Психологія

Як розпізнати патологічного брехуна: 7 ознак того, що вас обманюють

Вони руйнують своєю брехнею відносини, долі людей, кар'єри, при цьому не відчуваючи рівним рахунком НІЧОГО.
10к.

Всім ми іноді говоримо неправду. Це називається «біла брехня», або брехня на благо. Наприклад, заспокоюємо подругу, що вона зовсім трохи погладшала (а насправді – дуже відчутно), або приховуємо від близьких те, що може сильно засмутити. Хорошого в цьому, звичайно ж, мало, але – не критично.

Інша справа – патологічні брехуни. Для них обман – це поезія. Мистецтво. І вони обманюють навмисно: щоб спотворити реальність і змусити нас сумніватися у власній адекватності. Для них брехати – все одно що дихати.

Якщо більшість людей говорить неправду з якоїсь причини (наприклад, щоб не підставити когось або не поранити), то патологічний брехун обманює без причини. Іноді навіть складається враження, що у нього алергія на правду. І якщо він не спотворить реальність і не переверне все з ніг на голову, то покриється хворобливими плямами і струпами.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Що примітно, брехуни – як наркомани. Кожен раз їм потрібна все більша «доза» брехні. Вони буквально тонуть в ній!

Справа в тому, що брехати – це копирсатися в піску. Досить вам почати копати – і виникла яма буде наповнюватися піском ще більше. Ви будете намагатися викопати себе, але марно. Нормальна людина при цьому відчуває незручність і дискомфорт. Але не брехун буде борсатись у піску, як риба у воді.

Як же обчислити патологічного брехуна? Ось 7 ознак того, що поряд з вами саме така людина.

Почнемо з того, що ця інформація вам просто необхідна. В першу чергу – для того, щоб врятувати себе. Справа в тому, що патологічний брехун змушує вас сумніватися у власному розумі. Він погоджується, що ви помиляєтеся, не так зрозуміли, і взагалі – страждаєте якийсь параноєю. Це було б смішно, якби не було так сумно: тим самим обманщик наносить серйозний удар по вашій психіці.

Погана новина полягає в тому, що патологічного брехуна ніщо і ніхто не виправить. Єдиний спосіб справитися з ним попрощатися. І бажано – якомога швидше.

Справа в тому, що брехунам немає ніякого сенсу мінятися. Адже їм і так добре! Вони прекрасно себе почувають і не бачать жодної проблеми в тому, що говорять неправду! Це все одно, якби ви соромилися того, що дихаєте.

До речі розпізнати брехуна – не так вже легко. Повірте, що вони прикладають всі сили, щоб їх не викрили. Але якщо ваш внутрішній голос підказує, що відбуватися щось дивне – прислухайтеся. Як правило, він вас не обманює...

1. Вони брешуть абсолютно про все – навіть без потреби.

Патологічний брехун настільки звик жити в своєму світі брехні, що навіть при бажанні не може сказати правду. Та це йому і без потреби.

Якщо звичайні люди іноді обманюють, щоб виплутатися із якійсь ситуації або уникнути покарання, то патологічний брехун бреше буквально про все.

Ці типи настільки заграються, що навіть якщо кажуть, що небо блакитне, то співрозмовники піднімають голови, щоб перевірити, чи це правда. Брехун не може не брехати, тому що обман став його звичкою. А звичка, як відомо, друга натура.

Спитайте його, чи їв він в обід, і ошуканець, не моргнувши оком, скаже, що ні. Навіть якщо ви бачили це на власні очі! Він просто не може сказати правду.

2. Вони дуже зляться, коли ви їх переспрашиваете або уточнюєте.

Природно, що брехун хоче відчувати себе в душі білим і пухнастим. Йому необхідно жити в світі з собою, як і всім іншим. Тому він придумує собі дуже зручну філософію: переконує себе в тому, що він правий. І навіть якщо його викривають його у брехні, він упевнений, що у нього були всі підстави для того, щоб сказати так, а не інакше.

Якщо ви постараєтеся навідними питаннями вивести на чисту воду шахраїв, почуєте у відповідь довгу лекцію, мета якої – відвернути вашу увагу. Вони будуть придумувати все нові і нові аргументи, змінювати інтонацію, закочувати очі... В кінці кінців, ви вже будете відчувати себе винними за те, що засумнівалися в їх чесності. Вам стане соромно, що називали їх брехунами.

3. У них немає совісті.

Як правило, патологічні брехуни – нездорові люди. Вони руйнують своєю брехнею відносини, долі людей, кар'єри, і при цьому не відчувають рівним рахунком НІЧОГО. Брехня для них – лише зброя, з допомогою якого можна маніпулювати іншими людьми (близькими і коханими – також!). Вони не гребують такими брудними методами, як змусити вас почувати себе божевільними або вселити почуття провини.

Нерідко такі люди страждають психічними захворюваннями. В душі вони справжнісінькі соціопати і нарциси. Ці зміни психіки допомагають їм не відчувати жодних докорів або дискомфорту. Адже коли звичайна людина говорить неправду – йому ніяково, він ніяковіє і мучиться. Тобто у нього спрацьовує внутрішній «моральний компас».

У патологічного брехуна такого «компаса» не існує. Для них правильно – це так, як вигідно і зручно. Таким чином, вони просто роблять те, що роблять, і ніколи не оглядаються і не мучаться докорами, що когось образили або знищили.

4. Вони змінюють свою «історію» 10 разів і при цьому дивляться вам в очі «чесно-чесно».

Патологічні брехуни – справжні аси у своєму жанрі». Вони настільки віртуозно володіють мистецтвом обману, що можуть піддати сумніву будь-яку очевидну річ. При чому – ви і оком не встигнете моргнути.

Якщо ви почнете переслідувати їх, намагаючись загнати в кут і вивести на чисту воду – вони можуть 10 разів міняти «показання», кожен раз з «чесними-чесними очима.

Розмовляти з ними і намагатися аргументувати – все одно що ходити по лабіринту. Як тільки вам здасться, що загнали їх у глухий кут, вони знайдуть вихід з допомогою нової брехні. І так по колу, поки ви не впадете в знемозі.

5. Вони цікавляться лише собою.

Більшість брехунів – це люди, які геть позбавлені емпатії та співчуття. З цієї причини їм складно навіть чисто теоретично, уявити собі, яку заподіюють біль іншим. Оскільки вони брешуть виключно заради власної вигоди, то жертви обману для них – всього лише побічний ефект.

Ви можете плакати перед ними годинами розповідати, до яких наслідків привела їх брехня, – все це марно. Їм не цікаві ні ви, ні ваші почуття! Патологічного брехуна цікавить тільки одна людина на світі – він сам.

Не майте ілюзій, що зможете якимось чином докричатися або достукатися до них. Навіть метання бісеру перед свинями – більш вдячне заняття.

6. Відносини з ними неможливі.

Якщо ви вважаєте, що з такими людьми можна дружити або, боронь Боже, підтримувати любовні стосунки, то глибоко помиляєтеся. Адже найпершим умовою для будь-яких відносин є довіра. А як можна довіряти тому, хто постійно бреше?

Якщо ви не можете довіряти своєму другу чи коханій людині, то навіщо такі відносини? Щоб вас водили за ніс і постійно обманювали?

Патологічний брехун зрадить вас на кожному кроці. При цьому ще постарається обставити все так, ніби ви зійшли з розуму і винні у всьому самі. Зрештою, вони просто зруйнують вас як особистість. Ви вже не будете розрізняти, де правда, а де брехня, що вам сказали, а що – «почулося».

Вихід один – біжіть від них як можна далі!

7. Їх маленький обман у відносинах дуже скоро перетворюється у велику брехню.

Такі люди починають з невеликої і «невинної» брехні. Як правило, вам здається, що нічого страшного не відбувається: «Ну з ким не буває!» І тільки з часом у жертви відкриваються очі, адже їх брехня росте не по днях, а по годинах! Що б вони не говорили – все НЕПРАВДА!

Ні ваша відданість, ні ваша любов не зупинять їх з цьому божевільному «марафоні». Вони не просто брешуть – вони дихають.

Ці люди живуть у нереальному світі, де очевидні факти нічого не значать. Вигода – ось що керує ними. Тому чесність і порядність для брехуна – порожні слова.

Незалежно від того, надходять вони з-за психічного захворювання, поганого виховання або дуже слабкого «морального компаса» — результат один. Вони відберуть все, що для вас дорого, і залишать з розбитим серцем.

Єдиний спосіб впоратися з ними і перемогти – це піти. Навіть якщо гіпотетично припустити, що вони колись зміняться, то вже точно – не за вашого життя. Так що сидіти і чекати дива – марна трата часу і душевних сил.

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст