Краса і здоров'я

Молодіти уві сні: як приручити «гормон молодості» — мелатонін

Спати і молодіти? Звучить заманливо!
1.7к.

Спати і молодіти? Звучить заманливо!

Секрет перший — повноцінний здоровий сон.

Визначення «сова» і «жайворонок» давно увійшло в наше життя.

У 1970 році шведський психолог О. Оквиста виділив три основні різновиди біоритму людини: ранній — «жайворонки», пізній — «сови» і середній між ними — «голуби».

Але як йдуть справи насправді з точки зору біології?

Природа тонко розподілила призначення кожного виду на Землі. Нічних хижаків вона дала гострий нюх, пильність і тонкий слух. Людина всього цього позбавлений. Людина — «хижак денний». Ми «полюємо» вдень, добуваючи їжу на роботі.

«Верховні жерці» нашої гормональної системи — гіпофіз і епіфіз налаштовані на роботу в денний час. Це означає, що з настанням ночі, епіфіз дає команду на виділення специфічного гормону, який запускає в тілі процеси оновлення і омолодження.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Поки ми спимо, тіло працює. М'язи розслаблюються, в них покращується кровотік і в процес включаються нирки. Вночі вони активно виводять з організму продукти розпаду, накопичені за день.

Серце продовжує качати кров. Ритм трохи сповільнюється, але воно працює!

Цілодобово працює печінка. За ніч вона проводить ревізію тіла, нейтралізує мертві клітини і разом з жовчю виводить їх з організму. Ніч для неї — час «генерального прибирання».

З 23 до 02 години, гіпофіз активізує синтез гормону росту і все наше тіло починає ростити нові клітини.

І керує всім цим — епіфіз, виділяючи в кров «гормон молодості» — мелатонін.

Мелатонін — чарівний гормон, що виділяється в незначних кількостях і тільки вночі. Але навіть цієї кількості достатньо, щоб запустити і зв'язати між собою процеси самовідновлення організму.

І гормон і гормон молодості виробляються практично синхронно між 23 годинами і 2 годинами ночі. До п'ятої ранку їх активність падає, і з першими променями сонця, їм на зміну приходить гормон бадьорості і гарного настрою — серотонін.

Ми не пристосовані вести нічний спосіб життя. І щоб зберегти молодість, повинні рано лягати спати.

Секрет другий — білкова їжа ввечері.

На жаль, ритми збиваються. Увечері ми дивимося телевізор, сидимо біля комп'ютера. І дуже часто саме ввечері у нас виникає нездорове збудження. В цей момент ми говоримо собі — «я — сова».

Впізнаєте себе?

Для синтезу мелатоніну потрібна ніч. Найменший світло, що потрапляє на сітківку ока, блокує цей процес. Не виділяється мелатонін — перестає синтезуватися гормон росту. І, як наслідок, наднирники продовжують виділяти гормон стресу. Коло замкнулося.

Як відновити і відрегулювати цей процес.

Мелатонін виробляється з єдиною амінокислоти — триптофану, яка міститься в продуктах тваринного походження. В першу чергу, це продукти з високим вмістом білка — молоко, сир, м'ясо.

Ось чому так необхідно включати у вечірній раціон продукти з високим вмістом білка, щоб сон був міцним і спокійним, а епіфіз міг спокійно виробляти гормон нашої молодості.

Секрет третій — масаж шиї.

Світло, що потрапляє на сітківку, за численними зорових нервах передає збудження в кору головного мозку. А адже мелатоніну потрібна темрява, найменша іскорка світла уповільнює процес його виділення.

Є особливий «зоровий» нерв, який стимулює роботу очних. Це щільний пучок, який проходить по задній поверхні шиї. Легкі кругові погладжування в цій сфері допоможуть налаштуватися на здоровий сон. І ніщо не завадить організму молодіти поки ми спимо.

Секрети омолодження прості. Але тільки прості, системні і щоденні дії дадуть потрібний результат.

За матеріалами: Книга рецептів молодості

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст