Краса і здоров'я

Синдром втоми надниркових залоз — те, що ми приймаємо за депресію

Це не обов'язково «депресія» або «криза середнього віку»...
1.1к.

Синдром втоми надниркових залоз — що це і чому його так часто плутають з депресією?

Ноги ватяні, не ворухнуться. Серце ось-ось вискочить з грудей, вас обдає льодяним холодом, від страху зіниці розширилися. Ви готові бігти. (Адреналін — БЕГИ)

Або нападати! Вся ваша увага зосереджена на усуненні загрози. Ви готові битися не на життя, а на смерть. (Норадреналін — БЕЙ)

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Знайомі відчуття?

За викид спеціальних гормонів (адреналін і норадреналін), які мобілізують вас у випадках небезпеки, відповідає мозковий шар наднирників. У кірковому шарі утворюються альдостерон, кортизол, статеві гормони — вони відповідають за водно-сольовий баланс, адаптацію до стресу і статеву поведінку.

Наднирники — парні ендокринні залози, розташовані над верхньою частиною нирок.

У здорової людини при викиді гормонів спостерігаються нормальні реакції, які під час усунення загрози благополучно зникають.

Що буде, якщо система дасть збій, а саме: які симптоми очікувати при синдромі втоми наднирників?

  • Безконтрольне збільшення ваги, особливо в незвичних місцях: руки, спина, живіт
  • Зниження лібідо
  • Відчуваєте втому перед сном, але опираєтесь засипанню. Важке пробудження вранці, ігнорування біологічних ритмів: сон після 12, у деяких пробудження в 5-6 ранку, в інших ближче до першої години дня.
  • Стійка потреба в кофеїні, причому по ній можна відстежити стадію втоми надниркових залоз. Якщо організм ніяк не відгукується на стимуляцію кофеїном — все запущено.
  • Стрессоуствойчивость на нулі, звідси можуть з'явитися панічні атаки, хронічна тривожність, депресію, нав'язливі думки та стану.
  • Низький тиск і тяга до солоного і жирного.
  • Гіпотиреоз, який важко піддається терапії.

Знайоме? Звичайно! Приховану і поступово наростаючу дисфункцію наднирників має кожна друга жінка і кожен третій чоловік — не знаючи про це і ніяк не коригуючи ці порушення!

А тепер уявіть, як виснажуються наднирники, коли ви перебуваєте в стресовому стані постійно. І наскільки схожі прояви на знайомі багатьом «депресію» або «криза середнього віку».

Як перевірити і що робити?

Перевірити стан наднирників можна здавши лабораторні аналізи на:

Кортизол в слині — причому збирати її доведеться чотири рази за добу: 7.00, 12.00, 17.00, 22.00.⠀

Лептин в крові — гормон жирової тканини і голоду, дивимося на предмет лептинорезистентности, яка часто йде рука об руку з порушеннями надниркових залоз.

АКТГ в крові — адренокортикотропный гормон, референсні значення здачі в 9.00.

За матеріалами: NutriHealth

Важливо! Ця стаття носить ознайомлювальний характер. Обов'язково проконсультуйтеся з лікарем!

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст