Відносини

Ось як батьки виховують своїх дітей нарцисів

Вчені спробували визначити, чим відрізняються нарциси від людей з високою самооцінкою: хто з них більш агресивний і навіть жорсткіший в порівнянні з іншими людьми, хто більше схильний до ризику опинитися в депресії
2.9к.

Майже кожному з нас доводилося стикатися з завзятим нарцисом – на роботі, в суспільстві або (не дай Бог) будинку. В такі моменти нас цікавить, як людина взагалі міг стати і що з ним могло статися в дитинстві.

Щоб визначити, що стає поштовхом до розвитку нарцисизму, вчені провели дослідження, в якому брали участь 565 дітей у віці від 7 до 11 років, а також їх батьки – 290 батьків і 415 матерів.

Результати експерименту виявилися недвузначными: батьки, які «переоцінюють» своїх дітей у цьому віці, кажуть їм, що вони краще за своїх однолітків, і ставляться до них по-особливому, найімовірніше виховають майбутніх нарцисів. Якщо вчасно цього не перешкодити, такі хлопці виростуть самозакоханими особистостями. Вчені впевнені, що якщо батьки виділяють своїх дітей на тлі інших, то тим самим можуть прищепити дитині впевненість у власній перевазі, а це вже є базовим ознакою нарцисизму. А якщо просто ставитися до дітей c любов'ю і розуміємо, то вони почнуть цінувати себе, що саме по собі є запорукою нормальної самооцінки.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Це має бути інтуїтивно зрозуміло, але автори Б. Бушмен з Університету штату Огайо і старший науковий співробітник Утрехтського і Амстердамського університетів Е. Бруммельман вважають інакше. Теорія психоаналізу припускає, що поява нарцисизму пов'язано з відсутністю батьківського тепла і турботи. Тому Бушмен і Бруммельман сформулювали свою теорію соціального навчання, осягнути яку можна тільки з допомогою поведінкового моделювання. Ця теорія суперечить доводів прихильників психоаналізу і доводить, що діти переймають схильність до нарцисизму від своїх батьків, які стверджують, що їх дитина більш ніж особлива.

Вчені спробували визначити, чим відрізняються нарциси від людей з високою самооцінкою: хто з них більш агресивний і навіть жорсткіший в порівнянні з іншими людьми, хто більше схильний до ризику опинитися в депресії, стан тривожності або впасти у наркотичну залежність. Як вже згадувалося вище, батьки, відносяться до своєї дитини з теплотою і увагою і не вселяють їм переваги над оточуючими, напевно виростять впевнених у собі дітей.

Раніше проведені дослідження розглядали тільки дорослих нарцисів, але в 2008 році Бруммельман у своєму інтерв'ю сказав, що сьогодні з'явилися надійні інструменти, що дозволяють застосувати колишні прийоми аналізу і до дітей. До 7-8 років у дитини формується вміння визначати, чи задоволений він собою, і порівняти себе з іншими дітьми. Це той самий вік, коли дитина особливо чутлива до впливу батьків.

Дослідники відзначили, що поки не можуть підтвердити наявність прямого причинно-наслідкового зв'язку: «Звичайно, батьківське переоценивание здібностей дитини не є єдиною причиною розвитку нарцисизму. Як і будь-яка інша риса характеру, нарцисизм може передаватися у спадок і частково зав'язаний на формуванні перших рис характеру. Але деякі діти можуть сильніше проявляти схильність до нарцисизму, якщо батьки починають їх переоцінювати».

Психолог Гарвардського університету Р. Вайсбурд спільно з учасниками проекту Making Сагіпд Common Project виробили кілька рекомендацій щодо того, як виростити своїх дітей турботливими, відповідальними і ввічливими людьми.

Крім того, що нам періодично доводиться стикатися з нарцисами, чому нас повинна турбувати ця тема? Що ж, за останні 10 років нарцисизм дуже сильно поширився в рядах західної молоді. В одному зі своїх інтерв'ю Бушмен висловив свою стурбованість цією проблемою: «Я 30 років займався вивченням агресії і зрозумів, що найнебезпечнішим переконанням людини є його віра в свою перевагу над оточуючими: що чоловіки краще за жінок, що одна раса краща за іншу і т. д. Коли люди починають вірити, що вони краще інших, то починають вести себе відповідно».
Бушмен і Бруммельман вважають, що нарциси відчувають свою перевагу над оточуючими, мріють про досягнення успіху і часто проявляють агресію і навіть жорстокість.

Чи можна з цим щось зробити? Бруммельман впевнений, що так. І не тільки в період з 7 до 12 років, коли в людині починає формуватися характер, але й пізніше. Вчений каже: «Можливо, ми просто повинні навчити батьків надавати своїм дітям любов і турботу без зведення їх на п'єдестал та навіювання їм, що вони найкращі».

author avatar
Елліна Гофман Редактор
Народившись в Одесі, а тепер проживаючи в Тель-Авіві, я, Елліна Гофман, перенесла багатство культур і знань з одного куточка світу в інший. Моя пристрасть і глибоке розуміння психології міжособистісних відносин і астрології дозволяють досліджувати та розкривати тонкі нюанси людського досвіду крізь лінзу астрологічних символів.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст