Історії

Останній громадянин СРСР: людина, якого «забули» в космосі

Сергій Крикальов вирушив на станцію Світ 18 травня 1991 року разом з іншими членами екіпажу. Він повинен був повернутися через п'ять місяців на Землю, але... повернувся тільки 25 березня 1992 року.
20.6к.

Космонавт Сергій Крикальов вирушив на станцію Світ 18 травня 1991 року разом з іншими членами екіпажу. Він повинен був повернутися через п'ять місяців на Землю, але... повернувся тільки 25 березня 1992 року. Він спостерігав з космосу, як розвалювався Радянський Союз. Крикальов полетів як радянський космонавт, а повернувся як останній громадянин СРСР...

Поки він був у космосі його родина розпалася. Він вимушено встановив світовий рекорд з перебування в космосі. Поки в Москві йшов переворот, станція «МИР» продовжувала обертатися навколо Землі.

Станція стала його будинком і останнім шматочком СРСР. Чотири місяці тому СРСР відправив у космос з його радянського Байконура. Його місія була розрахована на п'ять місяців. На більше його не готували. Розвал країни завдав величезного удару по космічній галузі. Сергієві сказали, що для його повернення у країни немає грошей. ЦУП попросив його затриматися якомога довше на станції.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Йому було дуже важко, знаходження на орбіті більше покладеного, шкідливо позначається на здоров'ї. Наслідки дуже серйозні — космічна радіація, ризик виникнення раку, ослаблення імунітету. При бажанні сам Сергій міг покинути «СВІТ» у будь-який момент. На станції є рятувальна капсула. Але це привело б до загибелі самої станції. Сергій свій пост не здав. Його місія тривала вдвічі довше — 311 днів.

Замість чотирьох запланованих польотів на станцію «МИР» було відправлено всього два. Жодну з двох надісланих місій не змогли укомплектувати бортінженером.

У Росії почалася гіперінфляція. Уряд продавав все, що могло, в тому числі і місця на станцію «МИР». Японія купила місце за 12 мільйонів доларів, Австрія за 7 мільйонів. Хотіли продати і станцію, поки вона ще була в робочому стані.

Всі члени екіпажу повернулися додому, крім Сергія Крикалева. Його змогли замінити, коли його місце викупила Німеччина під свого бортінженера за 24 мільйони доларів.

Сергій Крикальов повернувся додому 25 березня 1992 року. Після посадки капсули вийшов чоловік з літерами СРСР на скафандрі. В руках він тримав прапор Радянського Союзу. У звітах написали — вигляд у нього був знеможений, шкіра була блідого борошняного кольору. Стан залишав бажати кращого. Чотири людини допомогли йому зійти на землю.

Місце, де він висадився, — окраїна Аркалик, перестала бути радянською територією і стало Казахстаном. Його рідне місто Ленінград став Санкт-Петербургом. На його велику радянську зарплату космонавта 600 рублів тепер можна купити кілограм ковбаси.

Крикальов став останнім космонавтом, який отримав за політ автомобіль «Волга» в подарунок. Через два роки йому присвоять звання «Героя Росії». Трохи пізніше він стане першим російським космонавтом, який полетить на шатлі НАСА. Ще через два роки він буде першим на станції «МКС».

За матеріалами: Гарячі Точки

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст