Психологія

Як батьки відбирають мужність у синів, позбавляючи шансу стати чоловіками

Чоловіками не народжуються, стають чоловіками. Процес цей досить непростий...
5.1к.

Рішучість, сила, відповідальність, сміливість, цілеспрямованість, стійкість (здатність витримувати і справлятися з життєвими труднощами), незалежність — ось ті якості, які асоціюються у нас з чоловіками, їх ми хочемо бачити і в синах. Однак іноді будуємо відносини зі своїми хлопчиками таким чином, що це дає протилежний ефект.

Чомусь в нашій культурі досі сильний страх того, що дитину можна занадто розбалувати своєю увагою і тоді він буде несамостійним і залежним. Особливо це стосується хлопчиків — вважається, що їм «телячі ніжності» точно ні до чого.

Однак якщо звернутися до теорії розвитку, то можна побачити, що на самому ранньому етапі (від 0 до 3 років) емоційний зв'язок матері з сином відіграє ключову роль у формуванні базового довіри до світу, здатності до надійної прив'язаності, стресостійкості.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Якщо малюк наситився маминої турботою і любов'ю в цьому віці, то йому легше буде відділятися від мами і переходити до наступних етапів розвитку. Якщо ж у цей період мати була досить холодна і дистантна з дитиною, то у нього в цьому місці виникає дефіцит, емоційний голод, який він буде намагатися заповнити у дорослому житті. При чому часто такі хлопчики виростають дуже жорстокими.

Росс Кемпбелл, американський психіатр у своїй книзі «Як насправді любити дітей» писав про те, що аж до 8-річного віку для хлопчика архіважливо фізичний прояв любові обох батьків. Спочатку це будуть обнімашки-целовашки, але потім вони зміняться потребою проявляти свою силу, боротися і битися з батьком і іншими хлопчаками. Фізичний контакт буде також важливий, але перейде в іншу форму.

Багатьом здається, що якщо батько буде жорстокий до свого сина, то тим нічого не залишиться, як вирости брутальним чоловіком. Однак, тут нас чекає парадокс: чим суворіше батько зі своєю дитиною, тим більше жінкоподібних виростає син.

Хлопчикові важливо ідентифікувати себе з батьком, як представником тієї ж статі. І цьому сприяє саме вираз любові і ніжних почуттів, а не навпаки.

Що ще може піти не так в процесі статевої ідентифікації? Наприклад, відсутній батько (помер, батьки розлучилися). Сама по собі відсутність легко компенсувати спілкуванням з іншими чоловіками (дідусь, тренер, дядько тощо). Але якщо мати при цьому висловлюється про батька або про чоловіків загалом погано, то у хлопчика відбувається вибух мозку — він не може себе зараховувати до чоловіків, тому що не хоче бути поганим для матері, але йому незрозуміло хто він тоді? Хлопчикові доводиться відмовлятися від своїх чоловічих якостей і проявів.

Та ж історія, якщо батько присутній номінально, але не бере участь ні в сім'ї, ні у вихованні. Як правило, мати в такій сім'ї владна, пригнічує і знецінює батька і взагалі всім рулить.

Загалом, хлопчику потрібен образ сильного чоловіка, з якого він міг би брати приклад. Мати може підтримувати цей образ, наприклад, розповідями про хороших вчинках батька, демонстрацією поваги до чоловіків.

Є ще кілька способів позбавити хлопчика мужності:

  • Якщо батьки транслюють синові послання, що не хотіли його народженняя чи хотіли дитину іншої статі, то хлопчика також будуть чекати складності з прийняттям себе та своєї чоловічої природи.
  • Гиперопекающая, авторитарна мати буде придушувати сина, не даючи йому свободи вибору, можливості бути собою, проявляти ініціативу. Часто такі матері роблять з сина психологічного чоловіка.

Якщо в двох словах, то мами, у яких немає чоловіка або проблемні стосунки з ним, покладають цю роль на сина. Вони чекають від дитини те, що по ідеї повинен забезпечувати їм чоловік. Сина не відпускають від своєї спідниці, навіть коли той давно переступив поріг повноліття.

  • Ще один 100% працюючий спосіб — приниження чоловічої гідності сина. Деякі батьки без докорів совісті і, як вони впевнені, в інтересах сміються над зовнішністю хлопчика: починаючи з жирдяя або задохлика, закінчуючи виродком і Квазімодо. Або кажуть, що руки не з того місця, що слабак, що ні одна дівчина ніколи на нього не подивиться. Сміються також і над його прагненнями, мріями, почуттями, спробами себе показати. А буває, що виховують шляхом фізичного насильства.

Чим молодша дитина, тим менше можливості у нього протистояти цьому. Він вбирає все, як губка. Оцінки батьків, як найбільш близьких і авторитетних, з часом стають його власними. Таким чином хлопчик починає вважати себе «недомужчиной». У нього низька самооцінка і він упевнений, що не має чоловічими якостями.

За матеріалами: Олена Воробйова

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст