Психологія

Якщо ви постійно щось забуваєте, це ознака високого інтелекту, стверджує наука

Якщо вам властива "забудькуватість", то, ймовірно, ви не раз замислювалися про те, як поліпшити свою пам'ять. Тим не менш, вчені стверджують, що така "забудькуватість" може бути ознакою чогось більшого!
9.5к.

Існує стереотип: «незграбний професор», який знає все на світі і при цьому абсолютно розсіяний, забуває про найпростіші речі у своєму житті, наприклад про те, куди він поклав окуляри або який сьогодні день тижня. Може, вони сходять з розуму від старості? А може, вони просто намагаються запам'ятати так багато, що їх розум вже не справляється з навантаженням?

Якщо ви постійно щось забуваєте, це ознака високого інтелекту, стверджує наука

Результати дослідження, проведеного в 2018 році в Університеті Торонто, здається, залишилися непоміченими, але в них міститься найцінніша інформація, про яку нам варто замислитися. У ньому вивчалася зв'язок між пам'яттю, інтелектом та освітою в цілому — а точніше, роль забування в навчанні та здобутті знань. Дослідники прийшли до висновку, що забудькуватість — це не просто поширена проблема, з якою ми стикаємося, але і важлива частина процесу навчання! Вони пояснюють, що насправді роль «пам'яті» полягає не в тому, щоб зберігати всі факти і дані, які нам підносять на протязі всього життя, і згадувати їх за бажанням, а в тому, щоб сортувати інформацію, що надходить у наш мозок, зберігаючи тільки найважливіше для прийняття рішень надалі.

«Справжня завдання пам'яті — оптимізувати процес прийняття рішень» , — пояснив один з авторів дослідження Блейк Річардс в бесіді з woman's Health Magazine. Важливо, щоб мозок забував несуттєві деталі і концентрувався на тому, що допоможе приймати рішення в реальності». Коли ви намагаєтеся розібратися в що відбувається навколо, а ваш мозок постійно згадує безліч несумісних між собою спогадів, вам стає складніше прийняти зважене рішення». Ви коли-небудь замислювалися, чому ви забуваєте одні речі, але добре пам'ятаєте інші?

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Фахівці Підлогу Франкленд і Блейк Річардс роками вивчали та аналізували інформацію про діяльність мозку, пам'яті і втрати пам'яті, включаючи дослідження, проведені як на людях, так і на інших тварин. Вони виявили, що всі дані, з якими вони зіткнулися, приходять до одного і того ж висновку — процес «забування» є важливою частиною навчання, збереження нової інформації і демонстрації більш високого рівня інтелекту. Правда, це змушує задуматися про те, як ваш мозок вирішує, яку інформацію зберегти, а яку викинути. Ви, напевно, помічали, що не можете згадати щось важливе, наприклад день народження двоюрідного брата, але коли по радіо звучить «Богемська рапсодія», ви без праці згадуєте кожне слово. Справа не в тому, що ви вважаєте якусь інформацію «важливою».

Якщо ви постійно щось забуваєте, це ознака високого інтелекту, стверджує наука
Блейк Річардс

За інформацією CNN, Річардс також висловився з приводу цих досліджень так:

«Ми всі захоплюємося людьми, які можуть перемогти в інтелектуальної гри Trivial Pursuit або здобути перемогу в грі Jeopardy, але справа в тому, що еволюція сформувала нашу пам'ять не для того, щоб вигравати у банальних іграх, а для того, щоб приймати розумні рішення».

«А якщо поглянути на те, що необхідно для прийняття грамотних рішень, то можна стверджувати, що забувати деякі речі дуже корисно».

«Не варто забувати все, а якщо ви забуваєте набагато частіше, ніж зазвичай, це може стати приводом для занепокоєння».

«Але якщо ви забуваєте незначні деталі, це, швидше за все, ознака того, що ваша система пам'яті абсолютно здорова і робить саме те, що повинна робити».

«Замість того, щоб зберігати всю цю марну інформацію, яку за нас можуть зберігати наші телефони, наш мозок звільняється для зберігання дійсно важливих для нас спогадів».

Як видно з наведеного вище прикладу, ви можете бачитися з двоюрідним братом всього кілька разів в рік, що обмежує ймовірність того, що вам знадобиться згадати цю інформацію в майбутньому. Зате під час подорожі за кращими друзями ви слухали радіо «Богемскую рапсодію» і співали разом з ними — це спогад, про який ви і ваші друзі будете часто згадувати, обговорюючи «старі добрі часи». Тому ваш розум згадує цю інформацію, усвідомлюючи, що пісня — важлива деталь у спогадах, яка ще не раз проявиться в майбутньому.

Тому наступного разу, коли хтось звинуватить вас в забудькуватості, просто посміхніться. Зрештою, це просто означає, що ваш мозок працює так, як повинен, і у вас так багато важливої інформації, що ви не можете відволікатися на такі дрібниці. Звичайно, якщо ви взагалі згадайте це дослідження!

author avatar
Антон Клубер Головний редактор
Антон займає почесне місце головного редактора сайту Клубер вже більше десяти років, демонструючи свої професійні навички журналіста. Володіючи глибокими знаннями в області психології, відносин і саморозвитку, він також захоплюється езотерикою і кінематографом.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст