Психологія

Вихід з глухого кута: Що робити коли вже нічого не хочеться і нічого не радує

Хочете зрозуміти, як ви будете почувати себе в майбутньому — подивіться на інших, хто пережив щось схоже.
4к.

Зміни викликають стрес — це абсолютно нормальне явище. 

Коли тварина бачить щось нове, то воно напружується і спочатку ставиться до цього дуже тривожно. Підвищується секреція адреналіну, весь організм мобілізується, м'язи готові до активних рухів, увагу зосереджено.

У популярній літературі стрес асоціюється з негативним явищем, але насправді це не так. Під впливом стресу людина не тільки відчуває прилив фізичної сили — поліпшуються і його функції мозку.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

Вчені з'ясували, що людина краще запам'ятовує в стресовій ситуації, так як в процесі аналізу і обробки інформації мозок починає задіяти не тільки гипокампус, але і амигдалу, тобто включаються резерви.

Але природа не закладала механізмів виживання в режимі тривалого стресу. Неможливо тримати організм тривалий час у стані підвищеної мобілізації. З точки зору еволюції якщо тварина не зміг впоратися з ситуацією, втекти, перемогти або як піти від неї, то, швидше за все, воно вже мертве або з'їдено іншим тваринам.

З одного боку, світ стає динамічним і стрімким, а з іншого — стресові ситуації стають вкрай затяжними. Навіть незначний конфлікт на роботі може затягнутися на кілька місяців або навіть років, а що говорити про більш серйозні проблеми, наприклад, такі, як розлучення.

Подібний затяжний дисфункціональний стрес називається дистресом. Справа в тому, що тривалі переживання забирають наші когнітивні ресурси, і виходить замкнуте коло: чим сильніше ми страждаємо, тим менше залишається сил на пошук вирішення проблеми, так як мозок цілком заповнений негативними емоціями, що тільки погіршує ситуацію і підсилює переживання.

Спіраль закручувалася якийсь час, і в результаті ми опинилися в такому становищі, коли вже нічого не хочеться, нічого не радує і не приносить колишнього задоволення. Ми більше не можемо навіть уявити своє майбутнє хоч з якимось оптимізмом, — а це один з основних ознак депресії. Виникає замкнене коло, з якого дуже складно вибратися, так як еволюція не заклала нам необхідних автоматичних інструментів.

Ті, хто вже потрапив в стан депресії, швидше за все не будуть читати цей блог, так як вже ніщо не цікаво і не привертає увагу такого індивідуума, — його мозок зайнятий тільки переживанням. Здатність переживати, думати про майбутнє і уявляти — це відмітна властивість людини, і за все це відповідає одна ділянка мозку. Людини розумної від неардельтальца і людиноподібних мавп якраз і відрізняє серед іншого це істотний розвиток фронтальної кори головного мозку.

Одним з хірургічних способів лікування стійкої клінічної депресії була, як не дивно, лоботомія. Пацієнтам буквально сокиркою для льоду перерізали тканини орбітофронтальної кори головного мозку. В результаті цієї операції людина заспокоювався, так як не міг більше уявляти. Лікарі ставили питання пацієнтам, які пройшли дану операцію про те, що людина переживає, коли думає про своє майбутнє, у відповідь чаші всього було — нічого, просто порожнеча.

Деніел Гілберт в своїй книзі «Спотикаючись про щастя» наводить три основних недоліку уяви:

1. Наша уява дозволяє собі довільно заповнювати необхідну інформацію і при цьому дуже часто упускає найважливіше.

Наш мозок вміє добре прогнозувати і передбачати найближчі події. Коли ми слухаємо чию-то мова, то не чуємо всіх звуків, і наш мозок легко заповнює прогалини. Ми часом навіть не відчуваємо, що щось не розчули. Коли ми читаємо якийсь текст, то легко можемо здогадатися, яке в цьому реченні буде наступне авокадо. Опв, спіткнулися, тому що мозок вгадував, що там буде «слово», а не «авокадо». Але у випадку довгострокових прогнозів і спроб уяви наш мозок починає довільно заповнювати прогалини.

2. Зазвичай ми проектуємо сьогодення на майбутнє.

Перечитайте фантастів 1980-1990-х років, які уявляли сьогоднішні дні, і там ви побачите дещо трансформована минуле, в якому жили автори. Майбутнє невідоме, і розвиток подій залежить від величезної кількості випадкових подій. Відповідно, якщо ми сприймаємо поточну ситуацію як негативну, то нам вкрай складно уявити щасливе майбутнє.

3. Ми завжди помиляємося, коли намагаємося передбачити, які у нас будуть відчуття і переживання, коли відбудуться ті чи інші події.

Ми думаємо, що будемо в стані ейфорії, коли переможе наша улюблена команда або ми отримаємо надбавку до зарплати. Насправді, коли дані події відбудуться, то вони будуть на тлі безлічі інших самих різних подій, іншого емоційного фону і, швидше за все, будуть сприйняті нами зовсім по-іншому, як мінімум, не так яскраво, як ми припускаємо в своїй уяві. Та й практично неможливо уявити приємні почуття в майбутньому в той момент, коли ми страждаємо в сьогоденні.

Таким чином, якщо ви потрапили в ситуацію, з якої не змогли знайти вихід, коли ви сприймаєте своє справжнє як жахливе майбутнє безнадійно, то краще не потрапляти в замкнуте коло переживань та не вчиняти даних помилок:

  • Не потрібно намагатися контролювати своє майбутнє, воно невідомо, чи є якісь чинники його визначають, але занадто багато випадків вступає в гру. Ми навчилися уявляти, але поки не вміємо пророкувати.
  • Не потрібно розглядати своє минуле, особливо з точки зору того, що нам найбільше подобалося, а що ні. Наш мозок швидко стирає з пам'яті відчуття і підміняє їх, виходячи з поточної ситуації.
  • Не потрібно намагатися уявити те, як ви будете відчувати себе в якійсь певній ситуації в майбутньому. Якщо ми не можемо згадати свої старі відчуття, то майбутні відчуття ще гірше можемо спрогнозувати.

Замість цього краще дотримуватися наступних простих правил:

  • Хочете зрозуміти, як ви будете почувати себе в майбутньому — подивіться на інших, хто пережив щось схоже. Якщо ви боїтеся, що доведеться працювати не за фахом з сильним зниженням у статусі і зарплати — знайдіть і поговоріть з тим, хто з директорів потрапив у водії. Якщо ви боїтеся, що залишитеся інвалідом, то поговоріть з реальним інвалідом, і ви побачите, що більшість з них змогли адаптуватися до життя. Ви будете здивовані, наскільки самовідчуття реального людини, що пережила катастрофічну ситуацію, буде відрізнятися від вашого уявлення про неї.
  • Дивіться на світ ширше. Будь-який водій знає, що якщо дивитися під колесо, то і швидкість здається більше, і легко можна пропустити важливий поворот або нерівності на дорозі. Дивлячись у своє майбутнє, потрібно дивитися з максимально широким горизонтом, суха статистика дасть кращий прогноз, ніж наші суб'єктивні відчуття.
  • Зосередитеся на тому, чого людина еволюційно пристосований — виживання тут і зараз. Ми непогано вміємо відчувати загрози і закономірності, які призводять до успіху тут і зараз. Без цих навичок наші предки не змогли б вижити, не маючи ні іклів, ні пазурів, ні хорошого нюху. В період кризи і небезпеки стратегія, планування, аналіз не сильно допоможуть. Що роблять тварини, коли стикаються з небезпекою — біжать. Швидка реакція і фокус на необхідних сьогохвилинних дії тут і зараз з більшою ймовірністю допоможуть впоратися із загрозою, ніж глибокий емоційний аналіз ситуації.

Основне завдання — це, вирішуючи проблему, перестати бігати як білка в колесі. Чим довше не знаходиться вихід з ситуації, тим одноманітніше і тривожніше стають думки, які призводять до ще більших переживань і звуження розглянутих варіантів рішення проблеми. Виходить, що замість того, щоб їхати, ми сидимо в заведеній машині, тиснемо на газ, бензин горить, дим йде, а автомобіль не їде, — таку малість як швидкість включити ми й забули, так як мозок зайнятий стражданнями, а очі дивляться безперервно в одну точку.

Автор — Ар'є Готсданкер

author avatar
Елліна Гофман Редактор
Народившись в Одесі, а тепер проживаючи в Тель-Авіві, я, Елліна Гофман, перенесла багатство культур і знань з одного куточка світу в інший. Моя пристрасть і глибоке розуміння психології міжособистісних відносин і астрології дозволяють досліджувати та розкривати тонкі нюанси людського досвіду крізь лінзу астрологічних символів.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст