям невідбутну invidia penis.

13. Ур-фашизм будується на якісному (квалитативном) популізмі.

В умовах демократії громадяни користуються правами особистості; сукупність громадян здійснює свої політичні права лише за наявності кількісного (квантитативного) підстави: виконуються рішення більшості. В очах ур-фашизму індивідуум прав особистості не має, а Народ постає як якість, як монолітну єдність, що виражає сукупну волю. Оскільки ніяке кількість людських істот насправді не може мати сукупну волю, Вождь претендує на те, щоб були представницькою від усіх. Втративши право делегувати, пересічні громадяни не діють, вони тільки призиваються — частину за ціле — грати роль Народу. Народ, таким чином, існує як феномен виключно театральний.

За прикладом якісного популізму необов'язково звертатися до Нюрнберзького стадіону або римської переповненій площі перед балконом Муссоліні. У нашому близькому майбутньому перспектива якісного популізму — це телебачення або електронна мережа інтернет, які здатні уявити емоційну реакцію відібраної групи громадян як «судження народу».

Міцно стоячи на своєму квалитативном популізмі, ур-фашизм озброюється проти «прогнилих парламентських демократій». Перше, що заявив Муссоліні на своїй промові в італійському парламенті, було: «Хотілося б мені перетворити цю глуху, сіру залу в спортзал для моїх хлоп'ят». Він, звичайно ж, швидко знайшов набагато краще притулок для «своїх хлоп'ят», але парламент тим не менш розігнав.

Всякий раз, коли політик ставить під питання легітимність парламенту, оскільки той нібито вже не відображає «судження народу», виразно унюхивается запашок Вічного Фашизму.

14. Ур-фашизм говорить на Новоязі.

Новояз був винайдений Оруелом у романі «1984» як офіційна мова Ангсоца, Англійського соціалізму, але елементи ур-фашизму властиві різним диктатурам. І нацистські, і фашистські підручники відрізнялися бідною лексикою і примітивним синтаксисом, бажаючи максимально обмежити для школяра набір інструментів складного критичного мислення. Але ми повинні вміти виокремлювати та інші форми Новомови, навіть коли вони мають невинний вигляд популярного телевізійного ток-шоу.

За матеріалами: ttolk.ru

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст