Психологія

Гарвардський психолог стверджує, що при знайомстві люди оцінюють один одного за двома критеріями

Це відбувається в лічені секунди, але на що ми звертаємо увагу насамперед?
5.8к.

Професор Гарвардської школи бізнесу Емі Кадді зі своїми колегами Пітером Гликом і Сьюзен Фіск більше 15 років займалися вивченням поняття першого враження. У ході своїх досліджень їм вдалося виділити кілька типових шаблонів, які супроводжують перше знайомство людей.

Кадді стверджує, що при першій зустрічі люди здатні миттєво відповісти на два питання:

  1. Чи можна довіритися йому/їй?
  2. Гідні він/вона мого поваги?

Вчені називають ці вимірювання взаємовідносин відповідно добротою і компетентністю, і в ідеалі всі ми прагнемо до володіння відразу двома цими якостями.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Цікавий факт: з професійної точки зору в суспільстві прийнято вважати, що компетентність є більш важливим фактором. Зрештою, людям хочеться показати, що рівень їх інтелекту і таланту цілком достатньо для того, щоб домогтися цілей. Але в реальності оточуючі оцінюють вас як раз по вашій доброті і надійності.

Кадді каже: «З точки зору еволюції, виживання залежить від того, чи заслуговує людина вашого довіри».

Цілком логічно, якщо врахувати, що за часів печерних людей було дуже важливо розуміти, чи збирається ваш товариш вбити вас, щоб забрати собі все ваше майно, і чи достатньо він компетентний, щоб розвести надійний багаття.

Читайте також: 10 деталей, з яких люди можуть судити про вас

І хоча компетентність є дуже важливим фактором, Емі Кадді все одно вважає, що вона починає цінуватися тільки після того, як між людьми з'являється довіра. Крім того, зайва зосередженість на вираженні сили може дати зворотний ефект.

Професор розповідає, що інтерни програми МВА настільки наполегливо прагнуть проявити свій розум і компетентність, що постійно пропускають важливі соціальні події, ігнорують пропозиції про допомогу і в результаті сприймаються суспільством як «неприступні особистості». Цих людей чекає гірке розчарування, коли після навчання вони не зможуть отримати бажану роботу, адже ніхто навколо не знає їх, а тому не може їм довіряти.

Кадді пояснює: «Якщо той, на кого ви хочете якось вплинути, не відчуває до вас довіри, нічого не вийде. Своєю поведінкою маніпулятора ви тільки викличете підозру. Добрий, викликає довіру і сильна людина викликає захоплення у оточуючих тільки в тому випадку, якщо йому вдалося встановити з ними довірчі стосунки. Тільки так його сила сприймається як перевага, а не загроза».

Переклад статті — A Harvard psychologist says people judge you based on 2 criteria when they first meet you  via Клубер
Фото Aleksandra Mazur

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст