Психологія

Як ми себе оточуємо невдячними друзями і родичами: стародавня арабська притча

Як кажуть, благими намірами вимощена дорога в пекло...
2.3к.

«Завдання батьків не дістати яблуко з найвищої гілки,
а навчити цьому дитину».

Знаю одну жінку. Ми з нею часто перетиналися на дитячому майданчику. Вона гуляла з онуком, а я з сином. Говорили про життя, і, по початку, мене дивувало все почуте.

Наприклад, те, як у їхній родині ставляться до старших родичів. Нагадувало секту: на чолі клану — ідол, якого всі в рот заглядають і чекають, яке рішення він прийме.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

А як же самостійність? А як же незалежність?

Найдивовижніше — ніхто не вважає себе жертвою тиранії, просто є певний уклад та ієрархія: хто править, а хтось підпорядковується. Влада — це відповідальність, перш за все, а не диктат. Діти виростуть і будуть правити, але в своїх сім'ях.

Після цих розмов і йшла додому і зустрічала Раїсу Іванівну з третього поверху. Вона несла величезні пакети з магазину: сім'я велика, треба всіх годувати. Але ніхто з рідні не намагався їй допомогти, полегшити цю ношу. У всіх були свої справи.

У цей момент мені здавалося, що Раїсі Іванівні не завадило б трохи побути ідолом сім'ї. Не для того, щоб закликати до порядку, а щоб на своєму прикладі навчити синів поваги, співчуття, допомоги ближньому.

Я пропонувала жінці свою допомогу і чула:

«Я сильна, я зможу», — гордо заявляла вона.

«Це ще що! Моя мама на спині холодильник на п'ятий поверх підняти могла».

Але хіба в цьому сила жінки? Хіба не вона повинна використовувати ресурс свого племені?

Чого вона навчить своє потомство цим прикладом?

Благими намірами вистелена дорога в пекло.

Як же люди, самі того не відаючи, перетворюють своїх близьких у нахлібників?

Розповім вам стародавню арабську притчу:

Старий Абдулла багато років жив у пустелі під палючим сонцем. З самого дитинства він мріяв про те, як буде рити величезну яму, і в кінці-кінців, подарує своїм синам, братам, племінникам справжнє озеро.

Турботи і проблеми долали його, але одного разу Абдулла вирішив: найкращий день, щоб почати рити озеро — настав. Він рив старанно цілих дев'ять років, але всі спроби побачити воду були марними. Люди навіть посміювалися над його безглуздим завзятістю.

На десятий рік пісок почав мокнути, на дні стала пробиватися волога. І Абдулла дужче почав копати.

Коли всі його зусилля перетворилися в прекрасне озеро, рідні раділи і говорили, що Абдулла не дарма провів десять років у трудах праведних.

На що старий, який не звик до замилування, похвал і уваги, скромно відповів:

«Я тут не при чому. Це Бог вирішив подарувати нам це озеро. Не таке вже воно й прекрасне. І не така вже в ньому вода чиста...»

Люди, які спочатку поставилися до озера в пустелі, як до дива, повірив у його слова. Вони перестали насолоджуватися кристально чистою водою для пиття і влаштували в озері брудну купальню: мили ноги, прали шмаття.

Старий ночами лила гіркі сльози, але що він міг змінити? Люди поставилися до результату його праці саме так, як він їм звелів...

Мораль цієї притчі така: «Ніколи не знецінюйте себе у відносинах, не применшуйте своїх заслуг, не намагайтеся робити все для інших і за інших».

За матеріалами: Мадам Хельга

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст