Психологія

«Синдром мертвої матері»: у неї всередині холод

Мати, яка дбає про свою дитину, просто вона мертва емоційно...
1к.

Мати, яка дбає про свою дитину, просто вона мертва емоційно...

Обідній час. По розпеченому тротуаром бредуть мати, молода бабуся і хлопчик років чотирьох. Родина повертається з пляжу. Нащадок нестямно-тріскучо волає. Жінки йдуть трохи віддалік з непроникним виразом обличчя. Хлопчик втомився, перегрівся або зголоднів, а може, не купили того, що просив. Забігає вперед і відчайдушно б'є матір і бабусю дитячими кулачками, не замолкая ні на хвилину. Обидві жінки мовчки грубо одергивают спідниці, але кроку не уповільнюють.

Замовляю собі чашку латте у відкритій забігайлівці на розі. Потім чекаю, коли приготують, стою в черзі, розплачуюся і ще пару кварталів повільно йду з кави в руці, і все це під несамовитий дитячий плач, що лунає з іншого боку вулиці.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Ця буденна і звична картина психологічного насильства наочно демонструє феномен мертвої матері на прикладі окремо взятої родини. Тут дитина ще не зневірився заявити про себе і не втрачає надії донести власні потреби до адресата. Скоро виросте і зрозуміє, що якщо почуття не знаходять відображення у матері, значить, цих почуттів і немає зовсім, або не настільки вже й важливі. А якщо немає почуттів, то й немає того, кому ці почуття належать.

Батьки зовсім не «загартовують» власних дітей і не «готують до зустрічі зі світом», коли залишають наодинці з нестерпними переживаннями. Натомість дорослі спонукають дітей сумніватися в адекватності власного сприйняття. Якщо тендітна дитяча ідентичність постійно ігнорується або відкидається, дитині тільки й залишається, що нестямно кричати в порожнечу, заглядаючи в холодні материнські очі і не знаходячи там відображення.

Коли відчайдушно кличеш на допомогу, але ніхто не приходить, мимоволі робиш висновок, що-небудь зовсім не потребуєш допомоги («здалося»), або не на кого розраховувати («я це заслужив»). Наскільки все це правда, дитина визначити не може. Не на що спертися — немає відповідного досвіду і нізвідки взяти.

Щоб перестати бути лякаюче недоступною, матері досить зупинитися і мовчки обійняти дитину, і дитина відчує себе побаченим і прийнятим. А коли виросте, навчиться підтримувати себе сам, не впадаючи у відчай при думці про самотність.

Автор: Олена Бережна

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст