Суспільство

«Майбутнє світу? Жити стане холодніше, голодніше, несвободнее»: що передбачали брати Стругацькі

Вовчиця говорить своїм волчатам: «Кусайте, як я», і цього досить, і зайчиха вчить зайчат: «Утікав, як я», і цього теж достатньо, але людина вчить дитинча: «Думай, як я», а це вже злочин.
4.3к.

Їх образ складався з бороди, светри і гітари. Ними інтелігенція зачитувалася 60-х. Тираж творів братів Стругацьких перевищив 40 млн примірників на 42 мовах у 33 країнах світу.

Дитинство Аркадія і Бориса пройшло в Ленінграді. Батько — мистецтвознавець, мати — вчителька російської мови і літератури. Блокада розлучила братів.

Аркадій був евакуйований, поїзд розбомбили, і він був єдиним, хто вижив, із свого вагона. Пізніше Аркадій служив в армії на Далекому Сході, закінчив Військовий інститут перекладачів у Москві, був редактором журналу, писав повісті та оповідання.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

У своїй лихий армійської юності Аркадій Натанович з товаришами офіцерами любив їздити на базар на танку, викликаючи у цивільних або подив, або нестримне веселощі.

Один час він разом із товаришами по службі ганявся за японськими браконьєрами на суденці зі слабким мотором. Порушники без праці уходили від переслідування, радіючи і знущаючись над військовими. Офіцери розповіли про це колегам-льотчикам. Ті не могли миритися з ганьбою моряків і подарували їм двигун із списаного літака.

Мотор, поставлений на сторожове суденце, справив справжню революцію. Тепер судно Стругацького запросто наздоганяло будь-якого браконьєра. А серед японських рибалок пройшов слух, що у росіян з'явилося якесь «секретна зброя».

Борис Стругацький пережив ленінградську блокаду. Згадувати про це він не любив. Казав тільки, що там було занадто страшно, щоб розповідати. Борис Натанович втратив майже всі зуби. І він відпустив вуса не стільки краси, скільки для того, щоб замаскувати їх відсутність.

Він закінчив Ленінградський університет за спеціальністю — астрономія, працював у Пулковській обсерваторії, а потім цілком віддався науковій фантастиці.

Саме фантастика знову об'єднала братів. З 1957 року вони стали писати разом.

Стругацькі завжди дотримувалися принципу Герберта Уеллса: фантастика — це розповідь про звичайному людині в незвичайних обставинах. Але їх книги швидко вийшли за жанрові рамки і перетворилися в справжню літературу.

В США, Японії і Європі — Стругацькі в ті роки були найбільш публікуються на Заході радянськими авторами. А ось в СРСР їх практично не видавали.

Тим не менш, їх романи про майбутнє для багатьох стали частиною життя. А цитати отримали небачену популярність. І популярні досі.

 • Ніщо так не взрослит, як зрада.
 • XX століття для мене — вік сліпучих обіцянок і кривавих розчарувань. Ні панацеї від усіх хвороб не відкрили, ні навіть засоби від карієсу, не кажучи вже про рак.
 • Ми з братом писали 40 років тому: «Звичка терпіти й пристосовуватися перетворює людей в безсловесних скотів». Так було — так буде. Це в Росії — спадкове. Всі задоволені. Ми вміємо бути змінені тільки в силу жорстокої необхідності.
 • Починати завжди варто з того, що сіє сумнів.
 • Вісімдесят три відсотки всіх днів у році починаються однаково: дзвенить будильник.
 • Вовчиця говорить своїм волчатам: «Кусайте, як я», і цього досить, і зайчиха вчить зайчат: «Утікав, як я», і цього теж достатньо, але людина вчить дитинча: «Думай, як я», а це вже злочин.
 • Скептицизм і цинізм в житті коштують дешево, тому що це багато легше і нудніше, ніж дивуватися і радіти життю.
 • Це щось на зразок демократичних виборів: більшість завжди за сволота.
 • Там, де торжествує сірість, до влади завжди приходять чорні.
 • Не в громі космічної катастрофи, не в полум'я атомної війни і навіть не в лещатах перенаселення, а в ситого, спокійного тиші кінчається історія людства.

Чому я не здивована, що Стругацькі довго були під забороною.

Насправді вони ніколи не намагалися передбачити майбутнє. Вони лише описували Світ-в-якому-їм хотілося б жити. Однак, чимало речей їм в цих описах вдалося передбачити:

 1. Великий Всепланетний Информаторий — прообраз «Вікіпедії»,
 2. Самонавчальний робот Урма, як носій штучного інтелекту,
 3. Skype, Інтернет-телефонія, відеотелефон описані в 1979 році у творі «Жук у мурашнику»,
 4. Сережка-приймач, що кріпиться до вуха і приймає радіосигнали,
 5. «Лінії Доставки», які приймають замовлення прямо з дому,
 6. У романі «Бридкі лебеді» фактично передбачено поява покоління «дітей індиго»,
 7. В одному з романів згадується «метод Каспаров-Карпова». До початку знаменитого шахового матчу за звання чемпіона світу між Анатолієм Карповим і Гаррі Каспаровим залишалося ще 22 роки.

Але найважливішим, на мій погляд, передбаченням став Світ Споживання.

... Найбільш ймовірне майбутнє людства — Суспільство Споживання, курс на нього збігається з тією самою «рівнодіючої мільйонів воль», яка керується Законом Халяви, — прагненням людської особини отримувати максимум благ ціною мінімуму зусиль.

Ні Висока Система Виховання, ні Людина Вихована сьогодні нікому не потрібні — ні яким-небудь соціальним групам, ні партіям, ні релігій. Всіх цілком задовольняє нинішня Людина Споживає».

Так, оптимістами вони більше не були. Песимістами так і не стали, швидше за стоїками.

Брати Стругацькі часто цитували Біблію, хоча самі вони не були віруючими.

«Справа в тому, що ми, обидва, високо цінували Євангеліє, як блискуче літературний твір: бездоганний сюжет, болісно-прекрасна інтрига, вражає уяву герой. Цитувати цей текст приносило нам справжнє задоволення.»

Писали Стругацькі просто. Спочатку вони порізно придумували нову річ, потім з'їжджалися і робили її докладний конспект. Потім разом писали на машинці перший варіант, потім порізно правили рукопис і, нарешті, зводили правку в один екземпляр.

Дивовижний світ, створений на сторінках їхніх творів, приваблює і зачаровує.

А сокровенне бажання сталкера — Рэдрика, головного героя знаменитого роману Стругацьких «Пікнік на узбіччі» стосується всіх нас:

«Я нічого не можу придумати, крім цих його слів: ЩАСТЯ ДЛЯ ВСІХ, ДАРОМ, І НЕХАЙ НІХТО НЕ ПІДЕ ОБРАЖЕНИЙ! »

За матеріалами: Молодість як особиста реальність

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст