Психологія

Те, що ми критикуємо в інших, багато що говорить про нас самих

«Ми бачимо інших людей не тими, ким вони є, а тими, ким є самі», – Іммануїл Кант.
18.7к.

«Все, що дратує вас в інших людях, це всього лише проекції ваших невирішених внутрішніх проблем», –
Будда.

Низька самооцінка заважає людині об'єктивно судити про оточуючих людей. Подібний феномен отримав назву негативного проектування. Це захисний механізм, за допомогою якого ми наділяємо оточуючих власними недоліками і слабкостями.

У разі емоційного конфлікту ми проектуємо на іншу людину власні почуття і думки, які є неприйнятними для нас самих.

Негативний проектування управляє емоційним конфліктом, зумовленим внутрішніми проблемами, переносячи на оточуючих ті наші емоції і думки, які ми нездатні прийняти як власні через пов'язані з ними тривожності і болю. Нам набагато простіше повністю перенаправити їх на когось іншого, переконуючи себе в тому, що насправді це їх емоції і думки.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Здебільшого робота над особистісним розвитком складається з визволення від таких проекцій і встановлення чіткої межі між віртуально створюваної версії того, що відбувається, і тим, що відбувається насправді.

Таким чином, ми уникаємо розмивання реальних фактів і тим самим долаємо конфлікт, що існує тільки всередині нас самих.

Захисні механізми людського его

Ми проектуємо на інших вади своєї особистості, щоб зберегти позитивне бачення себе. Самооцінка і захисні механізми відіграють фундаментальну роль у захисті его. Так звані захисні механізми его – це стратегії, які ми підсвідомо використовуємо з метою зберегти позитивне самосприйняття.

Людський мозок виробила різні способи захиститися від того, що може виявитися для нього занадто болючим або взагалі неприйнятним. Все це стратегії запобігання страждань, спричинених певними подіями, а також почуттів, які з ними асоціюються. Такі механізми захищають нас у випадку, коли ми не хочемо визнавати якийсь негативний аспект своєї особистості або коли він може зруйнувати створене нами бачення себе.

Проблема з'являється в той самий момент, коли з-за їх постійного використання ці захисні механізми стають автоматичними. Нам стає важко позбутися цієї звички, незважаючи на те, що вона могла бути викликана незбалансованістю певних аспектів нашого розвитку.

Немає нічого поганого в тому, щоб іноді використовувати ці механізми. Важливо інше – вміти визначати їх і боротися з ними, щоб в кінцевому підсумку уникнути спотворення реальності під впливом власного его. В іншому випадку ці захисні стратегії обернуться проти нас, істотно змінюючи наше сприйняття.

Захисні механізми людини роблять його сильнішим в моменти слабкості, і слабшають, коли ми стаємо сильнішими.

Те, що ми бачимо в інших людях, багато що говорить про нас самих

Навколишні служать в ролі дзеркала для нашого розуму, в якому ми бачимо відображення різних якостей або аспектів самих себе. Якщо щось не подобається в іншій людині, ми відчуваємо несхвалення і заперечення, які можуть свідчити про те, що цей аспект нашої особистості чомусь нас не влаштовує.

Психологічна проекція змушує нас думати, що вада існує поза нас, тобто в іншій людині.

Коли розум усвідомлює існування загрози для свого психічного здоров'я, він переносить неприйнятні риси на зовнішні суб'єкти.

Виходить, що розум обманює сам себе, виводячи за свої межі всі існуючі загрози. Подібні проекції справедливі як щодо негативних станів начебто ненависті, образ і заздрості, так і позитивних – захоплення, ідеалізації і захопленості.

В результаті, коли ми починаємо зайво критикувати інших людей, цілком ймовірно, що таким чином ми критикуємо самі себе.

Ілюстрація: Miho Hirano

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст