Суспільство

Вчені вважають, що діти із світських сімей добрішими і эмпатичнее, ніж їхні релігійні однолітки

Результати спільного дослідження вчених з 7 університетів різних країн йдуть врозріз з поширеним переконанням, що діти з релігійних сімей відрізняються великою альтруїзмом.
3.1к.

Діти, які виросли в світських сім'ях, добрішими, ніж їх однолітки, воспитывающиеся в релігійному оточенні. До таких висновків прийшли вчені під час дослідження, опублікованого під назвою «Негативна зв'язок між релігійністю і альтруїзмом у світовому масштабі».

Це дослідження проводилося спільними зусиллями вчених з семи університетів різних країн. Вони вивчали особливості поведінки у дітей, які виросли у різних сім'ях, і, крім усього іншого, прийшли до висновку, що діти з релігійних сімей більше схильні до оцінних суджень, ніж діти із світських сімей.

«В цілому результати дослідження йдуть врозріз з поширеним переконанням, що діти з релігійних сімей нібито відрізняються великою альтруїзмом щодо інших людей. Більш того, ці результати ставлять під сумнів необхідність релігії для виховання і розвитку моралі...» — пишуть дослідники у своїй статті.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

У дослідженні брало участь майже 1200 дітей у віці від 5 до 12 років з різних країн і культур, включаючи США, Канаду, Китай, Йорданію, Туреччину та Південну Африку.

Учасників експерименту поміщали в ситуації, в яких у них була можливість чимось поділитися або якось допомогти один одному. Також їм показували відео інших малюків, штовхають один одного і б'ються, і спостерігали за їх реакцією на побачене.

Читайте також: Діти не скажуть вам, що переживають. Вони кажуть: «У мене болить живіт»

Результати дослідження, як повідомили вчені, «недвозначно продемонстрували, що діти з сімей, які чітко дотримуються канонів однієї з двох світових релігій (християнства або ісламу), були менш альтруїстичними, ніж діти з релігійних сімей».

Дослідники також відзначили, що діти старшого віку, які вважали себе релігійними і усвідомлювали це, «продемонстрували найбільш негативні результати».

Також результати дослідження показали, що релігійні діти більш схильні до оцінних суджень і спроб покарати інших дітей за «погану» поведінку.

«Рівень релігійності виявився назад пов'язаний з альтруїзмом дітей, і безпосередньо — з їх мстивість і бажанням заподіювати біль в якості покарання на образу. При цьому результати показали високу схожість впливу релігійності на поведінку дітей незалежно від країн, з яких вони відбувалися, і, власне, самих релігій — всі вони негативно впливають на альтруїзм дітей», — пишуть вчені в своїй статті.

«І хоча багато вважають, що релігія допомагає встановленню та оформлення моральної поведінки та просоціальної поведінки, насправді зв'язок між релігією і мораллю виявилася більш ніж сумнівною», — додають вони.

Дослідники вказують на те, що релігійні батьки більш схильні до тілесних покарань дітей за явні чи уявні провини, і подібні покарання в їх середовищі вважаються соціально прийнятними. Цілком можливо, що це і є причиною того, чому дітям релігійних батьків важче спілкуватися та знаходити спільну мову з іншими дітьми.

В даний час існує безліч досліджень, які показують негативний вплив на характер і формування особистості дітей різних форм тілесного покарання, що використовуються батьками. Зокрема, доктор медицини, професор психології Єльського університету Алан Каздин вважає, що, наприклад, шльопанці по дупі мало того, що є насильством — вони ще й не працюють так, як вважають батьки.

«Запам'ятайте раз і назавжди — не можна карати дітей за небажану поведінку, і результати нашого дослідження в черговий раз підтверджують це. Відмовляючись від тілесних покарань, ми зовсім не відмовляємося від ефективної виховної методики. Ми відмовляємося від жахливого явища, яке, до того ж, ще й не приносить результатів», — говорить Каздин.

Безліч авторитетних наукових досліджень вказують на те, що тілесні покарання негативно впливають на душевне здоров'я і розвиток дітей, ви не знайдете жодного наукового дослідження, що говорить про їхню користь.

Дослідження, яке показало, що релігійні діти менш альтруистичны, не можна назвати завершеною, проте не варто заперечувати того, що релігійні батьки схильні до більш жорсткого і авторитарного стилю виховання.

author avatar
Віталій Христюк
Віталій — видатний перекладач, редактор та автор статей, чия робота характеризується не тільки високим професіоналізмом, але і глибокою ерудицією. Його знання охоплюють широкий спектр тем і областей, що дозволяє йому створювати тексти, насичені інформацією, глибокими знаннями і унікальними інсайтами.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст