Психологія

Я (справжній) слідчий: от 7 ознак того, що вам брешуть

Колишній слідчий Джошуа Мейсон, розповідає всю правду про брехню і про те, як її розпізнати.
3.6к.

За один день середній осіб бреше чотири рази. Це 1 460 лжей в рік. Саме так, друзі. Ми плетемо казки, подтасовываем факти і прядем пряжу чотири рази на день.

Будь то біла брехня, щоб пощадити почуття одного, або більш витончена неправда, факт залишається фактом — ми багато говоримо правду. І як би багато ми не брехали, можна подумати, що ми вміємо розпізнавати, коли нам брешуть. Попередження під спойлером — це не так.

Дослідження показують, що ми розпізнаємо брехня не більш ніж в 50% випадків — практично кинута монета.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Навчання через дію

Бути слідчим — все одно що сидіти в першому ряду на Олімпійських іграх брехні.

Цього слід чекати; ніхто не хоче провести роки в тюрмі. Не буває занадто великої брехні. Я не зможу порахувати, скільки разів я заарештовував людини, а потім знаходив в кишені його штанів наркотики.

Згодом на допиті ми обговорювали наркотики, і «правда» виходила назовні.

«Це не мої штани».

Люди, які не стверджували, що штани належать їм, говорили зовсім іншу «правду».

«Я тільки що знайшов їх і збирався викинути, коли ви мене спіймали».

Бачте, цей бідолаха був просто «добрим самаритянином». Напевно, він подбав про те, щоб наркотики не потрапили в руки дітей.

Брехня — це складно.

Це стосується тільки поліцейських допитів, де причини очевидні. Люди брешуть в спілкуванні з друзями, подружжям, родинами і навіть незнайомцям.

У брехні завжди є причина, хоча її буває важко визначити. Це може бути страх осуду, підтримання соціального статусу або іміджу, а також фінансова вигода.

Я не претендую на звання експерта з виявлення брехні, але після сотень інтерв'ю в поведінці людей з'являються закономірності. Оскільки ми допитуємо як чесні, так і брехливих людей, риси, пов'язані з тими і іншими, з часом стають більш зрозумілими.

Люди унікальні і неповторні, тому ці ознаки не є безпомилковими. Однак у моєму досвіді вони виявилися напрочуд точними.

1 — Все, що не є твердим «ні», є «так».

Що саме це означає?

Якщо тільки людина не психопат або соціопат (терміни, що вийшли з ужитку), ми по своїй природі не хочемо обманювати. Це означає, що ми підсвідомо намагаємося уникнути брехні, тому уникаємо твердих відповідей.

А якщо ви маєте справу з психопатом або соціопатом, які становлять близько одного відсотка населення, ви можете не помітити жодного з цих ознак.

Ось приклад:

Якщо я питаю підозрюваного: «В ніч стрільби ви були в домі?» — невинний майже завжди просто відповідає: «Ні».

У цьому немає ніякої драми або довгої розповіді; просто «немає».

Коли я задаю їм питання, відповідь майже завжди такий: «Це безумство. Навіщо мені було там перебувати?» або «У мене не було причин там перебувати».

Обманщик любить відповідати на питання питанням і уникати короткого, твердого відповіді без застережень.

Подібні варіанти можна зустріти всюди. Якщо я запитую когось, чи сподобалася йому стаття, яку я написав, а він відповідає: «Це було дуже цікаво», — це означає «ні». Швидше за все, вона їм не сподобалася, але вони не хотіли зачепити мої почуття.

Чесність — це пряма, в той час як нечесність, як правило, крива.

2 — Мова тіла

Існує багато суперечок про мову тіла і його користь для виявлення обману. Я вважаю, що його можна використовувати ефективно, але тільки при відповідних умовах.

Вам потрібно задавати людині питання, на які ви знаєте відповідь, і спостерігати за ним, коли він дає вам щирі відповіді.

Спокійно він відповідає, не замислюючись?

Чи існують тонкі рухи, які він використовує щоразу, коли дає правдиву відповідь?

Така їх базова лінія поведінки. Так вони себе ведуть, коли дають чесні відповіді.

Як тільки ви це з'ясуйте, будь-яке відхилення стане помітним. Особливо важливий зоровий контакт: багато людей добре підтримують його при правдивих відповідях і відхиляються при нечесних.

При нечесному відповіді у них може з'явитися метушливість чи твк.

3 — Уникнення

У людини завжди є причина уникати яку-небудь ситуацію, питання або людини.

Причин може бути багато, одна з них — брехня. Якщо ви, наприклад, питаєте людини, де він був, а він не хоче вам говорити, але й не хоче брехати, уникнення стає наступним кращим варіантом.

Це також проявляється в зміні теми розмови. З цим потрібно бути обережним. Існують причини, через які люди змушені ухилятися від відповідей на запитання.

Я уникаю розмов про політику зі своєю сім'єю не тому, що брешу, а тому, що хочу уникнути сварки.

4 — Недоречний гнів

Якщо хтось бреше вам, а ви задаєте питання, які загрожують викрити його брехню, ймовірною реакцією буде гнів.

Припустимо, ви питаєте свого чоловіка, чому він так пізно працює. Спокійна розмова про це (і, можливо, з деякими стогоном про те, що він дуже зайнятий або начальник — кретин) — це нормально, якщо ваш чоловік чесний.

Питання стає грізним, якщо його ставлять, коли ваша половинка знаходиться не на роботі. Грізним, тому що щира відповідь може зруйнувати стосунки.

Коли людям задають загрозливі питання, гнів, який здається недоречним, — рідкісна реакція. Вам можуть сказати: «Чому ви мені не вірите?» або «Що ви хочете цим сказати?».

5 — Легке згадування не пам'ятних подій

Зазвичай це відбувається, коли людина хоче дистанціюватися від якоїсь події. Припустимо, я допитую людини, підозрюваного у злочині, яке сталося в ніч на середу за три тижні до цього.

Я б скептично поставився, якби він відразу сказав, що в той вечір ходив на прогулянку в ліс.

Чому? Тому що більшість людей не пам'ятають, що вони робили вчора, не кажучи уже про тижні тому.

За винятком випадків, коли у вас є якась регулярна процедура, дуже дивно бути готовим до докладного опису минулих подій.

6 — Відсутність доречного гніву

Послухайте, якщо б ви звинуватили мене у крадіжці — я б дуже засмутився або, принаймні, трохи засмутився. Чому? Тому що я не краду, і це здалося б мені образливим.

Це цілком нормальна людська реакція.

Відсутність реакції на звинувачення в чомусь може бути ознакою обману. Чоловік, якого звинувачують, не злиться, бо знає, що ви маєте рацію.

Він може заперечувати це, але крім страху бути викритим, у нього немає ніяких почуттів, пов'язаних з цим.

7 — Ваша інтуїція підказує вам.

На цьому можна побудувати свою роботу в поліції, але це корисно в особистому житті. Зазвичай ви відчуваєте характер людини, і коли це почуття не дуже хороше, іноді ми раціоналізуємо його.

Прислухайтеся до своєї інтуїції.

Побудьте наодинці зі своїми думками і з'ясуйте, чому ви відчуваєте себе так, як відчуваєте. Проаналізуйте характер цієї людини і постарайтеся знайти причини, за якими він може бути нечесним.

Висновки і рекомендації

Якщо хтось намагається обдурити вас, ці сім ознак можуть нашаровуватися один на одного. Чим більше їх я бачу, тим більше уваги приділяю думки про те, що мене дурять.

Навіть якщо нас обманюють, ми можемо опинитися невинною жертвою.

Ставлення до нас і риси характеру можуть сприяти тому, що нам брешуть.

Що це означає?

Якщо люди знають, що я негативно реагую на правду або виходжу з себе, то ймовірність того, що мені збрешуть, різко зростає.

Люди хочуть уникнути конфлікту.

З іншого боку, якщо я спокійний, поважаємо і розумію, я зміцнюю довіру, яке дозволяє іншій людині бути чесним без страху. У цьому випадку брехня стає набагато менш доречною.

Спокій і раціональність стимулюють чесність.

Ми також можемо сприяти збереженню фальші, просто терплячи її.

Якщо хтось бреше вам, а ви залишаєте це без уваги, це значно підвищує ймовірність того, що подібна поведінка повториться. Щоб не терпіти брехню, досить один раз висловити свої почуття.

Можливо, це означає припинення відносин. Як ви вирішите цю проблему, залежить тільки від вас.

Тепер, коли ви зайшли за завісу детектора брехні, чи готові ви перевірити ці ознаки?

Наступного разу, коли вам здасться, що хтось не зовсім щирий, поспостерігайте за його поведінкою з урахуванням цих ознак.

Але пам'ятайте, що самим серйозним випробуванням може виявитися не розкриття чужої брехні, а протистояння власної.

author avatar
Антон Клубер Головний редактор
Антон займає почесне місце головного редактора сайту Клубер вже більше десяти років, демонструючи свої професійні навички журналіста. Володіючи глибокими знаннями в області психології, відносин і саморозвитку, він також захоплюється езотерикою і кінематографом.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст