Психологія

Не бреши мені: як розпізнати брехуна за методом голландських учених

Чим більше ми змушені думати про брехню, яку творимо, тим більше наша мова тіла імітує людину, яку намагаємося обдурити...
1.8к.

Ложь є невід'ємною частиною нашого життя, як не крути. Чого вже гріха таїти — ми частенько і самі говоримо неправду або недоговариваем. Однак бути обдуреними нам не подобається, особливо, коли так поводиться з нами хтось із близьких.

Як же розпізнати брехню? Як вивести брехуна на "чисту воду"? Всі існуючі методики дозволяють помітити незвичайну поведінку людини, але це не є 100% доказом його нечесності. Швидше за вербальним і невербальним проявам можна буде судити про те, що людина нервує або відчуває якийсь дискомфорт. Але не можна достеменно дізнатися, з чим він пов'язаний.

Голландські дослідники з Erasmus Universiteit Rotterdam провели ряд експериментів (результати цього дослідження були опубліковані в науковому журналі " Royal Society Open Science).

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Випробовувані повинні були розповідати різні історії: правдиві, прикрашені і абсолютну брехню. В цей час їх записували на відеокамеру і потім аналізували мова тіла і руху. Невербальні реакції зчитувалися і вимірювалися автоматично за допомогою технології захоплення руху.

Дослідження показало, що, невербальна поведінка випробуваного змінювалося в залежності від того, говорив він правду чи брехав. Коли він розповідав неправдоподібну історію, то несвідомо копіював мову тіла людини, якій брехав.І чим більше брехня, тим наслідування було помітніше. Вчені назвали це «невербальна координація».

Вчені пояснили цей феномен тим, що брехня вимагає від людини більших зусиль, ніж коли він говорить правду. І це узгоджується з їх більш загальним припущенням про те, що коли когнітивна навантаження зростає, то багато процеси працюють в автоматичному режимі. У тому числі мімікрія, яку вдалося наочно побачити в експериментах.

Коли ми брешемо, наша мозкова активність збільшується. Через це та частина, яка відповідає за контроль мови тіла, віддається на автоматичне керування. Як з'ясувалося, найпростішим способом для автопілота є наслідування того, що ми бачимо. Тому ми починаємо імітувати поведінку співрозмовника. Це відбувається абсолютно несвідомо і не вимагає додаткових ресурсів.

Таким чином, чим більше ми змушені думати про брехню, яку творимо, тим більше наша мова тіла імітує людину, якого ми намагаємося обдурити. Так що будьте пильні, друзі, і дивіться в обидва.

Автор: Олена Воробйова

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст