Психологія

Синдром вижив: що робити, якщо поглинуло почуття провини

Будь-яке прийняте рішення, якщо воно сприяє емоційному комфорту людини і не порушує життя інших, вже вірне. І як показує життя, ці рішення можуть у всіх відрізнятися...
1.7к.

Вина вижив (синдром вижив) виникає у людей, які були свідками травмуючих подій (війна, стихійні лиха, аварії, епідемії тощо), самі пережили їх і вижили, які на той момент знаходилися в кращих умовах, ніж інші.

Синдром вижив — це неймовірно сильне почуття провини, сорому і жалю, коли людині вдається зберегти собі життя або якщо його життя йде легше і простіше, ніж у друзів і близьких людей.

Почуття провини і сорому можуть застати і того, хто вирішив покинути країну, і того, хто залишився жити в спокійному регіоні, де тихо.

Іншими словами, синдром уцілілих відчувається так:

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.
 • вижив — винен;
 • не зміг допомогти — соромно;
 • мене недостатньо і моєї допомоги завжди мало. Адже це не зупиняє війну в одну мить. Відчуття, що інші роблять більше, а я просто марний;
 • виїхав з країни — відчувається як «я поганий», «зрадник» і взагалі «боягуз»;
 • я тут у безпеці, а, значить, соромно перед тими, хто ховається в бомбосховище і чує весь жах;
 • вина, якщо не відчуваєш біль втрати. А також, якщо немає сліз або їх «недостатньо»;
 • вина і сором, якщо намагаєшся жити як раніше, якщо хочеться посміхатися і реагувати на жарти;
 • стає соромно, якщо не пішов особисто боротися з ворогом, як це роблять інші. Навіть якщо на це немає можливості;
 • продовжувати працювати і заробляти, коли «інші позбулися роботи і зводять кінці з кінцями»;
 • мені пощастило більше, ніж іншим. І це незаслужено.

Здавалося б, треба радіти, якщо людина живий, цілий і здоровий. Або хоча б не мучитися від цього. Але замість спокою з'являється несамовитий стан, при якому жити як раніше вже не виходить.

Тому, якщо ви відзначили у себе подібні думки, зупиніться і зверніть на це серйозну увагу. Вина вижив — один із провісників посттравматичного стресового розладу. Як результат — знижений емоційний фон, нічні кошмари і знижена особиста ефективність.

Вина вижив має соціологічну природу і базується на страху бути вигнаним з групи за те, що опинився в умовах краще за те, що «зрадив».

Як допомогти собі, якщо поглинуло почуття провини?

 1. Відповідайте собі на питання, хіба саме ви є причиною катастрофи? Якщо ні, чому самі звалюєте на себе таку відповідальність?
 2. Ви теж потерпілий, незалежно від ступеня тяжкості. Не знецінюйте своє становище і не оцінюйте чуже.
 3. Ви — не спецназ, а проста людина.
 4. Подякуйте себе за будь-які зусилля та рішучість, які допомогли вам зберегти життя і безпеку.
 5. Говоріть про свої почуття. Обговорюйте з близькою людиною бажання, плани.
 6. Постарайтеся включатися у фізичну діяльність, це найкраще допомагає концентруватися в моменті «тут і зараз», а також розвантажує емоційний фон від тривоги і занепокоєння.
 7. Зверніться до психолога/психотерапевта. На сьогоднішній день працюють фахівці, які готові надати допомогу дистанційно, причому безкоштовно або за посильну для вас суму.
 8. Зараз не існує ніякого «досить» — це ілюзія.
 9. Абсолютно кожна людина працює на свої 100%. І навіть якщо сьогодні всі ваші сили пішли на те, щоб просто бути в порядку і посміхатися — це вже добре;
 10. В кінці кінців, ви живі — це вже найбільше «досить», яке може статися.

І ось що важливо розуміти, якщо ви відчуваєте сором перед іншими. Ті, кому зараз гірше, хто переніс втрату, позбувся житла, однозначно не потребують підживлення горя і примноженні страждань. А ті, хто загинув, захищаючи нас — робили це заради свободи і процвітання.

Тому, якщо вам, як і раніше доступні прості радості життя чи ви змогли організувати своє життя так, що у вас тепер це — обов'язково наповнюйте себе ресурсом. Скористайтеся цим. Адже тільки таким чином у вас будуть сили на підтримку та допомогу іншим.

Залишайтеся в позиції сильного і сталого людини, тому що тільки із стану сили і достатку, ми можемо надати користь тим, хто цього потребує. А потребують багато.

Війна закінчиться, і на місце розрухи потрібні будуть люди, достатньо сильні для того, щоб підтримувати інших і творити. Такі люди потрібні вже зараз.

Що робити, якщо ви вже переїхали

Якщо ви прийняли рішення поїхати і зробили це, будь ласка, перестаньте мучити проханнями про переїзд своїх родичів/друзів/знайомих, які вирішили залишитися.

Навіть якщо ви встигли видихнути, прийти в себе і облаштуватися на новому місці — це відмінно і це ваш вибір, за який ніхто не має право засуджувати. Це війна, а на війні у кожного свій поріг болю і страху.

 • Є люди, яким спокійно навіть у гарячій точці, якщо вони дотримуються правила безпеки. А величезним стресом буде саме різка зміна житла і переїзд в невідомість.
 • Є люди, яким довелося для власного спокою виїхати в перші дні війни з мирного міста.

Будь-яке прийняте рішення, якщо воно сприяє емоційному комфорту людини і не порушує життя інших, вже вірне. І як показує життя, ці рішення можуть у всіх відрізнятися.

Перестаньте агресивно нападати на своїх родичів або друзів, які залишилися в своїх будинках — так ви розганяєте в їх головах тривогу і страх. Прийміть їх вибір так само, як вони взяли ваш. І дозвольте їм самим нести відповідальність за свої дії.

Найкраще, що ви можете зробити, перебуваючи далеко — це підтримувати взаємини в здоровому ключі, надавати моральну підтримку з тієї точки, в якій ви знаходитесь, і бути на зв'язку.

За матеріалами: bezdomnie.ua

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст