Саморозвиток

10 уроків Далай-лами, які змінять ваше життя

«Будьте ласкаві, коли це можливо. А можливо це завжди».
6.4к.

Одного разу Опра Вінфрі запитала Далай-ламу: «чи Доводилося вам прощати за щось себе?» Його святість відповів: «Якщо чесно, моє ставлення до комарам було не дуже доброзичливим і спокійним, як, власне, і до клопам».

Опра була неймовірно здивована, що за 78 років, прожитих Далай-ламою на той момент, він не зробив нічого іншого, що, на його думку, заслуговувало б прощення. Прощення і співчуття до всіх живих істот завжди були двома наріжними стовпами навчань Далай-лами. Так давайте дізнаємося, як його уроки здатні змінити все наше життя, якщо ми дозволимо їм це зробити.

1. Проявляйте більше співчуття.

«Співчуття не має жодного стосунку до релігії як такої. А ось до людяності воно має саме пряме відношення. Більш того, без них виживання людства було б неможливим», — Далай-лама.

Результати багатьох досліджень показують, що коли ви виявляєте співчуття до інших людей, то відчуваєте той же приплив енергії і гарного настрою, як і коли займаєтеся сексом, їсте щось смачне або, скажімо, розслабляєтеся у гарячій ванні. Простіше кажучи, прояв співчуття корисно для вашого здоров'я. Так що проявіть співчуття до ближнього і отримаєте всі прекрасні переваги: зниження рівня стресу, нормалізація серцевого ритму і поліпшення імунітету.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Як проявити співчуття до іншої людини? Для цього вам потрібно всього лише спробувати зрозуміти його почуття та емоції. Поговоріть з ним і постарайтеся зрозуміти, через що йому доводиться пройти. Це куди більш вимогливий до вас процес, ніж просто прояв доброти. Якщо ви хочете проявити співчуття, вам не обійтися без емоційної залученості. До речі, заодно ви можете поцікавитися про те, яка допомога потрібна вашому співрозмовнику. Ви можете застосувати це до:

  • Хворому другові
  • Комусь, хто втратив роботу, і дуже потребує підтримки
  • Родичу, який не знає, що йому робити зі своїм життям
  • Одному, тільки що пережив хворобливе розставання
  • Бездомному

2. Будьте ласкаві і допомагайте іншим людям.

«Моя віра дуже проста. Вона не потребує ні в храмах, ні в священному писанні. Наш власний розум, наше серце повинні стати храмом, а доброта повинна стати нашим священним писанням. Будьте ласкаві, коли це можливо. А можливо це завжди», — Далай-лама.

Насправді доброта і щедрість стоять вам не так вже й багато, але завдяки їм ви можете стати щасливішими. Саме до цього висновку прийшов Майкл Нортон і його колеги в Гарвардській школі бізнесу за результатами досить цікавого наукового дослідження. Як виявилося, добровольці, які, отримавши певну суму, жертвували її частина тим, хто її потребує, незмінно виявлялися більш щасливі, ніж ті, хто витрачав усе тільки на себе.

3. Знайдіть своє щастя.

«Сенс нашого життя в тому, щоб бути щасливими», — Далай-лама.

Іноді наше життя стає настільки метушливим і безладною, що єдине, чого нам хочеться в кінці чергового дня — це можливість бути хоча б трохи щасливими.

Коли Далай-ламі поставили питання про щастя, він відповів, що сучасне суспільство буквально завалює нас повідомленнями про матеріальні блага. І що ми бачимо дуже мало послання про прощення, співчуття, терпіння, доброзичливості та доброту. Адже для того, щоб бути щасливими по-справжньому, ви повинні приділити більше часу саме цим цінностям, а не накопичення матеріальних благ.

«Ніхто не здатний подарувати нам щастя готовим — воно завжди виникає з наших власних вчинків», — Далай-лама.

4. Знайдіть спокій в глибині власної душі.

Далай-лама радить щодня проводити хоча б трохи часу наодинці з самими собою. Приділіть цей час роздумам про власне життя і того, що вам зовсім не потрібні такі негативні думки, як гнів, презирство, ненависть і заздрість. Постарайтеся замінити їх такими позитивними емоціями, як оптимізм, вдячність, любов та спокій.

Далай-лама вважає, що лише істинно спокійний і умиротворений розум здатний стати джерелом щастя та гарного здоров'я, і в цьому він абсолютно правий.

5. Не заподіюйте зла іншим людям.

«Якщо ви можете допомагати іншим, робіть це, якщо ви цього не можете, то хоча б не шкодити їм», — Далай-лама.

Якщо ви раптом почнете «годувати» інших людей відвертою брехнею, розпускати про них мерзенні чутки, домагатися бажаного погрозами і користуватися несправедливо отриманим перевагою над ними, то негативна «віддача» від усього цього рано чи пізно отруїть ваше життя, позбавивши будь-якої надії на щастя.

Це лише кілька дій, здатних завдати шкоди оточуючим, але намагайтеся уникати як їх, так і всіх їм подібних.

6. Піклуйтеся про ваших дружніх відносинах.

Дружба — це саме чудове, що тільки може трапитися з вами. Піклуйтеся про своїх друзів і ніколи їх не ображайте — натомість вони будуть щедро обдаровувати вас довір'ям та прихильністю. Справжня дружба ніколи не залежить від вашого положення в суспільстві або від того, скільки у вас грошей.

Шкода, що багато людей нехтують друзями настільки, що в результаті їх життям починає правити самотність. Не дивно, що все це веде до депресії.

7. Не дозволяйте сучасним технологіям керувати вашим життям.

Чи знаєте ви, що у Далай-лами є більше 8 мільйонів послідовників у Twitter? І хоча він вітає ту легкість, з якою соціальні мережі дозволяють нам спілкуватися один з одним, він також застерігає проти зайвого використання сучасних технологій, приводячи наступні доводи:

  • Іноді вони проникають у наше життя настільки сильно, що починають її контролювати — погляньте хоча б на парочки в ресторанах, проводять весь час, втупившись в екрани своїх телефонів.
  • Якщо ви не можете провести і дня без телефону, хто у вашій парі головний — ви чи він?
  • Навіть якщо у вас повним-повно віртуальних друзів, вони далеко не обов'язково зможуть замінити справжню дружбу.
  • Віртуальне спілкування дуже рідко допомагає вам проявляти співчуття до оточуючих.
  • Якщо ви витрачаєте майже весь ваш час на спілкування в мережі, у вас залишиться набагато менше часу на спілкування в реальності.

«Технології — наше дітище, і ми повинні їх контролювати. Якщо ж ми станемо рабами технологій, це аж ніяк не піде нам на користь», — Далай-лама.

8. Не сваріться і не сперечайтеся — краще ведіть переговори.

«Шлях ненасильства означає шлях спілкування і діалогів, які ведуться словами, а не кулаками. Діалоги означають компроміс і повагу прав один одного: лише спілкування і примирення може надійно позбавити нас від конфліктів і розчарувань. Коли обидві сторони йдуть назустріч один одному, в результаті немає ні перемогли на всі 100%, ні переможених. Це наймудріший спосіб вирішення конфліктів. Єдиний вірний спосіб», — Далай-лама.

Неважливо, з яким саме конфліктом вам доводиться мати справу, будь то міжнародний криза або сварка з вашим партнером або босом, ключем до найбільш мирного і спокійного результату завжди є діалог. Лише так ви можете навчитися мистецтву компромісу і переговорів.

Його святість радить під час діалогу якомога менше згадувати про минуле, замість цього зосередившись на тому, що викликало поточну проблему.

9. Будьте ласкаві до землі.

Якщо ми хочемо, щоб людський рід вижив, важливо піклуватися про цю планету так добре, як тільки можемо. Віддавайте сміття на переробку, придивляйтеся до альтернативних способів отримання енергії і дізнавайтеся, як саме ви можете допомогти зберегти природу, щоб їй не захотілося відігратися на людство в цілому.

10. Вчіться на своїх помилках.

«Якщо ви програли, але засвоїли цінний урок, значить, ви перемогли», — Далай-лама.

Коли ви робите помилку, погляньте на те, що сталося тверезим поглядом, і постарайтеся зрозуміти, що і коли пішло не так. Можливо, ви сказали щось не те або недостатньо продумали свої дії. Можливо, ваш проект вкралася помилка на стадії проектування, а, можливо, ви не врахували форс-мажорних ситуацій. Навіть якщо ви зіткнулися з катастрофою і змушені після неї збирати життя по шматочках, то все одно можете отримати з неї щось корисне.

author avatar
Віталій Христюк
Віталій — видатний перекладач, редактор та автор статей, чия робота характеризується не тільки високим професіоналізмом, але і глибокою ерудицією. Його знання охоплюють широкий спектр тем і областей, що дозволяє йому створювати тексти, насичені інформацією, глибокими знаннями і унікальними інсайтами.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст