Психологія

Про найстрашніше: старість не скасовує ні почуттів, ні потреб, ні сорому. Нічого не скасовує

Якщо у вашій родині є старенькі або важко хворі люди — не соромтеся зайвий раз проявити ніжність, доторкнутися, обійняти, розповісти про те, як вони вам дороги. Навіть якщо виглядає так, ніби вони не реагують на зовнішній світ — це лише ілюзія...
16.2к.

Якщо у вашій родині є старенькі або важко хворі люди — не соромтеся зайвий раз проявити ніжність, доторкнутися, обійняти, розповісти про те, як вони вам дороги. Навіть якщо виглядає так, ніби вони не реагують на зовнішній світ — це лише ілюзія...

Чи знаєте ви, що старі жінки залишаються Жінками? А старі чоловіки — Чоловіками? Напівживий-напівмертвий пацієнт, якого переводять з реанімації і назад, з паралізованою половиною тіла, і перетыканой крапельницями іншою половиною, відчувши, що простирадло сповзла і оголила геніталії — паралізованою рукою (!!!) ухитряється прикрити срамное, як раніше говорили, місце.

У любові і ніжності потребують абсолютно всі...

Здавалося б — ну не по фігу, коли взагалі незрозуміло, на якому він світі? Немає. Жінка з однією груддю, в полуотключке, привезли на рентген і оголили — і не відкриваючи очей, вона тягнеться прикрити долонею сосок залишилася грудей. А коли її руку ловлять і випрямляють — відвертається особа від лікаря...

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Сьогодні вранці годувала чоловіка. Одна половина паралізована. В якийсь момент він раптом стрімко рвонувся з ліжка. Я запитую: «Ви куди зібралися-то?» Він каже: «В туалет треба!» Я кажу: «Так на Вас памперс надітий, навіщо турбуватися? Просто розслабтеся». Він, ледве вимовляючи слова перекошеним ротом, дивиться на мене зі сльозами: «Сором-то який...» Ну я його залишила наодинці, головне, що тарілку каші з'їв всю.

Інший пацієнт, з дуже уривчастими сприйняттям реальності, знову і знову згинає руку з крапельницею, природно протикає відня, доводиться шукати нове місце. Медсестра у відчаї, їй вже нікуди колоти. Я над ним зависла і кажу: «Не ворушіть рукою! Лежіть і не ворушіть взагалі! Ви проткнули собі всі вени, більше нікуди колоти!» — і тримаю його руку, щоб медсестра поставила катетер. А він дивиться на мене не відриваючись, і другою рукою, вже перебинтованою уздовж і впоперек після його витівок, тягнеться дуже насилу до мого обличчя, до самого особі. Я злегка відсунувся, але дивлюся йому прямо в очі і кажу: «Не ворушіть рукою!» Сестра мені каже: «Ти з ким розмовляєш? Тебе немає для нього!» А я тримаю руку і дивлюся йому в блакитні очі. А він дивиться в мої.

Сестра поставила катетер і каже мені: перевіряй, я вже не можу це бачити. Я прийшла через 5 хвилин — лежить, рука витягнута. Прийшла через 15 — лежить рука. Через 20 прийшла — ліки закінчилося, він лежить, рука витягнута. Я кажу: «От молодець який, все прокапали! Лежи так, зараз знімемо, не воруши рукою». А він повернув до мене голову і так дивиться на мене, що я відчуваю, що я не просто Є для нього, а що він усе зрозумів, і йому не відня свої шкода, а він з усіх сил намагався виконати те, про що я його попросила. Він героїчно тримав руку прямій, тому що я дуже про це просила.

Якщо людина позбавлена можливості виявляти свої почуття — це зовсім не означає, що почуттів у нього немає. Не сподівайтеся, що в старості немає бажань, що паралитикам все одно, що Альцгеймер перетворює в овоч — те саме і страшно, що — ні. Зменшуються і зникають можливості, але не потреби.

Якщо у вашій родині є старенькі або важко хворі, неходячие люди — не соромтеся зайвий раз погладити їх по руці, по голові, по обличчю, ніжно обійняти, сказати сокровенні слова любові і вдячності. Навіть якщо виглядає так, що людина зовсім не реагує на зовнішній світ — це тільки ілюзія.

У любові і ніжності потребують абсолютно всі живі. І навіть напівживі. І навіть напівмертві. І я вас зовсім здивую — і мертві теж потребують любові, повазі і дбайливості.

Я знаю хлопчика, який тримав за руку дідуся після смерті до приїзду швидкої. Він потім не плакав на похоронах — він був спокійний і світлий, тому що зумів виразити всю свою любов і відданість, і звичайно його зв'язок з дідом вже ніколи не перерветься. Це дуже успішний чоловік, який до речі телефонує своїй літній мамі всякий раз, коли йде в магазин купити для неї, для неї особисто?

Тепер ви знаєте найстрашніше: старість не скасовує ні почуттів, ні потреб, ні сорому. Нічого не скасовує.

Автор: Юдіна Андріана
Ілюстрація: Lisa Aisato

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст