Психологія

5 рівнів смутку: емоція, яка вас про щось попереджає

«Ви не можете заборонити птахам пролітати над головою, але можете не дозволяти їм сідати вам на голову і вити там свої гнізда», – китайське прислів'я.
14.9к.

«Ви не можете заборонити птахам пролітати над головою, але можете не дозволяти їм сідати вам на голову і вити там свої гнізда», –
китайське прислів'я.

Іноді нас огортає незрозуміла смуток. Не хочеться розмовляти, не хочеться нікуди йти і нічого робити. Ми стоїмо біля вікна, уткнувшись лобом у скло, і не розуміємо, що діється з душею: чому вона сумує і тужить?

Насправді в такі дні ми навіть приблизно не можемо зрозуміти, що викликало подібний стан. І все б нічого, але ж кожного чекають справи та плани, а ентузіазму і бажання щось робити – нуль.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Чому це відбувається з кожним з нас? Мова не про клінічної депресії, яка потребує медичної допомоги. Просто смуток. Незрозуміла, але всепоглинаюча. Просто дні, коли термометр нашого настрою падає нижче позначки «0». Просто дні, коли нічого не хочеш, ні в що не віриш, ні на що не сподіваєшся.

Можна гадати про причини меланхолійного настрою скільки завгодно, але ясно одне: смуток – це послання, суть якого нам тільки належить розгадати. Причому це слід зробити одразу ж – в інші дні ця інформація буде закритою для нас.

Так що у смутку немає нічого поганого або поганого. Всім нам не заважає час від часу подумати про життя, про себе, підвести якісь підсумки, проаналізувати події або тенденції. Тільки справа в тому, що в нашому світі «мотивованих і впевнених» не прийнято сумувати. Не прийнято посміхатися кожному зустрічному і не говорити, що у тебе все в порядку. Ми майже зобов'язані «ігнорувати» смуток і вести себе так, як ніби щасливі настільки, ніби 15 хвилин тому отримали свій третій у житті «Оскар» за кращу чоловічу або жіночу роль.

Ми просто зобов'язані демонструвати, що не знаємо таких почуттів, як відчай, розчарування і розгубленість. А як же! Адже ми – переможці! Наша культура визнає тільки переможців, інакше ви – лузер, який не хоче працювати над собою.

Але прикидатися довго переможцем – не вийде. Ходити з такою непробивною бронею не під силу в цьому світі нікому. Тому перше, що ми повинні зробити – це нарешті зруйнувати безглуздий міф про те, що смуток – це чи не важка хвороба.

Так що слід прийняти, що смуток – це нормальний стан кожної людини. І не варто тішити себе дурницями на кшталт: «Візьми себе в руки, це життя». Це не просто марно, а навіть смішно. У вас хоч раз виходило «взяти себе в руки»? Ось і відповідь на питання.

Отже, смуток – це нормально. І це ще не все: у неї є свої рівні, які ми опишемо нижче.

1. Смуток як застережливий знак

Смуток – це не тільки почуття, а також істотна втрата енергії. Природно, що ми не доходимо до такого стану, як під час депресії, коли навіть встати з ліжка або вийти з дому – проблема.

З сумом все інакше: ми відчуваємо внутрішню необхідність відступити на якийсь час, щось обміркувати, щось зрозуміти. Як правило, цей стан супроводжується деякою апатією і втомою. Це логічно: організм включив новий для нас режим.

Така фізична реакція викликана сигналами, які надходять з мозку. Він ніби говорить нам: «Відключися від всього, що відбувається навколо, сфокусуйся на своєму внутрішньому «Я».

Нічого не залишається, як підкоритися: нам слід гарненько проаналізувати те, що турбує і тривожить. Якщо ж ми будемо відволікатися на зовнішні подразники або прикидатися веселими – так і не докопаємося до причин того, що відбувається.

2. Смуток як економія ресурсів («ресурсозбереження»)

Фізіолог Бернард Тьєррі вивчав смуток багато років і прийшов до висновку, що це почуття – ніби своєрідною сплячці.

Ми переходимо в «режим очікування», який передбачає тишу і самоаналіз. Тим самим, людина може не тільки обміркувати якусь конкретну подію, але і не витрачати свою енергію на речі, які не мають до цього ніякого відношення.

Проблему можна вирішити, зосередившись на собі. Однак при цьому ми часто забуваємо про енергозбереження. Ми ігноруємо цей момент і продовжуємо втрачати енергію, займаючи свій розум непотрібними думками.

3. Смуток як турбота про себе

Психологи, до речі, уникають називати смуток негативною емоцією. І це правильно: у гонитві за приклеюванням ярликів і маркування всіх типів поведінки – ми втрачаємо розумний погляд на речі.

Смуток – це не погано і не добре. Не слід ні радіти, ні лякатися нападів смутку. Це просто емоція, яка діє як механізм попередження. Вона нагадує про такі важливі речі, як необхідність зупинитися на мить, прислухатися до себе, поговорити з собою, подбати про себе, зрозуміти, що відбувається, і що ви відчуваєте у зв'язку з цим.

Таким чином, коли наступного разу ваш друг, член сім'ї або партнер раптом скаже щось на кшталт: «Я не знаю, що зі мною сьогодні відбувається, мені сумно», то останнє, що ви повинні сказати – це: «Не хвилюйся і будь щасливий!»

Набагато правильніше буде підтримати їх такими словами: «Скажи мені, що тобі потрібно?». Ці слова змусять їх замислитися про корені проблеми. Тільки так люди зможуть глибше зрозуміти свої справжні потреби і потреби.

4. Смуток як туга

Смуток – дуже неоднозначне почуття. Воно знаходиться десь посередині між сумом і тугою. Як ніби вам чогось бракує. При цьому ми відчуваємо себе настільки затиснутими між двома цими почуттями, двома просторами і незрозумілими потребами, що одразу ж впадаємо у відчай.

Часто кажуть, що смуток – це самий витончений тип чутливості, який буває тільки у людей. З її допомогою ми можемо більш гостро відчувати, з більшою різкістю все бачити. А значить – стаємо більш креативними.

Потенціал смутку можна направити на заняття мистецтвом, музикою або письменством. Що найдивовижніше – ви досягнете ще більших успіхів, ніж якщо б були веселими і щасливими.

Однак важливо пам'ятати, що хоча печаль і серце надихає художника, ніхто не може вічно залишатися в цій країні туги і порожнечі. Це «країна» емоційної незрілості. Тому як тимчасове «притулок» – смуток годиться, а як «місце прописки» – категорично протипоказана.

5. Смуток як стратегія психологічного розвитку

У піраміді потреб Маслоу (ієрархічна модель потреб людини, що представляє собою спрощений виклад ідей психолога Абрахама Маслоу) на вершині знаходиться потреба в самореалізації. Наша самооцінка та емоційна сила безпосередньо залежать від того, чи зможемо ми знайти застосування своїм потенціалом і талантам. Інакше людина відчуває себе глибоко нещасною...

Тому смуток – це чудовий шанс зрозуміти себе, зрозуміти, чого ми хочемо і як збираємося розвиватися. Покладатися на те, що хтось зробить це за нас – наївно. Наше щастя – виключно в наших руках!

Сумно? Не растворяйтесь у своїх печалях і жалості до себе, а краще задумайтеся над тим, чого насправді хочете. Що вам заважає? Що можете зробити, щоб досягти поставлених цілей?

Розуміння власних емоцій і усвідомлення того, що ми є господарями своєї власної долі – це фундаментальний внесок у ваш психологічний зростання. Тому смуток не має нічого спільного з такими речами як слабкість і вразливість.

Навпаки, в смутку може полягати ваша сила! Тому що за кожною людиною, який сьогодні уткнувся чолом об скло вікна і сумує, може переховуватися справжній герой! Досить йому лише захотіти зрозуміти себе, зрозуміти, куди він тримає шлях, і зрозуміти найголовніше – для чого він прийшов на цю Землю!

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст