Психологія

Ілюзія розуміння

У чому ж причини нерозуміння людей? Ми спілкуємося за допомогою слів. Але кожен вкладає в слово власне значення, і як результат вибудовує власну картину світу.
2к.

Візьміть слово «собака». І попросіть 10 осіб сказати, що означає це слово в їх розумінні. Не виключено, що ви знайдете багато спільного в цих описах, але і відмінностей буде чимало.

У кожного в голові виникне свій власний образ. Для одного це буде розлючений бультер'єр, для іншого ласкава чихуахуа в нашийнику зі стразами.

Цей простий приклад. А спробуйте описати слова «свобода», «любов», «щастя». Ці поняття набагато ширше і глибше і відмінностей буде набагато більше.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Ми привносимо в кожне слово свій зміст і сподіваємося, що інша людина, що виходить з своєї реальності, зрозуміє його так, як розуміємо її ми.

Але це неможливо. Причини нерозуміння один одного криються в тому, що у кожного свій індивідуальний спосіб обробки інформації. І якщо для вашої дитини хороша прогулянка — це гра з друзями «у війнушку», автомат, паркан, кущі, стрільба, гучні крики, валяння на землі. У вашому розумінні хороша прогулянка може бути зовсім інше, а зовсім не турбота, розбиті коліна, забруднена одяг і додаткова прання. Хоча для когось щасливі очі свого чада важливіше таких дрібниць.

Ми не просто спілкуємося один з одним і щось говоримо. Головне, — це сенс, який ми у них вкладаємо. Своїми словами та невербальними проявами ми спонукаємо людини до якогось кроку: схвалення, осмислення, відповіді, дії або бездіяльності і тд. і т. п . Але буває, що ми отримуємо зовсім не те, що хочемо, тому що інший вкладає в наші слова той зміст, який ближче його сприйняття дійсності.

Звідси і причини нерозуміння людей. І, навпаки, чим ближче людина сприймає цей сенс, тим ефективніше спілкування. Хороші комунікатори розуміють це, і воліють говорити «мовою смислового розуміння».

Тому що реально ми можемо хотіти одного, а висловлювати зовсім інше.

Наприклад, ви приходите в меблевий магазин. До вас підходить менеджер і запитує:

— «Що вас цікавить?»
— «Я шукаю кухню»  говорите ви.

  • «Зелений » продавець спочатку уточнить ціновий діапазон і ваші уподобання за стилем.
  • Досвідчений не стане починати з ціни. Спочатку він дізнається: Чим є кухня у вашому розумінні? Що для вас є головним? Без чого ви не уявляєте кухні? Який стіл у вашому понятті є зручним або оригінальним? і т. д.

Скільки буде покупців, стільки ж, абсолютно різних відповідей.

Найчастіше, можливість збиратися всією сім'єю в комфортній обстановці виявляється значно важливіше ціни.

Так вже влаштовано мислення людини, що ми по-особливому переробляємо інформацію. Ми можемо опускати якісь деталі, або спотворювати почуте, а часом щось узагальнювати. У якихось ситуаціях – це корисно, але досить часто «відсутні ланки» не дають нам повноти картини, і змушують робити неправильні висновки.

Саме із-за цього часто виникають причини нерозуміння.

Існують такі способи, за допомогою яких ми осмислюємо свій досвід і всю інформацію. Знання їх допомагає зрозуміти як ми спілкуємося один з одним і з світом.

Викреслювання інформації.

При викреслюванні ми «опускаємо» частину інформації. Такий фільтр важливий, особливо зараз, коли інформаційний потік величезний. Ми засвоюємо лише те, що в даний момент нам здається корисним і потрібним, і не звертаємо увагу на все «зайве».

Генералізація або узагальнення.

Досить часто ми використовуємо більш великі категорії, в яку входять ще множинні підкатегорії. В різних контекстах ми можемо розукрупнювати та узагальнювати інформацію. В житті ми це робимо постійно, коли надаємо речей або подій більш загальне значення.

Спотворення.

Приклади спотворення — наша «жовта преса», різні плітки і перессуды. Пам'ятаєте дитячу гру «Зіпсований телефон». Суть та ж.

Ми постійно знаходимося в «ілюзії розуміння» один одного. Пропускаємо слова через свій власний фільтр сприйняття, отримуємо на виході інформацію, яка відповідає нашому досвіду, і намагаємося надати їй сенс.

author avatar
Антон Клубер Головний редактор
Антон займає почесне місце головного редактора сайту Клубер вже більше десяти років, демонструючи свої професійні навички журналіста. Володіючи глибокими знаннями в області психології, відносин і саморозвитку, він також захоплюється езотерикою і кінематографом.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст