Притчі

Повчальна притча про те, чому діти не слухають і не поважають своїх батьків

Цю помилку роблять багато дорослі...
1.4к.

Як говорить англійське прислів'я, «Не виховуйте дітей – все одно вони будуть схожі на вас. Виховуйте себе»... 

Недавно в супермаркеті спостерігала, як дитина в істериці вимагав, щоб мати з батьком купили йому якусь іграшку, хлопчик падав на коліна на підлогу, бігав, кричав, що без іграшки нікуди не піде. І я також часто бачу, як деякі діти допомагають батькам, котять візок і слухняно складають туди лише найнеобхідніше, ведуть себе нормально, не шумлять.

І я стала замислюватися про те, чому ж так відбувається.

Вони — діти, кожен хоче пограти, повеселитися, і звичайно, буде радий іграшці. Але хтось слухняний і веде себе пристойно, а хтось не соромиться закотити істерику з криками і сльозами в будь-якому громадському місці.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Вся справа у вихованні? Однією дитиною займаються батьки, а іншим ні? Перший у наведеній вище ситуації — розпещений, а другий — ні?

Не завжди так. Тому що в обох випадках, можливо, діти ходять в садок або в школу, де їх навчають манерам поведінки, будинки пояснюють, як і де себе треба вести.

Але часто батьки можуть допускати одну важливу помилку, про яку дуже добре пояснює наступна притча.

Якось до мудреця прийшла жінка з маленьким сином.

— Учитель, мій син їсть занадто багато солодкого. Будь ласка, скажіть йому, щоб він перестав їсти солодощі. Ми всі знаємо, що Ви дуже мудрий, і син точно Вас послухається.

Мудрець не став нічого говорити хлопчикові, а його матері сказав, щоб вони прийшли до нього знову через тиждень.

Жінка здивувалася, але послухалася старого.

Вони удвох з сином прийшли рівно через тиждень з тим же проханням. Але мудрий учитель вчинив так само, як і в минулий раз. Сказав прийти через тиждень.

Так і вчинили. Нічого не змінювалося, дитина продовжував їсти багато солодощів.

Коли жінка привела до мудреця сина в третій раз, то той нарешті сказав хлопчикові:

— Не їж багато солодкого, це дуже шкідливо для твого здоров'я. Я і сам не їм солодощі.

Хлопчик погодився.

— Добре учитель, я буду робити, як Ви і відмовлюся від солодощів. Ви дуже мудрий.

Мама хлопчика запитала мудреця, чому він не зміг сказати такі прості слова її синові одразу, коли вони прийшли в перший раз.

Мудрець відповів:

— Справа в тому, що я і сам люблю солодке. І я не міг порадити хлопчикові те, що сам не роблю. Це були просто слова. А сказати, що і сам не їм, я тоді не міг. Це був би обман. Я вирішив сам перестати їсти солодке, думав, що мені для цього буде достатньо тижня. Але я помилився. Мені знадобилося два тижні, щоб повністю відмовитися від улюблених солодощів. Ми не можемо комусь щось радити, поки самі через це не пройдемо. Навчити можна тільки на власному прикладі. Слова нічого не значать.

Читайте також: Буддійська притча «Три горщика»: про три особливих типи людей

Повернемося до випадку в супермаркеті. Трохи пізніше я зустріла цю сім'ю з дитиною, який так наполегливо вимагав іграшку, біля каси. І що я побачила? Дитина все ж був з тієї самої іграшкою. Але не це головне. Батьки, не соромлячись з'ясовувати, для чого дружина накупила багато зелені і овочів, а чоловік взяв хліб. Вони почали один на одного кричати. Дружина доводила, що їм потрібно викласти хліб, тому що вона ніяк не може схуднути, а чоловік кричав, що йому без хліба не ситно. Дорослі чоловік і жінка просто не звертали увагу на людей у черзі, вони з'ясовували свої стосунки. І мені відразу стало зрозуміло, чому їхня дитина так себе веде.

Як і в притчі, неможливо дитини чогось навчити без власного прикладу. Він повинен не слухати, як себе вести, а бачити.

Складно пояснити дитині, що він повинен менше часу проводити зі смартфоном або планшетом, і читати більше книжок, якщо він ніколи не бачив книгу в руках мами чи тата. Коли батьки постійно «онлайн», дитина так само буде жити. Є шкідливу пишу, а дитину годувати корисною їжею не вийде.

Чому дитина повинна вести себе так, як батьки самі не можуть?

За матеріалами: Будні без суєти

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст