Саморозвиток

Помилки, які вчать нас бути людьми

Помилки роблять життя справжньої. Це свого роду навігаційні інструменти, що допомагають нам пливти по цьому світу, інструменти, підтримують нашу зв'язок з реальністю і утримують його в узді.
5.2к.

Всі ми рано чи пізно помиляємося. І якщо в світі є щось таке, що об'єднує всіх людей, то це саме їх помилки. Так чи інакше, але промахів не уникнути. І якщо вам доводилося робити в цьому житті помилки, знайте, ви не самотні.

Якщо б ми жили у світі людей, які не переживають з приводу допущених ними помилок, визнають їх і відкрито говорять про них всім навколо, починаючи з самого раннього віку, то, напевно, наше ставлення до помилок було б набагато простіше. Бути може, ми б спокійніше брали свою людську натуру і простіше ставилися до оточуючих. Бути може, ми б навіть надавали один одному більше підтримки.

Однак часто справа зовсім не в цьому. Людина боїться робити помилки. Варто вам в чомусь схибити, і ви одразу відчуваєте докори сумління. Ймовірно, протягом всієї історії людства виживання людей залежало тільки від відсутності помилок. Всього один промах, і природа могла жорстоко їх за це покарати.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Крім того, негативне ставлення до помилок закладено в наші гени. Не можна не згадати і той факт, що в багатьох соціальних структурах, релігіях і культурах людські помилки століттями засуджувалися суспільством.

Дослідження показують, що якщо ми починаємо порушувати загальноприйняті соціальні норми, наш мозок миттєво реагує на це, видаючи повідомлення про помилку.

Нам неприємно дивитися на відсутність власної правоти, на свої невдачі, невідповідність загальноприйнятим нормам і відсутність визнання з боку людей, від яких ми так сильно його жадаємо. Чим масштабніше наша помилка, тим гірше ми себе почуваємо.

Просто нам не дуже комфортно уживатися зі своєю власною людяністю. Школи із самого раннього віку вчать нас тому, що будь-яка помилка заважає досягненню успіху (згадайте погані оцінки за черговий провалений тест). Багато системи суспільства, включаючи виховання, дуже часто змушують нас відчувати сором, біль і кажуть нам, що ми «погані». Або просто недостатньо хороші.

Але помилятися цілком природно. Саме з допомогою помилок ми вчимося новому, розвиваємося і відкриваємо свою справжню сутність, дізнаємося, що для нас важливо і які у нас цінності.

Ми опиняємося неправі набагато частіше, ніж праві, тому прийняття власної неправоти є гострою необхідністю.

Ось декілька порад про те, як можна більш природно справлятися з допущеними помилками:

1. Ніколи не приховуйте свої помилки, особливо від себе.

Допустивши помилку, ні в якому разі не починайте заперечувати її. Будьте чесними з собою і стежте за тим, коли ви зробили щось не так. Це непросто, тому що першою реакцією людини в подібній ситуації є злість і збентеження (у світі немає більшої злості, ніж злість на самого себе).

Однак не варто дозволяти цим емоціям заважати вам миритися з цими помилками. Приймаючи факт їх існування, ви тим самим робите перший крок до того, щоб отримати цінний урок і в майбутньому приймати кращі рішення.

Читайте також: Чому деякі люди так грубі і неуважительны з оточуючими?

2. Змиріться з емоціями, які вас оточують.

Єдиний спосіб прийняти себе і свої власні помилки – спочатку прийняти свої почуття. Дозвольте почуватися абсолютно все – хороше, погане і жахливе. Не уникайте свого внутрішнього світу, навчитеся розуміти його.

Сором, біль, злість, збентеження, розчарування – переймайтеся кожним з почуттів, що наростають всередині вас. Тільки не тримайте їх собі. Плачте, проклинайте, кричіть, виливайте гнів на подушку, якщо буде потрібно.

Тільки після того, як ви приймете всі свої почуття і почнете повністю виражати емоції, вам відкриється можливість мислити логічно і раціонально, щоб витягувати уроки, які дають нам наші помилки.

3. Насолоджуйтесь своїми помилками.

Постарайтеся оволодіти мистецтвом радіти всьому, що змусило вас допустити промах. Знаходите в цих речах хороше. Ця вправа допоможе вам краще пізнати себе, а також визначити те, що ви могли упустити в процесі вивчення себе.

Крім того, шукайте можливості робити нові помилки (але не за рахунок страждань інших людей), щоб пізнати себе ще краще, визначити свої слабкі сторони і перетворити їх на сильні.

4. Дозвольте вашим помилок робити вас сильніше.

Помилки роблять життя справжньої. Вони допомагають нам осягнути природу буття і всього того, що означає бути людиною. Вони прокладають наш життєвий шлях у цьому світі, вчать мислити, вести себе і пристосовуватися.

Вони вказують нам на наші сильні і слабкі сторони, на наші найглибші й справжні інтереси і захоплення, а також на наші цінності і моральні принципи. Нас вчать дотримуватися власних кордонів і поважати кордони оточуючих.

Помилки – це свого роду навігаційні інструменти, що допомагають нам пливти по цьому світу, інструменти, підтримують нашу зв'язок з реальністю і утримують наше его в узді.

Незважаючи на те, що вони можуть бути дуже болючими і руйнівними, помилки дають нам можливість стати краще, робити правильний вибір і будувати для себе краще майбутнє.

Дивіться на свої помилки як на ресурс для вашого перетворення в кращу версію себе.

Це цікаво: 28 способів перестати ускладнювати своє життя

5. Навчіться говорити про свої помилки оточуючим.

Дивно, але людям подобається, коли хтось визнає свої помилки. Показуючи оточуючим свою вразливість і людяність, ми даруємо їм натхнення.

Наші помилки надихають їх говорити про своїх помилках і слабкостях, а також змиритися з тим, ким вони є.

Помилки створюють можливість діалогу між людьми, налагодження між ними контакту і взаємодопомоги. Саме людяність допомагає нам визнавати, приймати та оздоровлювати один одного, а також виявляти співчуття.

6. Візьміть за правило вибачатися.

Навчіться вибачатися перед собою та іншими людьми, якщо ваші помилки заподіяли біль. Просячи вибачення, ви тим самим берете на себе відповідальність і робите можливим не тільки припинення страждань, але і подальше зцілення. А ще ви даруєте оточуючим шанс пробачити вас самих.

Коли ви вибачаєтесь перед собою, то висловлюєте до себе співчуття за те, що так мало знали, або за те, що все одно облажались, незважаючи на наявність потрібних знань. Кожен з нас несе свій тягар, але нам варто ставитися до себе трохи м'якше і навчитися прощати.

А ще прощення це відмінна можливість задіяти свого внутрішнього критика і зрозуміти, що саме заважає вам пробачити себе.

Навчіться приглушати свій внутрішній голос і не зациклюватися на своїх помилках. Будьте добрими до себе.

Чим сильніше ваша одержимість власною правотою, тим вище стіни ви зводите між собою та іншим світом. Ці стіни необхідно руйнувати, потрібно перестати боятися бути неправим, щоб зцілитися не тільки самому, але і зцілити саме суспільство.

Переклад статті — Mistakes – They Teach Us What It Means To Be Human via Клубер

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст