Психологія

Як поставити дітей на ноги: жорсткий, але ефективний рада старого єврея

Діти для батьків — головний скарб...
13.1к.

«Мені для себе нічого не потрібно, — каже моя знайома Віра. — Мені, головне, дітей на ноги поставити. Тоді я буду вважати, що життя вдалося, мені буде чим пишатися». У Віри троє дітей. Є, над чим працювати.

Цією метою задаються багато з нас, тому що ми переконані: під лежачий камінь вода не тече. Послабиш контроль над дитиною, оскільки він швидко зв'яжеться з неблагонадійної компанією. Вона наб'є його порожню голову різного роду установками, і пиши пропало.

Люди беруть шефство над дітьми і починається «хто на що здатний»: найсуворіша дисципліна, перевірка уроків, курси японської мови, хореографія та сольфеджіо.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Перед днем матері в інтернеті крутили ролик про жінку, яка на світанку завела машину і повезла дитину на гурток. Поки чекала його на лавці перед будинком, заснула. І все це демонструється, як подвиг матері. Як пишуть поети: «Щоб зв'язати тобі життя, я потайки розпускаю свою».

Але вся справа в тому, що для гідного результату розпускати нічого не потрібно. Навпаки, потрібно показувати дитині, як треба і можна жити. Потрібно самій процвітати, щоб він зростав. А не спати на лавках у часових очікуваннях.

У мене перед очима багато таких «героїв», і засипають вони не від перенапруги, а тому, що дивляться серіали онлайн до двох годин ночі, дітей возять по пробках, тому що престижніше ходити до гімназії в центрі міста, ніж в селищну школу, і активно займаються дитиною, щоб чоловік не дорікнув у неробстві.

У класі моєї дочки є хлопці, чиї мами, всплеснув руками, кажуть: «Я з чотирьох років воджу свою дитину занять та репетиторів, а він тільки двійки приносить додому!». Якщо протягом багатьох років немає результату — це привід замислитися.

Як мислить людина, яка бажає дитині хорошого?

А так, що цього хорошому потрібно навчити своє чадо. І вчить. Гне свою лінію. Вселяє. Переконує. Іноді в категоричній формі.

Що тут поганого? Погано те, що дитині нав'язується тільки одна форма існування, а інші відкидаються. Про те, що не можна працювати на дядю. Про те, що потрібно витрачати всі гроші, тому що держава рано чи пізно їх відбере і знецінить. Про те, що диплом в нашій країні — це всього лише папірець, і добре заробляють тільки спритні й нахабні. Або ось ще:

— Фіма, синку, запам'ятай! Найстрашніше: пхати пальці в розетку, м'ясорубку і в обручку.

Батько попереджає: в шлюбі, тобі може бути не солодко. А дитина мотає на вус, що шлюб — це кабала. Він заздалегідь нічого хорошого не чекає від сімейного життя. І скористається будь-яким приводом, щоб втекти.

Гроші як індикатор батьківської любові

На всіляких форумах, де народ обговорює проблему емансипації підростаючих дітей, як правило, є дві полярні думки. Перше — дітей треба балувати, купати в любові і обожнювання, щоб вони виросли здоровими, гармонійними особистостями.

І друге — дітей потрібно тримати в строгості, а з 16-18 років показати на двері: нехай самі все доб'ються в цьому житті.

І те, і інше — дві крайності. Перші замість балансу, отримують надлишок, стають розпещеними та егоїстичними. Другі стикаються з труднощами, які їм не по плечу. Ламаються всередині і втрачають довіру до світу.

Чим більше — тим гірше

Дитини плекаєш — немов у гору йдеш,
Йдеш і все частіше зітхаєш —
Чим більше душі ти віддаєш йому,
Тим менше у відповідь отримуєш.

Ці рядки належать радянському поету Едуарду Асадову. Але, на мій погляд, вони не про розпещеність. А про надмірну батьківську активність. Людина зайнята «віддасть» своїй дитині тільки частину свого часу, одержимий батько віддасть усього себе.

У морально здорових людей немає мети «ставити дитину на ноги», тому що для цього треба просто жити, по совісті, по справедливості. І він сам, свого часу, навчиться на них міцно стояти. Той же, хто робить з цього мету свого життя, спочатку приречений на провал.

Врешті-решт, дитина від нього втомиться. І відмахнеться.

«Раніше діти мені хоча б дзвонили по святах, я хоч їх голос чула, а тепер смс-ки чергові шлють, — ділиться з сумом моя сусідка. — А я ж їм життя своє віддала, всю, до останньої краплі».

Питання: навіщо?

Людина, розчиняється в дітях, не зайнятий у жодній іншій сфері. Величезна, всепоглинаюча батьківська любов, може стати тягарем.

Євреї кажуть: хочете поставити дітей на ноги зніміть їх з своєї шиї.

Шия — це не тільки догляд і турбота, годування з ложечки і забитий до відмови холодильник, кишенькові витрати або будь моментально виконується каприз. Шия — це ще й нав'язані стереотипи, непрошені поради, рекомендації. Шия — це коли дитина не може йти туди, куди йому хочеться, він може тільки їхати верхи туди, куди ви рухаєтеся. Він не може вибирати, в який бік йому дивитися, тому що дивиться туди, куди повернула шия.

За матеріалами: Мадам Хельга

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст