Саморозвиток

Чотири буддійські стратегії боротьби зі стресом

«Щоранку ми народжуємося заново. Те, що ми робимо сьогодні, — це найважливіше», — Будда.

Будда стверджував: «Незалежно від того, як складно було минуле, ви завжди можете почати з чистого аркуша». Це важливе твердження запрошує нас вивчити різні буддійські стратегії управління стресом.

Буддизм стверджує, що наш психічний стан визначається тим, що відбувається тут і зараз. Мета полягає в тому, щоб навчити нас частіше зосереджуватися на теперішньому моменті, а не турбуватися про майбутнє.

«Живи справжнім моментом, мудро і щиро», — говорив Будда.

Спочатку буддизм був релігією, але сьогодні він виріс у видатну життєву філософію для мільйонів людей по всьому світу. У контексті буддійської психології традиція Тхеравади стала основою медитативних практик, звідки виходять ключові принципи буддизму, що стосуються боротьби зі стресом.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Ця традиція спрямована на розширення нашого усвідомлення себе, нашого оточення і поточних подій. Її мета полягає в тому, щоб допомогти нам більш гнучко реагувати на життєві виклики.

Застосування буддійських практик в області психічного здоров'я вже давно не новина. Фактично, психологи, психіатри та інші медичні фахівці також відзначають позитивний ефект такої практики, як медитація.

«Якщо ваше співчуття не включає вас самих, воно неповне», — Будда.

1. Візьміть відповідальність за своє поточне становище.

Скільки разів ми звинувачували інших у помилках, які насправді були нашими? Згідно буддійської філософії, ми несемо відповідальність за себе і свої вчинки. Буддизм стверджує, що немає ніяких искупителей, крім нас самих. Ми єдині, хто може пробачити себе, щоб рухатися далі.

Медитація Саматха може допомогти в цьому. Вона полягає в концентрації розуму на одному аспекті реальності, наприклад, на ручці. Мета полягає в тому, щоб зменшити вплив надлишкової стимуляції, з якою ми стикаємося, що може перешкодити нам розпізнати власні помилки. Для досягнення цієї мети ми можемо використовувати певні техніки дихання.

2. Відчуйте силу життя тут і зараз.

«У минулому році було набагато краще», «Я був щасливішим, коли був молодшим»... Занадто глибоке занурення в минуле може закріпити нас там і перешкодити звернути увагу на сьогодення. Але ми не можемо змінити минуле, тому чому б нам не зосередитися на сьогоденні?

Що ще важливіше, як ми можемо покращити сьогодення? Нам потрібно сфокусуватися на цьому.

У цьому може допомогти медитація Віпасана. Вона дозволяє нашому розуму перемикатися між різними стимулами, коли ми сприймаємо їх тут і зараз. Це допомагає нам відчувати себе в потоці наших переживань. Більш того, це допомагає нам зануритися в те, що ми робимо і відчуваємо, надаючи цьому сенс і мета.

3. Уникайте нездорових прихильностей

Це одна з найбільш проникливих стратегій боротьби зі стресом. Вона пропонує нам зупинитися і задати собі питання:

  • Чому ми продовжуємо підтримувати відносини, які приносять біль?
  • Що змушує нас вибирати схожих партнерів?
  • Чому ми так цінуємо матеріальне?
  • Доставляє нам робота справжнє задоволення?

Як люди, ми прив'язуємося до предметів, людей і процесів, які приносять нам дискомфорт. Це відбувається тому, що ми не в змозі змінити або контролювати їх. Певною мірою це нормально. Тут на допомогу приходить буддійське вчення аничча, або непостійність.

Це вчення закликає нас зрозуміти, що людська свідомість, або сутність суб'єктивного сприйняття включає короткі епізоди пізнавальної активності, які мають конкретне і часто швидкий початок і завершення. Все має свій початок і кінець.

Прихильність до чогось болючого і незмінним може принести нам великі страждання. А якщо ви завжди спотыкаетесь про той же камінь, можливо, настав час переглянути свої звички і підходи.

4. Міняйтеся

Чи замислювалися ви про те, чому деякі помилки повторюються знову і знову? Можливо, ми занадто швидко зміцнюємося в переконанні, що «так і повинно бути», «мені потрібно бути прийнятим таким, який я є» чи «я завжди був таким, і нічого не зміниш». І хоча це може принести нам деяке полегшення, це не завжди допомагає нам рости і розвиватися.

Буддизм пропонує нам інструменти для зміни цього циклу через практику медитації. Її мета полягає в досягненні стану, відомого як анатта, або усвідомлення відсутності постійного «я». Це дозволяє нам бачити, що, хоча наша особистість залишається, вона може змінюватися в міру нашого розвитку і самопізнання.

Такі вправи відкривають перед нами безліч шляхів до самопізнання. Вони наближають нас до розуміння самих себе, допомагаючи прийняти як наші помилки, так і наші потенційні можливості. Буддизм вчить нас краще розуміти себе і, в кінцевому підсумку, стати більш щасливими.

«Щоранку ми народжуємося заново. Те, що ми робимо сьогодні, — це найважливіше», — Будда.

author avatar
Марина Карасьова Редактор
Наш редактор Марина мріє, щоб усі діти були щасливими. А ще про великій бібліотеці, наприклад, як у письменника Умберто Еко. Вона вважає, що особисте зібрання книг — це колосальний набір ресурсів, що дозволяє зробити навіть неможливе можливим. За освітою психолог Марина, багато років працювала редактором у різних виданнях.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст