Психологія

Як батьки плетуть «вінець безшлюбності» для своїх дочок

В таємничого «вінця безшлюбності» є цілком з'ясовні психологічні причини...
8.2к.

Так іноді трапляється: жінка і красива, і розумна, і з легким вдачею, але одна. Всі її спроби створити довгострокові відносини, сім'ю закінчуються повним провалом. І тоді навіть ті, хто особливо не забобонні, починають допускати думка про таємничий «вінці безшлюбності». І, виявляється, навіть у такого езотеричного поняття, є цілком з'ясовні психологічні причини.

Причин для жіночого «хронічного» самотності може бути багато, але в першу чергу їх варто шукати всередині себе. У даній статті мені хочеться висвітлити питання впливу батьків на особисте життя дочки в дорослому віці. І не для того, щоб звинуватити їх і перекласти відповідальність, а щоб зрозуміти, як це відбувається і що можна з цим зробити.

Коли дівчинка приходить в цей світ, то найближчими людьми для неї є мама і тато. З самого раннього віку вона засвоює модель відносин, прийняту в сім'ї. Мати для дівчинки — приклад жіночності, а батько — взірець чоловіка.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Що ж такого можуть робити батьки, щоб приректи свою дочку на самотність?

По-перше, розлучитися.

Звичайно, не кожне розлучення призведе до таких наслідків. Якщо ми говоримо про «вінці безшлюбності», то тут важливо наступне:

  • Після розриву відносин батько не спілкується з дочкою. Тобто у неї немає образу чоловіка, на який вона зможе спиратися в майбутньому. Він сформується пізніше з книг і кіно і буде ідеальним. Зрозуміло, що всі, кого дівчина зустріне на своєму життєвому шляху, будуть не дотягувати до нього. А ще це загрожує тим, що вона просто не знає, що з чоловіками робити і як будувати стосунки.
  • Мати наділяє дочка роллю чоловіка в психологічному сенсі. Тобто починає спиратися на доньку, як на дорослу людину, в результаті чого дівчинка проскакує важливі етапи формування своєї жіночої ідентичності.

По-друге, іноді буває, що мати об'єднується з дочкою проти батька.

Приміром, якщо він алкоголік або у подружжя просто важкі стосунки, мати може говорити: «Дивись, який твій тато негідний чоловік! Скільки страждань він приносить!» Дочка шкодує мати і внутрішньо стає на її бік. Тоді батько як би відтісняється з сім'ї, а дочка знову займає його місце.

Виходить, що так чи інакше дівчинка знаходиться не на своєму місці дитини, а по суті полягає в символічному шлюбі з матір'ю. Тобто місце для партнера зайнято.

Крім того, якщо батько був тираном або залежним, то дівчина, заметя в чоловікові лише натяк на таку поведінку, тут же втече. Дуже вже їй страшно і не хочеться повторювати мамин сценарій. Але, фактично, жінка, обпікшись на молоці, дмуть на воду, тим самим відкидаючи хороші варіанти.

По-третє, мати транслює дочки установки про чоловіків, які не сприяють створенню близьких відносин.

Наприклад: «Всі мужики сво...», «Їм від нас потрібно тільки одне», «Чоловіки нікчемні створення, на яких можна покластися», «Чоловіки — це ті, хто неодмінно зрадять і зроблять боляче» та інше.

Суть материнського послання зводиться до того, що всі чоловіки небезпечні, або негідні, поважати та любити їх, загалом-то, не за що. Вона не змогла побудувати міцні стосунки з чоловіком залишилася розчарована, ображена і зла на всю чоловічу половину людства і волею-неволею програмує що підростає дочка на подібний сценарій.

А буває так, що дівчинка надмірно прив'язана до кого-небудь з батьків, ідеалізують їх.

У них прекрасні теплі стосунки, тільки от біда — вони не припускають варіанти, що у дочки може з'явитися власна сім'я.

Якщо це мати, то вона несвідомо не бажає відпускати від себе дочку, хоча і декларує зворотне.

А у випадку з батьком часто буває таке: «Тато, я буду для тебе найкращою дружиною, ніж мама». Такий вибір дівчинка робить несвідомо, якщо мама рано пішла з життя або погано поводилася з батьком.

Що робити?

Якщо однією фразою, то розібратися у своїх взаєминах з батьками. З великою часткою ймовірності, там ви знаходитеся не на своєму місці дочки, а виконуєте функції одного з подружжя.

Якщо всередині себе ви до цих пір підтримуєте одного батька і відкидаєте іншого, якщо вважаєте, що хтось кращий, а хтось гірший, значить це те місце, яке варто досліджувати. Важливо емоційно і психологічно відокремитися від батьків, зрозуміти, що вони дорослі люди, які самі обирають свою долю і чудово впораються без вашої участі. Вам точно не треба нікого рятувати або жертвувати своїм життям заради кого-небудь з батьків. Тоді з'явиться шанс будувати власне життя.

Крім того, корисно досліджувати свої установки щодо чоловіків, себе і відносин у цілому, ваші очікування від партнера і від себе у відносинах. Швидше за все, вам вдасться виявити ті, які не сприяють створенню близьких, довірчих відносин.

За матеріалами: Олена Воробйова

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст