Краса і здоров'я

16 китайських заповідей для відмінного здоров'я

Пам'ятка з простими східними техніками!

Нехай ці готові знання впадуть у вашу підставлену долоню і принесуть користь. Сьогодні буде невелика стаття-пам'ятка, в якій є 16 ключових принципів здоров'я з ТКМ (традиційної китайської медицини). В основі цих правил — цигун.

Цигун — комплекс вправ, технік дихання і розслаблення, спрямованих на зміцнення здоров'я на всіх рівнях: фізичному та ментальному. Практика базується на вченні про енергії Ци (життєвої енергії).

Як показує практика, східні цілителі мудрі і інтуїтивно підібрали найбільш точні та ефективні методи тисячоліття тому, коли класична медицина ще не була здатна пояснити всі процеси в організмі. Наше тіло влаштовано дуже складно, але тонко і продумано. Не перестаю захоплюватися проникливістю терплячих жителів Сходу, які розробили такі вірні техніки.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

❗ Увагу! Ця стаття носить виключно інформаційний характер і ні за яких обставин не закликає до самодіагностики або самолікування. Можуть бути протипоказання! Консультуйтеся з фахівцями.

16 китайських заповідей здоров'я

1. Розчісувати волосся

Навіть якщо їх немає. Тобто ця рада актуальна навіть для тих, хто втратив свою шевелюру. Тому що розчісувати потрібно не гребінцем, а пальцями.

Насправді тут йдеться про масажі апоневрозу голови, тобто скальпа. Це — омолоджуюча і оздоровлююча процедура. Грубо кажучи, апоневроз являє собою сухожильну шапочку, в яку вплітаються м'язи обличчя і шиї.

У дитинстві і юності цей «сухожильний шолом» дуже рухливий. Можна легко перевірити, якщо поряд з вами є дитина: покладіть долоню йому на голову, акуратно притисніть і поворушіть. Шкіра під волоссям легко рухається. А тепер покладіть долоню собі на голову і повторіть рух. Якщо апоневроз голови став тугим і жорстким, то це відбивається навіть на кольорі обличчя, тому що спазмовані м'язи перетискають судини, порушує кровообіг і харчування призводять до набряків і навіть до поступової резорбцію (розсмоктування) кісток черепа. І, звичайно, нерухомий апоневроз в першу чергу впливає на стан волосся. Вони стають тьмяними, випадають і погано ростуть.

Також тугий апоневроз голови приводить до утворення горизонтальних зморшок на лобі, «гусячим лапок» в куточках очей, поплив овалу обличчя та іншим віковим змінам.

Але найгірше, що «задубілий» апоневроз призводять до головних болів, особливо в області чола і в скронях.

Регулярний масаж голови допомагає зберегти молодість і здоров'я. Можна просто прочісувати пальцями волосся від чола до потилиці. В ТКМ рекомендується зробити не менше 100 таких расчесываний. Це просте дію не тільки допомагає повернути еластичність «сухожилкового шолома», але і покращує зір, стимулює біологічні активні точки.

Щоб підсилити ефект, можна здійснювати кругові рухи кінчиками пальців. Важливо відчувати, як під ними рухається не тільки самий верхній шар тканин.

Також можна взятися за волосся і акуратно потягнути їх. Повторити в різних місцях голови.

Займатися таким масажем можна в ранкові години, щоб швидше прокинутися. Або ввечері, щоб сон вийшов міцним і солодким.

2. Розтирати обличчя

Тут мова йде, звичайно, про масаж обличчя. Рекомендується попередньо розігріти руки, потерши долоні один об одного. І виконати не менше 30 розтирань особи.

3. Вправляти очі

Зір — великий дар. І його можна зберегти в будь-якому віці, якщо дбати про здоров'я очей. Знову ж таки, на моєму каналі є добірка вже написаних статей на цю тему. Але коротко скажу і тут: для зору важливі і вправи на тренування м'язів, і техніки на розслаблення. В тому числі на розслаблення м'язів шиї, тому що від них напряму залежить кровопостачання очного дна.

Шкідливо перенапружувати очі, особливо погано на них впливає слабке освітлення. Дуже корисно виконувати пальмінг (від англійського palm — «долоня»): закриваємо очі, накриваємо їх долонями і намагаємося побачити абсолютно чорну поверхню без цяточок. Також дуже рекомендується точковий масаж — про це краще почитати в одній з моїх публікацій.

4. Займатися вухами

Звучить несподівано? Тут мається на увазі, що для вух дуже корисний масаж і... клацання. Треба просто накрити вуха долонями і постукати пальцями (вказівним, середнім і безіменним на обох руках) по потилиці. 12 разів. А тепер покладіть вказівні пальці на середніх і повторіть клацання 12 разів. При цьому вказівні повинні зісковзувати. Як вам звук? Він виходить дуже гучним.

Про це вправу я вже писала в декількох статтях. Воно позбавляє від запаморочень, покращує слух і здоров'я вух, зберігає пам'ять, усуває шум у вухах. Вправа називається «Небесний барабан».

Вже спробували? Напевно так. Молодці!

5. Стукати зубами

Хочете здорові зуби? Тоді обережно постукайте 24 рази спочатку жувальними зубами, а потім — передніми. Мова йде тільки про акуратних постукиваниях, щоб не псувати емаль.

Це проста вправа покращує здоров'я всієї порожнини рота і зубів зокрема.

6. Дістати до неба

Навмисно не поставила крапки над «е» — дуже добре збіг. Насправді, звичайно, китайці мають на увазі «небо», це в російській мові воно без точок співзвучно з небесами.

Вправа полягає в тому, щоб підняти язик до верхнього неба і водити по ньому кінчиком мови. В ТКМ впевнені: так зустрічаються інь і ян, гармонізуються всі процеси в організмі.

7. Використовуємо золотий флюїд

Цей пункт особисто у мене викликає мимовільне почуття огиди. Але китайські цілителі впевнені, що потрібно ставитися інакше. Золотим флюїдом вони називають... слину.

Про те, що її не можна спльовувати, я знаю давно з різних брошур нетрадиційної медицини, які читала ще в ранній юності. Але навіть не думала, що в ТКМ таке велике значення надається цієї рідини.

Коли будете виконувати пункт 6 (водити кінчиком мови по небу), в роті буде накопичуватися багато слини. Її треба накопичити і проковтнути повільно, подумки направляючи в точку під пупком. Достатню кількість слини в організмі зрошує внутрішні органи, сприяє засвоєнню їжі, поліпшує роботу органів ШКТ, зволожує волосся і шкіру зсередини.

8. Видихати застояне повітря

Потрібно затримати дихання, роздуваючи груди і живіт. Коли з'явиться відчуття, що вони вже сильно наповнилися, треба трохи підняти голову, повільно відкрити рот і видихнути застояне повітря з грудей і живота. Повторити 5-7 разів.

Вважається, що це сприяє глибокому диханню і навіть позбавляє від астми.

9. Масаж живота

Одна з найбільш корисних технік для здоров'я всього нашого організму. Не випадково на Русі животом називали саму життя. І обидва цих слова — кровні родичі.

Як виконати масаж? Розітріть долоні, щоб вони стали теплими. І покладіть на пупок, один на одного: чоловіки розміщують ліву руку поверх правої, а жінки — навпаки. Тепер зробите 36 рухів руками навколо пупка за годинниковою стрілкою. Кожен наступний круг повинен бути більше попереднього. А тепер, навпаки, ще 36 кругових рухів навколо пупка за годинниковою стрілкою, але тепер вже зменшуємо кола по діаметру.

Такий китайський масаж прискорює засвоєння їжі, поліпшує роботу органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту, нормалізує вагу і гармонізує всі процеси в організмі.

Якщо ви приймали їжу більше 2 годин тому, то можете прямо зараз відірватися від статті та виконати такий масаж. Він займе трохи більше хвилини. Зробили?

10. Вправа Кегеля

Пишу так, хоча, зрозуміло, в ТКМ немає подібної назви. Але суть — та сама. Жінкам, які народжували дуже добре знайоме це корисна вправа. Потрібно зробити вдих і максимально підтягнути всередину всі м'язи промежини. Включаючи і все те, що знаходиться в нашій «п'ятій точці». Намагаюся писати делікатно. Якщо виражатися грубіше, то уявіть, що ви з усіх сил стримуєте всі позиви в туалет. Ось так з максимальним зусиллям потрібно стиснути всі наші делікатні м'язи.

Утримуйте це положення кілька секунд, потім розслабтеся і повільно видихніть.

Про користь такого вправи можна говорити довго. Воно допомагає і чоловікам, і жінкам зберегти репродуктивне здоров'я, покращує роботу органів малого тазу, зберігає м'язи еластичними.

11. Трясти кінцівками

Тобто руками і ногами. Китайці пропонують різні складні схеми. Але тут важливіше самі струшування. Тому розповім про просте вправу, яке рекомендує Кацудзо Ніші: лягаємо на спину, піднімаємо вертикально вгору ноги і руки. І трясемо ними 1 хвилину.

Вправа розганяє лімфу, позбавляє від набряків, відмінна профілактика целюліту і варикозного розширення вен.

12. Розтирання стоп

Про це, знову ж, у мене багато матеріалів на каналі. Тому просто нагадаю. Дуже корисно розтирати підошви, адже там знаходиться величезна кількість біологічно активних точок. Можна розтирати ноги вранці прямо в ліжку. Або ввечері перед сном.

Попередньо омываем стопи водою, гріємо долоні (потерши один про одного) і круговими рухами масажуємо підошви, просуваючись від пальців ніг до п'яти і назад.

Масаж стоп — базовий оздоровчий прийом, який запускає роботу всіх органів.

13. Розтирання тіла

Звичайно, добре, коли ви можете регулярно ходити на професійний масаж. Але чи всі можуть дозволити собі таке корисне задоволення? Тому прагнемо оздоровити себе самі.

Масаж виконується теплими руками. Але можна використовувати і масажну щітку. Згідно ТКМ краще рухатися від маківки голови до лиця, потім до лівого плеча і руці, тепер до правого плеча і руці, далі груди, живіт, ребра, поперек і, нарешті, ноги. Такий масаж запускає кровообіг і рух життєвої енергії Ци. І, звичайно, стан шкіри буде поліпшуватися.

14. Поперек в теплі

Насправді зберігати поперек в теплі — це зберігати нирки здоровими. А в ТКМ вважається, що саме вони відповідають за здоров'я організму в цілому. Тому у китайців не поширене загартовування, яке може бути щось на зразок шоку для нирок.

Однак тримати поперек в теплі — це не означає, що потрібно носити пояс з собачої шерсті або постійно кутати спину в шалях. Просто не вибирайте брюки із заниженою талією, а в холодну пору року пам'ятайте пораду бабусі: «Куртка повинна закривати п'яту точку». Бабуся знала толк.

15. Прикрита груди

І справа тут зовсім не в скромності. Хоча і в ній у тому числі. Ходити взимку в стилі «душа нарозхрист» — це студить органи дихання. Китайські цілителі чи зрозуміють таке легковажне ставлення до свого здоров'я. Тому взимку носимо шарфик чи хустка, який можна сховати під курткою або, навпаки, ефектно нав'язати поверх пальто. І стежимо, щоб у вітряну погоду не надувало в груди.

Через груди проходить меридіан Жень (основа «жіночих» меридіанів інь) — один з основних в людському тілі. А через середню лінію спини — меридіан Ду (основа «чоловічих» меридіанів ян). Образно кажучи, життєва енергія рухається по нашому тілу по середніх лініях грудей і спини. Важливо допомагати цієї енергії, а не заважати її руху, інакше застійні явища не змусять себе чекати і призведуть до недуг.

16. Мовчати в туалеті

Ще один делікатний пунктик. Китайські цілителі навіть не просто рекомендують мовчати, а тримати рот щільно закритим. Інакше разом із продуктами розпаду організм буде виводити і цінне для здоров'я. Просто прийміть до відома.

За матеріалами: 7 хвилин на красу

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст