Саморозвиток

7 уроків психіатра Віктора Франкла, які допоможуть вибратися з глухого кута

«Можна відібрати в людини все, крім одного: останній з людських свобод — свободи в будь-яких обставинах вибрати, як до них ставитися, обрати свій шлях».
5.5к.

За період Другої світової війни філософ і письменник Віктор Франкл побував в Освенцімі, Дахау та інших концтаборах. Цей життєвий досвід дозволив йому розвинути у себе особливу психологію життя, яку він виклав у численних книгах, особливо в роботі «Людина в пошуках сенсу».

Франкл є засновником логотерапії (інша назва — екзистенціальний аналіз). Цей термін пішов від слова «logos», введеного ще в VI столітті до н. е. Гераклитом Эфесским. Франкл перекладає його як «сенс», а його логотерапія — це терапія, зосереджена на сенс життя. Вона застосовується до людей, що зіткнулися з екзистенційними проблемами і глибокими кризами особистості, викликаними життєвими змінами.

Всі ми інколи стикаємося з ситуаціями, змушують нас страждати. Але немає ніякої чудодійної формули для швидкого вирішення проблем. Потрібно просто визнати, що біль-це невід'ємна частина життя.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Пропонуємо вашій увазі уроки, яким нас вчить Віктор Франкл:

1. Про важливість вибору

Люди, які вміють вирішувати свої проблеми і долати перешкоди, здатні свідомо вибирати собі шлях, незважаючи на те, що відбувається з ними.

«Можна відібрати в людини все, крім одного: останній з людських свобод — свободи в будь-яких обставинах вибрати, як до них ставитися, обрати свій шлях», — Віктор Франкл.

2. У житті завжди є сенс

Франкл пише про відчай як про математичної операції. Воно схоже непотрібних страждань. Якщо людина не бачить сенсу в стражданнях, він може впасти у відчай. Але якщо побачити сенс в неприємностях, можна перетворити трагедію на досягнення, як спосіб її подолання.

«Любов до себе — це відправна точка розвитку людини, досить хороброго для того, щоб взяти на себе відповідальність за своє існування», — Віктор Франкл.

3. Ваші вчинки роблять вас краще

Щоб бути краще, ми щодня маємо запитувати себе, хто ми є і ким хочемо стати.

«... цінностям, ми не можемо навчитися — цінності ми повинні пережити», — Віктор Франкл.

4. Думайте про те, заради кого і заради чого варто жити

У кожного з нас є те, що змушує нас проживати день, що нас мотивує і надає сенсу кожній секунді нашого існування, кожного зробленого нами кроці і кожному проведеному дії.

Якщо ми не в силах змінити ситуацію, завжди можна вибрати своє ставлення до неї. Усередині нас є щось таке, що дозволяє нам змінювати те, як ми себе почуваємо. Усередині кожної людини є сила змінити те, що залежить тільки від нього.

Не має значення, чого ми чекаємо від життя, тому що це, швидше, життя чогось очікує від нас. Подумайте, що ви даєте життя, і про те, що вона від вас чекає, тому що наше життя випробовує нас постійно. Ми повинні запитати себе, що можна зробити, щоб змінити її, і що ми даруємо цього світу, а потім почати вести себе відповідно.

5. Негаразди і страждання реальні

Погані речі трапляються, і ми повинні це прийняти. Труднощі призводять до появи напруги між тим, що вже досягнуто, і тим, що тільки належить досягти. Ми повинні просто знати, що життя повне випробувань і що нам необхідно боротися за щось гідне і таке, що має сенс.

6. Ми всі незамінні

Якщо ми визнаємо свою незамінність, то наше почуття відповідальності за своє існування зміниться. Людина, яка знає, що від нього чекають і що у нього залишилося незакінчену справу, бере на себе відповідальність за це, і він знає чому — це сенс його життя.

7. Знайдіть свій сенс

Наше завдання полягає не в тому, щоб знаходити собі розваги і уникати болю, а в тому, щоб знайти сенс свого життя. Навіть у стражданнях.

Ніхто не може поставити себе на ваше місце і страждати замість вас. Тому ваша єдина можливість щось змінити — це попрацювати над своїм підходом до цих страждань. У всіх є своя причина, але часом ми про неї просто не знаємо.

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст