Психологія

Насильно турбота: абьюз, замаскований під добрі наміри

Під прикриттям турботи вам нав'язливо пропонують заподіяти добро», не чують вас, вперто продавлюючи і домагаючись свого.
1к.

«Заподіюючи добро», люди прагнуть до влади над нами, нехай і несвідомо. Вони ломляться в чужі життя, а потім ображаються, називаючи захист особистих кордонів чорною невдячністю...

Напевно, кожна людина хоч раз стикався з проявом турботи, від якої хотілося втекти.

Коли одночасно відчуваєш і злість (я цього не хочу і не просив про це!), і почуття провини (адже вона так старається!) і безсилля від нерозуміння того, що відбувається — ніби тебе загнали в кут.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Коли стоїш перед вибором — відмовитися від турботи і «образити» людини, або прийняти її і зрадити себе (надіти шапку, коли тобі не холодно; з'їсти ще один шматочок пирога, тому що «сама пекла»; мовчки взяти з собою баночку лечо, яке не любиш).

Під прикриттям турботи інший нав'язливо пропонує заподіяти добро», не чує тебе, не цікавиться бажаннями, вперто продавлюючи і домагаючись свого.

Як в анекдоті:

«Сім'я прийшла в ресторан, офіціантка звертається до дитини:

— Що для вас, молодий чоловіче?

— Гамбургер і морозиво, — відповідає хлопчик.

Тут втручається мама:

— Йому салат і курячу котлетку, будь ласка.

Офіціантка, продовжуючи дивитися на хлопчика:

— Морозиво з шоколадом або з карамеллю?

— Мама, мама! — кричить дитина, — Тітка думає, що я справжній!»

Під пеленою «турботи» і правда, відчуваєш себе несправжнім (мої бажання не важливі, я — не важливий).

Втім, піклується може навіть цікавитися твоїми бажаннями: «тобі скільки картоплі покласти?», але у відповідь на «дякую, я не хочу», тут же щедро накладає її в тарілку, примовляючи «їж-їж, це корисно (ти ж така худенька, голодна тощо)».

Що може просто зводити з розуму своїм «подвійним посланням» (я цікавлюся тобою, але мені плювати, чого ти хочеш). Коли мимоволі задаєшся питанням: «Гей, зі мною все в порядку? Я взагалі — є?».

Любов, турбота, ніжність, пристрасть — все може бути насильством, якщо не спирається на відповідну реакцію іншої людини. Чомусь часто люди, які в пориві своїх світлих почуттів, забувають про це. І ставлять знак рівності: люблю, значить маю право проявляти любов у будь-яких формах і будь-якій кількості. Так, як умію. Заціловували, не питаючи, чи приємно це іншому або вже вистачить. Вимагати говорити слова про кохання, коли цього робити не хоче. Дбайливо насипати добавку, коли коханий вже наївся.

Така «турбота» набагато тонше і хитріше влаштована, набагато глибше проникає і ранить, ніж пряма агресія. Адже від люті, злості і знецінення захистити себе простіше. А тут страшно зруйнувати стосунки — з батьками, коханими, друзями. Страшно — тому що ми всі були недокормлены в дитинстві любов'ю і боїмося її втратити. Тому що іншого не зрозуміє, образиться, піде, відкине, адже він абсолютно впевнений, що заподіює добро і завдає непоправної користь. І ця впевненість збільшує його силу до неймовірних розмірів і знімає наліт сорому, який супроводжує акту насильства у здорових людей.

Проявляючи таку «турботу», людина насправді дбає про себе (коли боїться, що його кинуть і намагається стати незамінним, коли хоче отримати щось натомість, коли вважає іншого дурніші, безпорадніші і т. д., і тому нав'язує йому своє бачення щастя).

Таке ніжне насильство є результатом його невпевненості або інших внутрішній проблем. Він завжди чекає подяки і послуху, ображається, якщо його ігнорують, впадає в паніку, якщо турботу не приймають. Не допускаючи навіть думки про те, що інший має право вибору (в тому числі і на те, щоб погано з собою звертатися).

Стикаючись з такою турботою, важливо пам'ятати, що ви не відповідаєте за почуття інших людей. Вони мають право відчувати все, що завгодно з приводу вас, але лише вони несуть відповідальність за те, як розпоряджаються своїми почуттями.

Важливо дозволити собі мати межі і право їх захищати так, як на даний момент ви вважаєте за потрібне: відокремлювати своє від чужого, встановлювати бар'єри, бути уважним до того, що відбувається у відносинах, прощати себе, якщо відразу не вийшло подбати про свій комфорт та ін.

Важливо пам'ятати, що справжня турбота завжди орієнтована на іншого і враховує його інтереси — коли людині важливий інший і його благополуччя, він чує його, уважний до його потреб і не буде вимагати нічого у відповідь. Виявляючи щиру турботу, людина знаходить і дає іншому не те, що він думає «йому треба», а те, що відповідає його природі.

Автор: Оксана Шульга

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст