Психологія

13 ознак хронічної втоми

«Я втомилася, і втомилася від своєї втоми», — «Чорний обеліск», Еріх Марія Ремарк.
1.6к.

Можливо, ви занадто багато працювали, використовуючи залишки своєї енергії. Чи страждаєте від хронічної тривожності або фізичного болю, і це вас вимотує. Якщо ви помічаєте наявність симптомів, про які мова піде нижче, тоді вам просто необхідно переглянути свою стратегію боротьби з втомою.

 1. Виконання неприємних завдань тривалістю до 5 хвилин відразу викликає у вас втому, що призводить до відсутності результату (приклад — винос сміття).
 2. Ви можете дуже швидко підбадьоритися (наприклад, послухавши якусь веселу пісню), після чого миттєво настає відчуття втоми.
 3. Ви харчуєтеся лише їжею з мікрохвильовки або їсте прямо з упаковки.
 4. Вам бракує енергії тільки на те, щоб переглядати відеоролики в інтернеті або перемикати сайти. Навіть читання книг вимагає від вас неймовірних зусиль.
 5. Ви повинні подумати про своє здоров'я (прийняти ліки або використовувати мазь), але у вас не вистачає ні енергії, ні сили волі, щоб робити це постійно.
 6. Ви продовжуєте виконувати свої завдання неефективно, тому що не організовані. Наприклад, ви продовжуєте купувати їжу на один або два прийоми їжі замість того, щоб спланувати меню і купити продукти на цілий тиждень.
 7. Ви обмежуєтеся мінімальною кількістю споживаного контенту (наприклад, тільки відеороликами на Youtube), тому що до кінця дня вже нездатні сконцентруватися на чомусь іншому.
 8. Ви відкладаєте на потім невеликі завдання, які, якщо не зайнятись ними вчасно, можуть мати серйозні наслідки. Наприклад, у вашому автомобілі загоряється індикатор масла, але ви кілька днів не звертаєте на нього уваги.
 9. Ви дозволяєте дітям годинами дивитися телевізор, тому що занадто втомилися, щоб боротися з ними або з ними зайнятися (наприклад, почитати книгу).
 10. Ви прокидаєтеся вже з почуттям втоми.
 11. Якщо у вас є друга половинка, ви ігноруєте її скарги, пов'язані з відносинами, тому що у вас недостатньо ментального простору для того, щоб впоратися з її емоційними потребами.
 12. Ви щодня проводите час, займаючись речами, які здаються марною тратою часу. Наприклад, постійно сидите в соціальних мережах. Це вам не подобається, але ви продовжуєте це робити. Вам не вистачає сили волі, щоб позбутися від цієї звички і придумати собі альтернативне заняття.
 13. Вам не вистачає внутрішньої енергії, щоб планувати і ставити перед собою цілі. Приміром, вам хотілося б поїхати у відпустку, але у вас немає ні сил, ні бажання організовувати його. Або інший приклад — ви знаєте, що повинні повернути до певного терміну. Що ви думаєте про це, а потім просто пропускаєте потрібну дату, тому що не хочете морочитися.

Читайте також: Ймовірно, ви накопичуєте стрес у своєму тілі: 6 найбільш уразливих для негативу місць

Способи впоратися з втомою

 • Дозволяйте собі кілька разів на тиждень лягти раніше, щоб відпочити.
 • Витратьте час особисто на себе. Замість того, щоб намагатися заради інших людей (колеги на роботі, друзі і родичі), направте свою енергію на те, щоб відновитися.
 • Звертайте увагу на будь-які фізичні натяки на погане самопочуття, наприклад, зробіть аналіз на рівень заліза або вітаміну В12 у крові. Особливо це актуально в тому випадку, якщо ви знаєте, що останнім часом погано харчувалися або ви вегетаріанець. Однак у постійної втоми можуть бути й інші причини начебто безсоння або порушення в роботі щитовидної залози. Попросіть свого сімейного лікаря допомогти визначити причину вашого енергетичного занепаду.
 • Спробуйте впоратися зі своїми проблемами якимось іншим способом, відмінним від звичних методів. Наприклад, якщо ви перечитали багато книжок з самодопомоги, але ніколи не бували на прийомі у психолога, спробуйте для різноманітності записатися до нього на прийом. Крім того, можна пробувати стратегії, які ви використовували раніше в інших сферах свого життя. Наприклад, коли ви були молодше, для зняття стресу ви використовували йогу, але вже роками не займалися нею. Або ж з метою розвіятися ви любили пробігтися і прийняти ванну.
 • Вивчайте стратегії, які допоможуть вам розірвати порочне коло і перестати бути білкою в колесі. Зберіть якомога більше енергії для планування і організації, що допоможе вам поступово знизити рівень стресу в довгостроковій перспективі.
 • Зверніться за допомогою. Якщо ви досягли описаної вище ступеня виснаження, значить, прийшла пора звернутися за допомогою. Необхідна і доступна підтримка необов'язково повинна бути медичної.
author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст