Езотерика

5 способів, з допомогою яких буддисти справляються з гнівом

На мові буддистських ченців злість це «заважає емоція» або, іншими словами, психологічний стан, що викликає страждання.
4.4к.

Всі люди інколи зляться. Будь то легке роздратування або спалахи гніву, але ми злимося кожен день. Однак у деяких з нас злість зовсім не викликає ніяких наслідків. І під «наслідками» я маю на увазі стан душевного виснаження, зниження продуктивності праці, підвищення кров'яного тиску, стискання щелеп і подальший поганий кінець. На мові буддистських ченців злість це «заважає емоція» або, іншими словами, психологічний стан, що викликає страждання.

Зміст буддизму полягає в позбавленні від страждань. Великий Будда сказав: «Сьогодні, як і раніше, я буду вчити вас однієї речі: природі страждань і того, як їх припинити». Гнів призводить до страждань. Зараз ви скажете, що нам потрібна ця емоція. Бути може. Але в багатьох речах, для яких, на нашу думку, нам потрібна злість (боротьба за справедливість, уникнення небезпечних ситуацій, самозахист), без гніву можна і обійтися. Зберігаючи спокій, зібраність та керуючись любов'ю замість злості, ми тим самим стаємо більш проникливими, ефективними, життєздатними і витривалішими перед особою як особистих проблем, так і проблем загального характеру. Все що потрібно, це знайти спосіб вивільнитися з лабетів гніву, коли вони починають тягнути нас на дно.

Нижче наведено 5 способів, які для цієї мети пропонують нам буддистські ченці.

У телеграм-каналі «Клубер» кращі статті про відносини, психології, езотерики та саморозвитку, які допомагають збагатити внутрішній світ і поліпшити якість життя.

1. Подивіться, що з вами робить злість.

Як говорив Будда, зла людина бажає своєму ворогові поганого сну, втрат, бути огидним і налаштувати проти себе оточуючих. Але всі ці речі і так переслідують злих людей. Так, у розсердженого людини переривчастий сон, проблеми на роботі, він відчуває себе нещасним, а інші обходять його стороною. І хіба є щось більш жахливе, ніж дивитися на розгніваної людини? Не вірите? Тоді наступного разу, коли будете злитися, просто подивіться на себе в дзеркало.

2. Знайдіть в людині, на якого ви злитеся, що щось хороше.

Без смирення вам не обійтися. Тут Будда використовував метафору про жаждущем людині, який йде по слідах слона в джунглях. Рано чи пізно він все ж знаходить слід, наповнений водою. І тоді людина стає на коліна, нахиляється і п'є. Коли ми сердимося на когось, образ нашого кривдника спотворюється. Замість нього ми бачимо дурну, недоброзичливу особистість з поганими намірами. Ми не помічаємо в ній нічого хорошого, і таке сприйняття лише підживлює наш гнів. Але якщо ми зможемо впоратися зі своїм праведним гнівом і станемо на коліна (в метафоричному сенсі), то побачимо в «ворогу» його позитивну сторону. І ворог вже не буде здаватися настільки поганим. А в наше життя повернеться спокій, відкриваючи шлях зцілення.

Читайте також: 4 принципи буддизму, які допоможуть вам стати щасливішими

3. Згадайте що-небудь хороше з того, що зробив цей чоловік.

Якщо тільки він не є уособленням абсолютного зла, то існує висока ймовірність того, що в якийсь певний момент ця людина вже надавав вам послугу, нехай і несуттєву. Справа в тому, що найчастіше ми злимося на найбільш близьких нам людей, а вони, як правило, роблять для нас багато хорошого. Якщо ви будете пам'ятати про це, то ваша злість швидко почне спадати.

4. Візуалізація.

Будда дуже активно виступав проти гніву. Він говорив, що навіть якщо хтось намагається розрізати вас на шматочки за допомогою дворучної пилки, то вас не можна буде назвати його вірним послідовником, якщо ви будете відчувати злість. Замість того, щоб злитися, Будда радив медитувати, ототожнюючи себе з землею, відкритим простором і швидкою річкою. Необхідно уявити себе землею, адже що б люди на неї не поклали і як би глибоко не копали, земля завжди все одно залишиться землею. Аналогічна ситуація і зі злістю – в пориві гніву важливо залишатися самим собою і спокійним немов земля.

Ототожнення себе з «відкритим простором і швидкою рікою» працює аналогічно: весь світ не можна заплямувати, а річка не перестане текти і переливатися різними кольорами. Звичайно, у наш час стрімкого забруднення навколишнього середовища «земля, відкритий простір і річка» можуть змінюватися після взаємодії з людиною. Можливо, якщо негатив, якого ми зазнаємо, «забруднює» нас настільки, що ми виявляється нездатними протистояти цьому, нам слід було б уявити себе самих, спокійно йдуть на захід.

5. Медитація.

Мається на увазі превентивна медитація. У деяких напрямках буддизму кожен сеанс медитації прийнято починати з так званої «метта бхаваны» або «практики люблячої доброти». Дана вправа покликане розбудити в людині почуття доброзичливості і любові. Починати потрібно з себе, думаючи таким чином: «Нехай у мене все буде добре. Нехай мені буде весело. Нехай мені буде легко і просто». Це допомагає побачити себе щасливою людиною. Потім охватывайте цими словами інших людей, починаючи зі своїх знайомих і близьких, а потім переходите на більше коло, що складається вже з малознайомих і взагалі незнайомих людей. Закінчувати треба тими, на кого ви злитеся і хто вам не подобається. Уявіть собі цих особистостей здоровими, щасливими і хорошими, повторюючи про себе: «Нехай у них все буде добре. Нехай їм буде весело. Нехай їм буде легко і просто». Пам'ятайте, що якщо люди, які вам не подобаються, або ті, хто заподіяв вам біль, будуть відчувати себе так, як ви собі це уявляєте, то вони більше не будуть викликати у вас огиду або змушувати вас страждати.

Практика доброзичливість допомагає вам заповнити свої запаси доброти і приступити до роботи над поліпшенням свого світогляду, приводячи його у відповідність з глибинної істиною, що нагадує про прихованих подібності між усіма представниками людського роду. Адже кожен з нас так чи інакше прагне до щастя і звільнення від страждань. Таким чином ви зможете очистити своє бачення і розум, знижуючи ймовірність наростання гніву і навчившись усуватися від нього, як тільки він подасть перші ознаки свого існування.

Читайте також: Буддійська черниця пояснює різницю між любов'ю і прихильністю

author avatar
Елліна Гофман Редактор
Народившись в Одесі, а тепер проживаючи в Тель-Авіві, я, Елліна Гофман, перенесла багатство культур і знань з одного куточка світу в інший. Моя пристрасть і глибоке розуміння психології міжособистісних відносин і астрології дозволяють досліджувати та розкривати тонкі нюанси людського досвіду крізь лінзу астрологічних символів.
Клубер саморозвиток та особистісний ріст