Краса і здоров'я

Принцип харчування, уповільнює старіння і розвиток старечої деменції

В його основі відкриття, яка отримала Нобелівську премію.
12.8к.

Якщо перефразувати відому фразу Миколи Васильовича Гоголя, вийде: «У світі дві біди — ожиріння і деменція».

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 2025 року, практично 50% жителів усього світу будуть страждати від зайвої ваги, а кількість людей з деменцією перевищить 100 млн. чоловік. Невтішна картина! На тлі таких перспектив, відкриття японського вченого Есінорі Осумі, за яку він був удостоєний Нобелівської премії в 2016 році, неможливо переоцінити.

Але досліджень японського біолога, передувала не менш талановита робота бельгійського вченого Крістіан де Дюва, який ще в 1974 році виявив клітини, що відповідають за переробку речовин-відходів.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

47 років тому ніхто не зв'язав воєдино знайдені лізосоми і процеси омолодження організму.

І тільки відкрита Есінорі Осумі аутофагия, дала розуміння механізму самоомоложения клітин, а про «вікно харчування», як про спосіб боротьби з ожирінням, старечої деменцією, діабет, онкопатологіями, як про можливість уповільнити старіння організму, заговорив увесь світ.

Що таке аутофагия

У ході своїх досліджень з дріжджовими клітинами, а пізніше і з мишами, Есінорі Осумі прийшов до висновку, що опинившись «на голодному пайку», клітина починає перетравлювати сама себе. Причому, дуже вибірково, знищуючи тільки пошкоджені структури, тим самим, не тільки заповнюючи дефіцит поживних речовин, але і омолаживаясь. І чим довше голодування, тим активніше процес.

Цілком природно, настільки важливе відкриття, дало поштовх до подальшого вивчення процесу аутофагії. Тим більше, що людський організм, хоч і набагато складніше, але так само володіє здатністю утворити нові клітини за рахунок утилізації відпрацьованих, пошкоджених часток, бактерій і вірусів.

Він сам видобуває зі «сміття» амінокислоти, необхідні для регенерації тканин. І цей процес активізується, коли ми голодуємо або замінюємо тваринні білки на рослинні.

Що таке «вікно харчування»

Так, на основі відкриття Есінорі Осумі, було введено поняття «вікно харчування» (проміжок між першим і останнім прийомом їжі), яке відкривається через годину після сніданку і закривається під час вечері.

А подальші наукові дослідження переконливо довели, що його скорочення з, звичних для багатьох, 12 до 8 годин, благотворно позначаються не тільки на фігурі.

Зокрема, дослідження вчених з Інституту Солка в Сан-Дієго підтвердили, що більш вузьке харчове вікно сприяє підвищенню розумової і фізичної активності, поліпшення сну і нормалізації артеріального тиску.

Дослідження проводилися на 4-х групах добровольців, які щодня отримували однакову за об'ємом і калорійністю їжу, але вживали її з різних вікон живлення: 12, 8, 6 і 4 години.

Найкращі результати роботи всіх органів і систем були зафіксовані в групі тих, хто дотримувався самого вузького вікна.

І цьому є наукове пояснення: всі процеси в організмі, безпосередньо залежать від циркадних ритмів: часу вироблення кортизолу та мелатоніну.

Кортизол — «жайворонок», який максимально виробляється в ранкові години, даруючи нам хороший апетит і бадьорість. Мелатонін — «сова» і його завдання — приспати нас, уповільнити всі внутрішні процеси, щоб за їх рахунок активізувати регенерацію клітин організму.

І чим ширше «распахнуто» харчове вікно, тим сильніше збиваються внутрішні біологічні ритми. Спимо, коли мозок повинен активно працювати, і пильнуємо, уплітаючи смаколики, коли вже давно пора лягти спати і дати організму перепочинок. Тим самим семимильними кроками прямуємо по дорозі до передчасного старіння.

Погоджуся, різко закрити вікно з 12 на 8 або 6 годин — неможливо. Тому що, у кортизолу є ще один пік викиду в 7 годин вечора. Саме в цей час ми починаємо відчувати різке відчуття голоду.

Нутриціології рекомендують поступово замінювати вечірній прийом їжі на низькокалорійні овочі та фрукти, щоб дати організму звикнути. З часом, відчуття голоду притупиться, а незабаром — зникне зовсім. Тоді і потрібно починати поступово звужувати харчове вікно.

Причому, не знижуючи калорійність раціону. Просто дотримуючись рекомендації, що самим щільним повинен бути сніданок, а протягом дня не забувати випивати більше теплих трав'яних настоїв, зеленого чаю і питної води.

Ідеальне «харчове вікно» виглядає таким чином:

  • щільний сніданок в 8 годин ранку;
  • трохи менш щільні обід і вечеря — в 12 годин дня і в 4 години вечора.

За матеріалами: Книга рецептів молодості

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст