Психологія

4 речі, про яких намагається сказати ваше тіло, якщо ви емоційно виснажені

«Якби у нас більше довіри собі, ми могли б відшукати шлях майже до будь-якої мети», – Франсуа де Ларошфуко.
4.5к.

Ще трохи, і ви зірветеся.

Ви не відчуваєте мотивації виконувати навіть елементарні завдання. Фізично і емоційно виснажені. Найменші непорозуміння доводять вас до сказу.

У всьому цьому ви можете звинувачувати роботу, оточуючих людей або обставини. Але якщо ви копнете трохи глибше, то з подивом виявите, що ця проблема є справою ваших рук.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Ваші власні рішення призвели до емоційного вигорання. Почасти це непогано, адже це означає, що ви можете виправити ситуацію самостійно, без чиєї-небудь допомоги або дозволу.

У свій перший рік в коледжі я часто стикався з емоційним вигорянням та психологічної истощенностью. Я отримував освіту відразу за двома спеціальностями, що, природно, це вимагало від мене чималих зусиль. Зрештою, надмірне навантаження вилізла боком.

Я відчайдушно намагався знайти спосіб повернути собі мотивацію закінчити коледж. Якось пізно ввечері випадково натрапив на мотиваційний курс «Особиста Сила» (Personal Power), розробленої Ентоні Роббінсом. Почавши його вивчати, я очікував, що легко і просто повернуся в нормальний емоційний стан. Мої очікування не зовсім виправдалися...

У цьому курсі мені чітко і ясно дали зрозуміти: я, і тільки я, контролюю і керую своїм емоційним станом. І у мене є всі необхідні кошти для того, щоб знову знайти душевний спокій.

Будучи в стані емоційного вигорання, я усвідомив, що власне тіло чітко і ясно говорило мені про те, що мені потрібно. Єдине, що необхідно було зробити – прислухатися до того, про що воно мені сигналізувало.

Ви знаходитесь на межі емоційного вигоряння? Це означає, що ваше тіло намагається сказати вам про наступне:

1. Вам потрібно довіритися інтуїції.

Спочатку я поступив в коледж на музичний факультет. Мені завжди подобалася музика. Але з практичних міркувань незабаром прийняв рішення поступити ще й на факультет інформатики. Досі пам'ятаю той день, коли прийняв це рішення. Пари вже закінчилися, і мене напала паніка. Я все ніяк не міг позбутися думки про те, що, працюючи в музичній сфері, ніколи не зможу гідно заробляти. Вся справа була в стереотипі, що люди мистецтва все життя перебиваються з копійки на копійку.

Прямуючи в той день в кабінет наукового керівника, я все повторював собі про те, що прийняв правильне (з точки зору логіки) рішення. У старших класах у мене не було жодних проблем ні з математикою, ні з природничими науками. Отже, було б цілком логічно використовувати цю перевагу так, щоб у майбутньому знайти високооплачувану роботу.

Інтуїція говорила мені про інше: навчання на цьому факультеті буде мені не в радість. Тим не менше я все-таки зробив те, що було практично і логічно. Моє емоційне вигорання стало тією ціною, яку я заплатив за це рішення.

Так, в результаті я отримав дві спеціальності. Ось тільки годує мене саме моя музична професія. Більше того, вона приносить мені задоволення.

Ви зараз намагаєтеся чогось досягти, але знаєте, що це не принесе вам щастя? Ви буквально розриватися між тим, що любите, і тим, що непогано було б зайнятися з практичної точки зору? Ви не відчуваєте мотивації тому, що у вашому житті немає ні радості, ні щастя, ні навіть сенсу? Цілком можливо, емоційним вигорянням ваше тіло намагається сказати вам про те, що вам варто було б більше довіряти своїй інтуїції.

2. Просити про допомогу – абсолютно нормально.

Будучи студентом-іноземцем в США, часто відчував себе самотньо. Моя сім'я та близькі друзі були далеко. Поступаючи в коледж, я не підозрював, наскільки самотнім і вразливим буду себе почувати в чужій країні з абсолютно іншою культурою. Усвідомивши свою вразливість перше, що я зробив – постарався переконати себе в тому, що зможу впоратися з виниклою проблемою самотужки.

Але людині просто необхідно відчувати взаємозв'язок з оточуючими його людьми. Тільки так він може випасти зі ступору і знову відчути себе живим. Заперечення власної вразливості і потреби в спілкуванні не принесло мені нічого, крім душевних страждань.

Вдосталь настрадавшись, я прийняв рішення визнати свою вразливість і звернутися за допомогою до людей, які мене оточують. Знаєте що? Це спрацювало!

Синдром емоційного вигорання може призвести до гострого відчуття власної вразливості. Вам може бути складно переступити через себе і попросити допомоги. Ви можете боятися, що вас приймуть за невдахи або за людину, яка не здатна розібратися з власним життям. Все це нісенітниця.

Через емоційне вигорання ваше тіло намагається сказати вам про те, що немає нічого поганого в тому, щоб просити допомоги. В кінці кінців, ви не повинні долати всі в поодинці.

3. Вам необхідно бути більш терплячим.

Сьогодні суспільство в цілому втратило здатність проявляти терпіння. Наші справжні потреби губляться серед наших щосекундних примх. При цьому ми з працею можемо відрізнити одне від іншого.

Під час мого навчання я був дуже амбітним студентом. В цьому немає нічого поганого. Головне – знати міру, інакше це закінчиться емоційним вигорянням та призведе до того, що вам доведеться випробувати всі принади падіння з небес на землю.

Жага успіху послужила джерелом моєї нетерплячості. Кожен семестр я брав максимальна кількість курсів. Дуже рідко виділяв час на те, щоб відпочити, розслабитися і повеселитися. Відмовився від більш чи менш гармонійного способу життя на користь успіху.

Емоційне вигорання повернув мене до реальності і змусило зрозуміти, що обрана мною стратегія явно не була ефективною. Це був знак, що говорив мені про те, що мені потрібно було пригальмувати. Переглянути свої пріоритети і зрозуміти, що успіх залежить не тільки від старань, але і від безлічі інших чинників. (Зокрема, від стану, в якому знаходиться людина).

Ви відчуваєте, що ще трохи, і ви зіткнетеся з синдромом емоційного вигоряння? Цілком можливо, настав час пригальмувати.

4. Відступити – не означає програти.

У своєму прагненні контролювати своє майбутнє і забезпечити щастя, я зіткнувся з серйозними емоційними проблемами. Але вони дозволили усвідомити: я не здатний контролювати абсолютно все.

Майкл Сінгер у книзі «Душа, звільнена. Подорож за межі себе» задає один дуже цікавий питання:

«Буде добре, якщо я створю картинку бажаної реальності в своїй голові і почну боротися з навколишньою реальністю для того, щоб перетворити в життя мої бажання? Може бути, краще буде відмовитися від своїх бажань, жити в існуючій реальності і сприяти силам, які змогли створити таку досконалу всесвіт навколо мене?»

Так, я продовжив працювати і старанно вчитися. Однак поступово почав позбуватися власних очікувань і стереотипів. Я виділив час на відпочинок, розваги і роботу над собою.

Іноді єдине, що ви можете зробити, це відступитися. Не намагайтеся боротися з вітряними млинами. Змиріться, і нехай це емоційне вигорання стане частиною вашого шляху до зцілення.

Переклад статті — 4 Things You Need to Hear When You're Emotionally Exhausted  via Клубер

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст